כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>מיחזור >>גלגולה של אשפה
   גלגולה של אשפה
לחץ להגדלה
במשך אלפי שנים מקובל היה לזרוק אשפה במקום בו נצרך המוצר ממנו הופקה. השלכת פסולת לרצפה או דרך החלון הייתה נורמה עבור רבים. חיות הבית והחווה אשר סבבו את האדם אכלו את החלקים האכילים שבאשפה המושלכת. אנשים עניים אף הם אספו אחר שאריות מזון בלתי מנוצלות. שאר האשפה הבלתי מנוצלת כוסתה ונבנו על גביה מבנים.

מאת: סקופ אתרים
פורסם: 08/12/08 14:57

גלגולה של אשפה

 

קצת רקע על אשפה – תוצר הלוואי שאנו מפיקים וממחזרים.

אשפה הינה תוצר הלוואי של ייצור וצריכה. ישנן 3 דרכים עיקריות וידועות להתמודדות עם אשפה. למעשה דרכי התמודדות אלה קיימות מאז שחר האנושות : קבירה, שריפה ומיחזור.

במשך אלפי שנים מקובל היה לזרוק אשפה במקום בו נצרך המוצר ממנו הופקה. השלכת פסולת לרצפה או דרך החלון הייתה נורמה עבור רבים. חיות הבית והחווה אשר סבבו את האדם אכלו את החלקים האכילים שבאשפה המושלכת. אנשים עניים אף הם אספו אחר שאריות מזון בלתי מנוצלות. שאר האשפה הבלתי מנוצלת כוסתה ונבנו על גביה מבנים.

במרוץ הזמן, החלו בני אנוש לאמץ שיטות משוכללות יותר ויותר בהתמודדות עם אשפה אותה יצרו. כך נולדה בתקופת הנשיא פרנקליו בארה"ב חברת איסוף האשפה הראשונה בהיסטוריה. אנשים החלו מרכזים אשפה ולא משליכים אותה לכל עבר. מיחזור אשפה לא היה קיים כנושא על סדר היום. למעשה, מיחזור כלל לא היה בתודעה. מסיבות רבות העיקרית שבהן חוסר ידע באשר לנזקי האשפה ותוצריה לסביבה.  

 

באותה תקופה שיטת המיחזור הנפוצה ביותר הייתה לחטט ולאסוף דברים ברי שימוש מתוך האשפה. סוחרי גרוטאות ואשפה היו מחזה שגרתי בנוף העירוני והכפרי עד מחצית המאה הקודמת.

 

על אף שאשפה נשרפה על ידי בני אדם במשך אלפי שנים, המשרפה המודרנית הראשונה נכנסה לפעולה באנגליה ב-1874. 11 שנים מאוחר יותר הוקמה אחת גם בניו-יורק. בתקופת מלחמת העולם השנייה כבר פעלו בארה"ב 700 משרפות. על אף שפלטו ריחות רעים, גזים רעילים ועשן סמיך הן היו יעילות מספיק על מנת לצמצם את שיעור האשפה בין 85 -95 אחוז. 

 

 

בתום המלחמה מזבלות החלו תופסות את מקומן של המשרפות. אולם אלה עדיין נשארו אחראיות להשמדת  15 אחוז מהאשפה באזורים השונים. המזבלה הראשונה, הוקמה בשנות ה-20 של המאה הקודמת באנגליה. שני אלמנטים עיקריים הפכו את המזבלות ל"סניטריות" באופן יחסי:

1. כל סוגי הזבל עורבבו והושמדו יחדיו, על מנת למנוע ריקבון בחומרים האורגניים (אדמה, צמחייה ומים).

2. שכבות של אשפה נדחסו עם אפר, פסולת מניקיון רחובות ואדמה על מנת למנוע התפשטות ריחות לא טובים.

 

עד כאן, רקע על קצה המזלג באשר להיסטוריה של האשפה. כעת לאחר שלמדנו מעט על נושא האשפה הגיע השעה לעסוק בנושא האמיתי לשמו התכנסנו כאן... מיחזור.

ממצאי סקר שנערך בשנת 1995 בארה"ב הראו כי האמריקאים סבורים שאשפה הינה הבעיה הסביבתית הגדולה ביותר. 77 אחוז מתוכם טענו כי מיחזור ברמת משקי הבית הינו הפתרון לבעיה. אולם טענות וחששות אלה התבססו על טעויות עקרוניות בתפיסה ובקבלת מידע שגוי. המיתוסים הגדולים על מיחזור? במאמר הבא ...      

 

   תגובות  (1) הוספת תגובה
1.
ספולת 
??,??,פ"ת (17/03/2009)
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר