כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>מיחזור >>מיחזור בישראל - לאן פנינו מועדות
   מיחזור בישראל - לאן פנינו מועדות
לחץ להגדלה
חשוב לציין כי לממשלת ישראל יש אינטרס כלכלי מובהק בעידוד מיחזור, כיוון שזה יחסוך כסף רב למדינה. כסף זה משולם עבור ייבוא חומרי גלם לתעשייה והוא משולם במטבע חוץ. חומרי הגלם המגיעים ממיחזור הם מקומיים ויחסכו בעלויות אלה, כמו גם בעלויות היצור. כידוע, ייצור מחומר גלם ממוחזר דורש כ-60% פחות אנרגיה מחומר גלם בתולי.

מאת: סקופ אתרים
פורסם: 18/01/09 11:08

 מיחזור בישראל – לאן פנינו מועדות

התודעה לחשיבות מיחזור מוצרים החלה צוברת תאוצה ברחבי העולם בשנים האחרונות, אך בישראל עדיין לא נוצרה ההתקדמות המקווה. אנחנו עדיין משליכים את כל סוגי האשפה לשקית זבל אחת. כוחו של הרגל ככל הנראה. התחום בו כן ניתן לומר שגברה בו המודעות ,

הוא בקבוקי הפלסטיק. עידוד ממשלתי, פריסה של מיכלי איסוף בכל רחבי ישראל ותעמולה בכל ערוצי המדיה עשתה את שלה וכאן ניתן לומר שיש מקום לגאווה. חוץ מהעובדה כי דמויות מפתח בעולם התחתון הישראלי מעורבים בשוק מיחזור בקבוקי הפלסטיק. אך זה עניין למאמר במדור לענייני פלילים.

אם נבין את חשיבותו של המיחזור נוכל לשנות הרגלים ישנים ולסייע לעצמנו ולסביבתנו במספר פעולות פשוטות. כדי לעשות זאת ננסה להבין חשיבותו של מיחזור.

עלינו להבין כי חומר הגלם בכדור הארץ אינו אין סופי וגם הוא יתכלה בסופו של דבר. דבר נוסף הוא הצטברות כמות ענק של אשפה ביתית ותעשייתית שיוצרת ערימות ענק של זבל בכל אתר ואתר. גם המקום על הכדור מוגבל. מצבורי אשפה אלה מרעילים את הקרקע עליהם הם יושבים ומחלחלים למי התהום. גם כששורפים פסולת זו נגרם נזק רב כיוון שהיא גורמת זיהום סביבתי בכך שפולטת רעלנים ומזהמים מסוגים שונים ובכמות גדולה, לאטמוספרה.

 למרות היתרונות הברורים הכרוכים במיחזור, ישנה טענה מצד אנשים בתעשייה כי לא פשוט להתבסס על חומרי גלם ממוחזרים כיוון שהדבר גורם לירידה באיכות המוצר ולפגימה בו. נוסף לכך, עולה הטענה כי כתוצאה ישירה מאיכות המוצר הוא אינו עובר ביקורת ומצריך השקעה רבה יותר וכך עלויות היצור עולות.

 לכן, אחד הפתרונות המוצעים, הם מניעת הבעיה מלכתחילה. כלומר, שימוש מופחת בחומרים כמו ניילון ופלסטיק ומעבר לשקיות בד או קרטון, כך אותם חומרים שסופם מיחזור, במקרה הטוב, אינם נולדים בכלל.

 לענייננו, כדי שהציבור בישראל יחל להתרגל לעיון ששמו מיחזור, עליו להבין כי הוא יתבקש למיין את האשפה שלו למרכיבים כמו זכוכית, נייר, פסולת אורגנית (מזון, פירות וירקות), מתכת, פלסטיק.

 הגורם הבא החשוב הוא הרשות המקומית שאמורה להיערך לפינוי הפסולת ומיונה לפי סוגיה.

 גורם נוסף חשוב מאוד הוא הקמתם של מפעלים המתמחים בנושא מיחזור החומרים. קיימים היום מפעלי מיחזור נייר, פלדה וזכוכית, אך עדיין יש מקום רב ליותר מאלה.
על היצרנים לייצר מחומרים אחידים כדי שתהליך המיון יהיה פשוט יותר לכולם, וכך גם המיחזור.

תהליך כזה של הערכות ממשלתית, עירונית (בעיריות לא יעלו את הארנונה עקב הוצאות היתר הנובעות ממיון, אלא יקבלו סבסוד ממשלתי), ופרטית הוא לא פשוט ודורש רצון, החלטה ופעולה מתמדת. וזה כולל תעמולה בכל אמצעי התקשורת.
חשוב לציין כי לממשלת ישראל יש אינטרס כלכלי מובהק בעידוד מיחזור, כיוון שזה יחסוך כסף רב למדינה. כסף זה משולם עבור ייבוא חומרי גלם לתעשייה והוא משולם במטבע חוץ. חומרי הגלם המגיעים ממיחזור הם מקומיים ויחסכו בעלויות אלה, כמו גם בעלויות היצור. כידוע, ייצור מחומר  גלם ממוחזר דורש כ-60%  פחות אנרגיה מחומר גלם בתולי.

נתונים אלה והתעוררות הציבור בכל נושא איכות הסביבה, יביאו לשינוי בסופו של דבר בהרגליו של האזרח הישראלי שיקבל עידוד ממשלתי, כמו שנעשה בהצלחה עם בקבוקי הפלסטיק.

 

קרא עוד אודות מיחזור

מיחזור - מה ממחזרים ואיך?

גלגולה של אשפה

מיחזור בסביבת הבית

 

 

 

 

 

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר