כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>מוצרים אורגניים >>חקלאות אורגנית
   חקלאות אורגנית
לחץ להגדלה
בעשור האחרון רווח מאוד הטרנד של מזון צריכת מזון אורגני. אחד הצעדים המפתיעים שקרו בשוק הזה, היה רכישתה של חברת "הרדוף" המתמחה במזון וגידולים אורגניים, על ידי חברת "תנובה" הגדולה. במאמר זה לא נרחיב על כל השוק האורגני בישראל, אלא נתמקד בחקלאות אורגנית, העקרונות שלה ושיטות הגידול עליהן היא מתבססת.

מאת: סקופ אתרים
פורסם: 12/11/08 17:22

חקלאות אורגנית

בעשור האחרון רווח מאוד הטרנד של מזון צריכת מזון אורגני. אחד הצעדים המפתיעים שקרו בשוק הזה, היה רכישתה של חברת "הרדוף" המתמחה במזון וגידולים אורגניים, על ידי חברת "תנובה" הגדולה.

במאמר זה לא נרחיב על כל השוק האורגני בישראל, אלא נתמקד בחקלאות אורגנית, העקרונות שלה ושיטות הגידול עליהן היא מתבססת.

התוצרת החקלאית האורגנית מתחשבת בשימור הטבע וערכיו. שיטות הגידול מטיבות עם הקרקע ולא הורסות אותה, כך גם בגידול, בעיבוד ובשינוע.

חקלאות אורגנית מנסה ככל הניתן להימנע מהתערבות חיצונית כמו למשל ריסוס כימי  או אורגניזמים מהונדסים גנטית. המגדל האורגני ישתדל להסתמך על מערכת סביבתית טבעית וישים דגש על שמירת בריאות הקרקע

 קרקע נקייה מחומרי הדברה, ריסוס ודישון וכן גם בעלי חיים הגדלים ללא תרופות ואנטיביוטיקה למיניה יניבו מזון איכותי ובריא הרבה יותר ממזון קונבנציונלי שגידולו מסתייע בכימיקלים. חקלאות אורגנית מעוגנת בחוק בישראל וכדי לקבל את הזכות לשים את המדבקה שמוצר רכן אורגני, יש לעמוד בקריטריונים שנבדקים בקפידה על ידי שלוש חברות שונות שהוסמכו לכך בידי משרד הבריאות.

 העקרונות המרכזיים המשותפים לכל סוגי הגידולים האורגניים בכל מקום הם זהים:

ראשית, מגנים על הקרקע, ולא משתמשים בחומרי הדברה וריסוס או דישון מלאכותי וגם לא אורגניזמים מהונדסים גנטית. כדי לשמור על איכות היבול והקרקע יש עדיפות על מגוון גידולים ולא סוג אחד. אם אנו מדברים על גידול משק חי, לא נשתמש במכלאות, אלא מרעה חיצוני, המזון יהיה איכותי יותר ולא יוזרקו תרופות.
מאז ומתמיד, במשך אלפי שנים כך היו מגדלים, אך עם הגיע הקדמה והצורך לגדל יותר מזון ליותר אנשים למרחק גיאוגרפי גדול ואף ליצוא, נכנסו הדישונים, ההשבחות, הריסוסים והחקלאות הכימית שלטה בכל. האדמה נחלשה ונחשפה למזיקים, וכך גם עלו סוגי ההדברה השונים. במקום חקלאות המבוססת על תהליכים טבעיים, תקופות גידול ארוכות וסבלניות, גישה הוליסטית, שמירה על הקרקע, הימנעות מהכלאות, נכנסו הכימיקלים שמטרתם תוצאה מידית ומבודדת.

כפי שציינו, אחד ההבדלים המרכזיים בין שני סוגי החקלאות הוא שיטת הדישון. החקלאות האורגנית משתמשת בעיקר בקומפוסט – דשן אורגני שעשוי מחומרים צמחיים שנרקבו וכבר התפרקו וכרגע מחזירים אותם למקום מוצאם, הקרקע , והם מטייבים אותה.

הקומפוסט העשוי מפירות וירקות מפורק על ידי חיידקים. זהו השלב הראשון בהפיכתו של הקומפוסט לאדמה.

המיקרואורגניזמים שבדישון טבעי זה תומכים ומסייעים לחומרי התזונה הטבעיים שבקרקע במהלך התקופה של הצמיחה.

גם בתחום בקרת המזיקים, משתמשת החקלאות האורגנית בשיטות שאינן מזיקות או מסכנות את האדמה או האדם. העקרונות המרכזיים הם עידוד חרקים או בעלי חיים טורפים שיאכלו את המזיקים, שימוש בחיפוי ערוגות שיגנו על היבול בזמן נדידת המזיקים, שינוי מיקום היבול מדי שנה כדי להפריע להתרבותם של מזיקים באותו אזור. שיטות אלה מסייעות להגן על הקרקע ולשפר את הדישון. הן גם חוסכות במים ומאריכות את עונת הגידול.

הגידול האורגני טוב יותר לאדם ולאדמה.

 

 

www.yerookim.co.il

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר