כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>מוצרים אורגניים >>גינה אורגנית בחורף - בוודאי שאפשרי!
   גינה אורגנית בחורף - בוודאי שאפשרי!
לחץ להגדלה
באופן כמעט טבעי בעיני רבים תקופת האביב הינה התקופה בה נוכל לשתול ולגדל בגינתנו צמחי נוי ומאכל אורגניים בריאים וערבים לחך. רבים מאיתנו נרתעים מלעשות כן בחורף, מתוך אמונה כי הקור יפגום בתהליך הגידול של הצמחייה האורגנית. אם כן יש לנו חדשות בשבילכם, כל שעליכם לעשות זה לבחור את הירק והזן המתאימים, לתזמן נכון את הזריעה/שתילה ולהיעזר במספר טכניקות עליהם נפרט מייד.

מאת: סקופ אתרים
פורסם: 02/12/08 11:43

גינה אורגנית בחורף – בוודאי שאפשרי!


באופן כמעט טבעי בעיני רבים תקופת האביב הינה התקופה בה נוכל לשתול ולגדל בגינתנו צמחי נוי ומאכל אורגניים בריאים וערבים לחך. רבים מאיתנו נרתעים מלעשות כן בחורף, מתוך אמונה כי הקור יפגום בתהליך הגידול של הצמחייה האורגנית. אם כן יש לנו חדשות בשבילכם, כל שעליכם לעשות זה לבחור את הירק והזן המתאימים, לתזמן נכון את הזריעה/שתילה ולהיעזר במספר טכניקות עליהם נפרט מייד.

מה שותלים?

עם הירקות האורגניים שישרדו את החורף באופן נפלא נמנים (ממשפחת הכרוביים) : ברוקולי, כרובית, כרוב, כרוב ניצנים, לפת, כרוב סיני. מועמדים נוספים נהדרים הינם ירקות שורש כגון גזר, צנונית, גזר לבן, סלק, בצל, תפו"א וכרישה. אחרונים חביבים וחשובים לא פחות, עלים ירוקים כגון: חסה, תרד וחרדל גם הם אוהבים מזג אויר קר. כמובן, שלצמחים אלה זנים מתאימים יותר ומתאימים פחות לגידול במזג אויר קר. על כן יש לוודא בעת רכישת הזרעים/ שתילים כי מדובר בזן חורפי.

תזמון

צמחים אשר גדלו לכדי 90 אחוז מיכולתם יתמודדו עם מזג אויר קר היטב. על מנת לגדל צמחים אורגניים במהלך תקופת החורף יש לעשות מעט חשבון. בררו מתי מגיע הצמח לבגרותו (לרוב רשום על אריזת הזרעים). לאחר מכן, הוסיפו 10 ימים כמקדם בטחון לטובת ימי הסתיו הקצרים. בסופו של תהליך נשמע מעט מורכב אך עם זאת בר ביצוע, יש לבדוק את היום הממוצע בו מתרחשת קרה באזור מגורכם מדי חורף ולהחסיר ממנו את תקופת הצמיחה לבגרות בתופסת 10 ימי הסתיו. היום אליו הגעתם, הינו יום השתילה הרצוי. כעת, על מנת לקחת סיכון מחושב אל מול איתני הטבע הבלתי צפויים נשתול במשך שבועיים זנים שונים של גידולים בגינתנו ה אורגנית.

 

טכניקות שתילה

כיסויי ערוגות יגנו על הצמחים ה אורגניים החל מהקרה הראשונה ועד קץ החורף, ממצאי ניסוי שנערך על חסה ותרד הראו כי אכן הצמחים ה אורגניים שרדו באמצעות יריעות כיסוי את החורף והיו מוכנים לאיסוף עם בוא האביב. הצמחים גדלו ב 3 - 5 סנטימטר נוספים בטרם הכתה הקרה ונשארו כך לאחריה עד סוף החורף. צמחייה שלא כוסתה, לא שרדה. לצורך הכיסוי השתמשו במצעים ישנים, שמיכות, אריגים. אל תשתמשו בפלסטיק כהגנה לילית שכן, פלסטיק  מעביר קור  לצמחים עמם הוא בא במגע.

כיסוי הערוגות אינו הדרך היחידה להגנה על צמחייה אורגנית בתקופת החורף. טכניקה נוספת הינה זריעת שני גידולים אורגניים יחדיו. כאשר האחד נפגע בקרה הוא נובל ומגן על הגידול השני. למשל זריעת שיבולת שועל ותרד יחדיו. כאשר שיבולת השועל נפגעת מהקור, היא נובלת, מכסה את התרד ובכך מגינה עליו. שילוב של עשב מרעה וסוגים נוספים של עשבייה יכולים לשמש אף הם כמעטה הגנה צפוף ויעיל.

ללא קשר לטכניקה בה  תבחרו, המפתח לגידול ירקות אורגניים בחורף הינו לסגל את הצמחים לקור. לכן הם יזדקקו ליותר הגנה מפני קרות בתחילת החורף או סתיו על פני קרות בתקופה מאוחרת יותר של החורף.

זכרו תמיד ! שלילות בהירים, יבשים בהם מנשבות רוחות קשים יותר לצמחייה אורגנית מאשר לילות מעוננים ורטובים. הלחות שבאוויר  ממתנת את הטמפרטורה. כסו את הערוגות בשמיכות ויריעות (לא פלסטיק) בלילות בהירים. רק ודאו שאתם מורידים את הכיסוי כאשר השמש מפציעה, בכדי שלא תבשלו את הצמחים לפני איסופם.

רוצים לדעת עוד?

 

יסודות החקלאות האורגנית  

 עצות לרכישת גידולים אורגניים

 תוצרת אורגנית בריאה יותר – האמנם?   

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר