כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>מיחזור >>מיחזור - מה ממחזרים ואיך?
   מיחזור - מה ממחזרים ואיך?
לחץ להגדלה
בישראל עולה לכותרות תחום המחזור רק כשאחד מחברי משפחות הפשע נדקר על רקע סכסוך על שליטה בשטחי מיחזור של בקבוקי פלסטיק. אולי כדאי שהפעם נקבל רקע קצת יותר מעמיק אודות מיחזור וחשיבותו לאדם ולאדמה.

מאת: סקופ אתרים
פורסם: 18/01/09 10:54

 מיחזור

בישראל עולה לכותרות תחום המיחזור רק כשאחד מחברי משפחות הפשע נדקר על רקע סכסוך על שליטה בשטחי מיחזור של בקבוקי פלסטיק. אולי כדאי שהפעם נקבל רקע קצת יותר מעמיק אודות מיחזור וחשיבותו לאדם ולאדמה.

המיחזור הינו תהליך בו מפורקת פסולת ומוחזרת למצבה הגולמי שאמור לשוב ולשמש לייצור מוצרים נוספים העשויים מאותו חומר. תהליך זה חוסך מחד שימוש בחומר גלם בתולי ומאידך מוריד את כמויות הפסולת וזיהום הסביבה על הכדור. מיחזור , ללא ספק, הוא בעל חשיבות רבה גם אקולוגית וכלכלית. במאמר זה נסקור את החומרים הניתנים למיחזור ונראה כיצד מתבצע התהליך.

 חומרים העוברים מיחזור הם ברזל, נייר, מתכות, פלסטיק, זכוכית, פסולת אורגנית וגם בדים.

 מיחזור נייר

הניר עובר מיחזור בתהליך פשוט. בתוך מים טוחנים את הנייר הישן ונוצרת עיסה נוזלית. עיסה זו נפרסת על רשת לצורך ייבושה שבסיומו היא הופכת לנייר המקולף מן הרשת.

 פסולת אורגנית

פירות וירקות מרקיבים, עלים שנושרים, גרעינים ואבקנים, כל אלה משמשים משאב עבור אורגניזמים אחרים. אנשים רבים בישראל ובעולם אינם משליכים את שאריות המזון שלהם יחד עם שאר האשפה הביתית, אלא מפרידים אותה ועושים ממנה קומפוסט : בתוך דלי מיוחד שחלקו טמון באדמה, הם מניחים את המזון שמרקיב ומתפרק באמצעות חרקים. בהמשך משמשת התערובת הזו כזבל אורגני מן הזן המשובח ביותר.

מיחזור מתכות

את המתכות המיותרות המגיעות ממכוניות שאבד עליהן הקלח, גדרות קרועים, כלי מטבח ישנים, תמרורים, שלטי מתכת ופסולת מתכת נוספת, מתיכים במפעלים גדולים בהם תנורי התכה הפועלים בחום של 1800 מעלות. משם מועברת המתכת לתבניות ליציקתה כמוצר חדש. בישראל המתכות השונות מהוות כ-4% ממשקל הפסולת הביתית.

 

 מיחזור פלסטיק

פסולת פלסטיק מהווה 46% מנפח הפסולת בפח האשפה הישראלי.

450,000 טונות של מוצרי פלסטיק נצרכים בארצנו בכל שנה. מיחזור היא הדרך היעילה ביותר לפלסטיק כדי שלא יתפוס נפח רב ויגרום לזיהום סביבתי וכדי שלא יאלצו לייצר מוצרים נוספים מחומר בתולי. בפלסטיק אפשר להשתמש גם בתהליכי הפקת אנרגיה.

  בישראל קיים מערך מיחזור של בקבוקי פלסטיק וקיימים כיום מעל ל-6500 מיכלים לאיסוף בקבוקים בכל הערים.

בתהליך מיחזור הופכת פסולת הפלסטיק לחומר גלם ממנו מיצרים אריזות למזון, חומרי מילוי, טקסטיל, מעילי פליז, שטיחים ומוצרים נוספים.

 ביו דיזל

האם חשבת פעם שמשמן הטיגון של הצ'יפס ניתן להפיק דלק. כן, ניתן לייצר משמן צמחי ביו דיזל שגם יכול להניע מכונית בהצלחה מרובה. חומר הגלם יכול להיות קוקוס, סויה, קנולה, שמן טיגון ועוד. בתהליך הפקתו הגליצרול מוצא באופן כימי מהשמן.

  

 למרות היתרונות הבולטים הנראים לעין בשיטות מיחזור אלה, עדיין לא חדר הרעיון לתודעת הציבור בישראל והעניין נראה לא כדאי כלכלית לרבים מהצרכנים. רבים מהצרכנים בישראל לא רואים הכרח מינימאלי להפריד את האשפה ולשלוח למיחזור. מה שברור לתושבי אוסטרלי, גרמניה ומדינות אירופאיות רבות, בהן מופרדים פחי האשפה במחיצות ועליהן כתוב סוג האשפה להן הן מיועדות, עדיין לא ברור לנו הישראלים.

למרות זאת, נסכם ונאמר שהמגמה חיובית ולא רחוק היום ותודעת המיחזור שמגיעה מאירופה וגם עם ישראלים רבים שחוזרים למולדת לאחר שהות ארוכה במדינות המערב, תחדור לאנשים רבים בישראל.

 

 

 קרא עוד אודות מיחזור

גלגולה של אשפה

מיחזור בסביבת הבית

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר