כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>מוצרים אורגניים >>חקלאות אורגנית בישראל
   חקלאות אורגנית בישראל
לחץ להגדלה
לא נרחיב על התפתחותו של השוק האורגני בישראל במאמר זה, אלא ננסה לתת דגש על החקלאות האורגנית, מה מיחד אותה ועל אילו עקרונות שמים דגש החקלאים העוסקים בגידול אורגני.

מאת: סקופ אתרים בע"מ
פורסם: 25/12/08 14:25

 חקלאות אורגנית בישראל

 

בשנים האחרונות אנו עדים לתנועת צרכנים רבים לעבר השוק האורגני. מעבר זה מתבטא במוצרי צריכה בכל התחומים. החל במזון מן הצומח, דרך מזון מן החי ועד מוצרי ניקיון וקוסמטיקה. הכול בשם השמירה על הסביבה, הגנה על הטבע וטיפוח הבריאות האישית כמובן.

לא נרחיב על התפתחותו של השוק האורגני בישראל במאמר זה, אלא ננסה לתת דגש על החקלאות האורגנית, מה מיחד אותה ועל אילו עקרונות שמים דגש החקלאים העוסקים בגידול אורגני.

 אבן היסוד בחקלאות אורגנית היא התחשבות בטבע ושמירה על ערכיו.  המגדל האורגני לא רק שלא יפגע בקרקע או בסביבה, אלא יטפח אותה ויעניק לאדמה יכולת להמשיך לתת תנובה במשך שנים. שיטות הגידול יטיבו עם הקרקע, בניגוד לחקלאות קונבנציונאלית שמרווה את האדמה בחומרי ריסוס ודשנים מזיקים ומנסה להוציא מן האדמה הרבה מעבר למה שמסוגלת להוציא בדרך הטבע. שיטות הגידול, העיבוד והשינוע בחקלאות האורגנית ידידותיות לאדמה והפרי או הירק מחזירים בהתאם. טעמם, צבעם וצורתם הכי קרובים למקור – למה שאבותינו ואבותיהם חוו.

חקלאות אורגנית אינה משתמשת בחומרי ריסוס או הדברה כימיים ותשען על מערכת סביבתית תומכת כשהיא משפרת את איכות האוויר, והמים והשבחת האדמה.

המגדל האורגני יגדל מספר סוגי גידולים על שטח אחד  כך שומרים על איכות האדמה. שיטות הדישון בין סוגי החקלאות שונות ומשפיעות באופן מהותי על איכות הקרקע. חקלאות אורגנית נשענת על קומפוסט שהוא דשן אורגני העשוי מפירות, ירקות וצומח שנרקבו  והתפרקו. עכשיו מחזירים אותם לאדמה – מקומם הטבעי. דשן זה הוא הבריא ביותר לקרקע ומטייב אותה.  

 כפי שציינו, אחד ההבדלים המרכזיים בין שני סוגי החקלאות הוא שיטות הדישון וההדברה. החקלאות האורגנית משתמשת בעיקר בקומפוסט – דשן אורגני שעשוי מחומרים צמחיים שנרקבו וכבר התפרקו וכרגע מחזירים אותם למקום מוצאם, הקרקע , והם מטייבים אותה.

כיום עוברות תמורה גם שיטות ההדברה והן מושתתות על תהליך ארוך בו משתתף משרד החקלאות בשיתוף פעולה הדוק עם החקלאים בשטח. כרגע, בחלק מן המקרים מדובר בהדברה משולבת של הדברה ביולוגית וחלק קטן של כימית, כך מתמודדים  בצורה מושכלת מול עם נזקים שעלולים להיגרם לתוצרת החקלאית. כל זה תוך הפחתה בשימוש מדבירים למיניהם בתוצרת חקלאית.

 כל התהליכים המתוארים ותוצרי החקלאות האורגנית עוברים פיקוח על תהליך הגידול וכן, העיבוד, האריזה וגם האחסון. בארץ מוכר הגוף המפקח בשם ppis  .

בספטמבר 2008 הוכנס לתוקפו החוק האורגני הכולל את מוצרי המזון הגדלים בצורה אורגנית. מאז תוכלו אתם הצרכנים לחפש את המדבקה עם הסמל האורגני על כל התוצרת החקלאית האורגנית.

 כך תוכלו לדעת בבטחה ובוודאות כי הפרי או הירק הנושאים את החותמת הזו אכן גודל לפי סטנדרט אורגני והוא עבר את ביקורתה של אחת משלושת גופי הבקרה שהוסמכו על ידי משרד החקלאות. שלושת הגופים הם: סקאל ישראל, אגריאור, והמכון לבקרה ואיכות.

תוצרת חקלאית אורגנית ניתן למצוא בחנויות טבע רבות ובעיקר ברשת "עדן מרקט" שכבר פרוסה במספר ערים מרכזיות בישראל.

  

קרא עוד אודות מוצרים אורגניים  

גינה אורגנית בחורף – בוודאי שאפשרי!

תוצרת אורגנית בריאה יותר – האמנם?  

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר