כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>אנרגיה חלופית >>אנרגיית שמש בישראל
   אנרגיית שמש בישראל
לחץ להגדלה
מקור האנרגיה העיקרי, הזמין, הבטוח, והזול ביותר המגיע אלינו לכדור הארץ, מקורו בשמש. מקור החיים החשוב ביותר הוא השמש ואנרגיית שמש היא זו המונעת מהטמפרטורה על הכדור לרדת ל-0 מעלות ולקיפאון של מקורות המים שלנו. כמעט כל התהליכים שמקיימים את הביוספירה קיימים בזכות אנרגיית שמש. זה קורה באמצעות הפוטוסינתזה המתקיימת בצמחים.

מאת: סקופ אתרים
פורסם: 25/12/08 17:04

 אנרגיית שמש בישראל

 

מקור האנרגיה העיקרי, הזמין, הבטוח, והזול ביותר המגיע אלינו לכדור הארץ, מקורו בשמש.  מקור החיים החשוב ביותר הוא השמש ואנרגיית שמש היא זו המונעת מהטמפרטורה על הכדור לרדת ל-0 מעלות ולקיפאון של מקורות המים שלנו. כמעט כל התהליכים שמקיימים את הביוספירה קיימים בזכות אנרגיית שמש. זה קורה באמצעות הפוטוסינתזה המתקיימת בצמחים.

 אנרגיית שמש, כידוע, מגיעה לכדור הארץ בעוצמה גבוהה מאוד. במהלך השנים התפתחו שיטות כדי לנצל ולמרכז אותה בצורה הטובה ביותר.

 העשור האחרון מאופיין בדיון ציבורי אודות התחממות כדור הארץ ואפקט החממה עומד על סדר היום הציבורי בהרבה מן המדינות המתקדמות בעולם. עקב התדלדלות משאבים מתכלים כמו פחם ונפט, גובר הרצון לנצל בצורה הטובה ביותר את קרניה העוצמתיות של השמש. אנרגיית שמש לייצור חשמל וצרכים אחרים, כך הבינו, היא דרך הכרחית, כדי למנוע מצב של התכלות המשאבים הקיימים וייצור אנרגיה נקייה וחסכונית. עם כל הכבוד לפחם, למזוט והגז, אין הרבה מהם.

בישראל קיים דיון, פיתוח ומחקר מתקדם מאוד וערני כלפי כל הנוגע באנרגיית שמש ויישומה של אנרגיה זו בתחומי חיים נוספים מלבד דודי השמש המוכרים. למרות המחקר וההתקדמות התיאורטית ואולי גם המעשית (בקנה מידה קטן), לא נעשה שימוש רב באנרגיית שמש. האתרים הבולטים שעשו שימוש באנרגיית שמש היו אומנם פרי פיתוח וביצוע ישראליים, אך הם הוקמו בחו"ל. החברות הבולטות בישראל והמתקנים:

·        בריכת שמש שהקימה חברת אורמת סמוך לים המלח. הייתה זו תחנה סולארית קטנה שנסגרה על ידי המדינה לאחר שלא הוכיחה יעילות כלכלית.

·        חברת לוז הירושלמית הקימה תשעה מתקנים תרמיים בשלוש תחנות כוח בקליפורניה. שלוש התחנות הפיקו 550 מגה ווט. החברה אומנם פשטה את הרגל, אבל התחנות עדיין פועלות ומספקות חשמל יותר מההספק הנקוב.

·        חברת solargeniks ואורמת הקימו תחנת כוח סולארית באריזונה שפועלת באמצעות טורבינה תוצרת אורמת. השתיים הקימו תחנות נוספות בנבאדה ובספרד.

·        חברת סולל מקימה תחנות בספרד וקליפורניה.

·        בתהליכי תכנון והקמה כרגע, תחנת כוח סולארית במתחם אשלים שברמת הנגב. התכנון הוא הקמת שתי תחנות כוח הפועלות על אנרגיית שמש ויתפסו 4500 דונם. יחד הן אמורות לתת 250 MW .

בתחילת 2008 אישרה רשות החשמל את התקנות הנוגעות בייצור חשמל באמצעות תאים פוטו- וולטאיים קטנים. תקנות אלה נועדו לעודד התקנתם של מערכות המבוססות על אנרגיית שמש לשימוש ביתי פרטי והן קובעות שיינתן תעריף מיוחד לחשמל עודף שיימכר לחברת החשמל לישראל.

נתונים אלה מצביעים כי אומנם ישראל נמצאת בין המובילות בתחום המחקר והפיתוח של אנרגיית שמש אך היא עצמה עדיין לא פיתחה טכנולוגיות אלה בריבונותה, למעט דודי שמש כמובן.

אם ממשלת ישראל תיצור תמריצים הדרושים לפיתוח אנרגיית שמש עלות המשאבים תרד ותחול התרחבות בביקוש לאנרגיה מסוג זה ואז יהיה ייצור המוני של רכיבים שיביא לירידת עלויות בעתיד. תהליך כזה מתרחש בגרמני וביפן ולא מן הנמנע שיהיה גם אצלנו.

 

קרא עוד אודות אנרגיה חלופית:

אנרגיה חלופית – יתרונות וחסרונות

אנרגיה ירוקה – אצות ים

אנרגיה ירוקה

 

 

   תגובות  (1) הוספת תגובה
1.
ערך חסר מאוד ולא מקצועי 
שובל (29/06/2009)
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר