כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
   דודי שמש
לחץ להגדלה
המערכת המרכיבה את דודי שמש בנויה משני חלקים מרכזיים. מיכל המים המוכר לכולם והקולטים. האחרונים מורכבים במקום חשוף על הגג כדי שיוכלו לקלוט בצורה אופטימאלית את קרני השמש המחממות. אנרגיה סולארית בהתגלמותה.

מאת: סקופ אתרים
פורסם: 09/02/09 13:27

דודי שמש – איך זה עובד

 

לאן שלא נלך ואיפה שלא נסתובב, הם כבר חלק מהנוף. אנחנו כבר רגילים אליהם ואפילו לא שמים לב לקיומם. ממש כמו מדרכות, רמזורים, חלונות ותריסים, דודי שמש הם כבר חלק מהסביבה האורבאנית והכפרית. כולם נהנים מקרניה של השמש ולא מפריע להם אם על גג ביתם פתאום צומח גליל גדול וזכוכית ענק. זה לא משנה, העיקר שיהיו מים חמים ובזול.

אנחנו פחות או יותר יודעים איך עובד חשמל, מה מזיז מכונית, אבל איך עובדים דודי שמש וממה הם מורכבים ? על כך בשורות אלה.

המערכת המרכיבה את דודי שמש בנויה משני חלקים מרכזיים. מיכל המים המוכר לכולם והקולטים. האחרונים מורכבים במקום חשוף על הגג כדי שיוכלו לקלוט בצורה אופטימאלית את קרני השמש המחממות. ברוב דודי השמש היום מורכב גוף חימום חשמלי נוסף וזאת כדי לתת פתרון בימים בהם השמש לא נחשפה בין העננים.

קרני השמש הלוהטות פוגעות בקולטי דוד השמש. אל הקולטים מחובר צינור מים מתשתית המים הביתית. בצידו השני של הקולט מחובר צינור נוסף שיוצא אל דוד המים. הקולטים הכהים הופכים את קרני השמש לחום רב והמים החמים זורמים לדוד שמש. בתהליך שמתבצע בתוך הקולט הצינורות המכילים את המים מתחממים כתוצאה מהאוויר החם המקיף אותם. דודי שמש מחוברים לצינור המוביל את המים החמים לתשתית הביתית .

כדי להתקין דודי שמש צריך להיות מקצוען ובעל אישור להתקנה. דודי שמש צריכים להיות בעלי תו תקן ישראלי כדי להיות מותקנים על הגג. בדרך כלל המתקין יהיה עובד החברה ממנה קניתם את דוד השמש. לעיתים הוא יהיה גם זה שמחבר את הדוד לתשתית הביתית. אם לא יעשה זאת, יבוא אינסטלאטור ויעשה זאת. כמובן שבסיום העבודה יש לבדוק את תקינות דוד השמש והזרמת מים חמים בצורה טובה בכל הברזים.

דודי שמש צריכים טיפולים שוטפים במהלך השנה כדי שיתפקדו בצורה תקינה. חשוב לנקות את קולטי השמש מאבק ועלים כדי שיקלוט היטב את קרני השמש. מומלץ ביותר גם לנקות את דוד השמש עצמו. בדרך כלל הוא מתמלא אבנית שעושה סתימה בצינורות.

לפני החורף ועונת הרוחות כדאי לבדוק שהדוד מעוגן היטב לגג. גם חיבורי הצינורות מן הקולט אל דוד השמש ואל הצינורות המובילים לתשתית הביתית שווים בדיקה כדי למנוע דליפות ורטיבויות בקריות או בתקרה.

 

את גודלו של דוד השמש יש לקבוע לפי מספר המשתמשים או הדיירים בבית.

בדרך כלל, לדירות של זוגות צעירים, דודי שמש בנפח 80 ליטר יספיקו בהחלט. אם בבית בין שלוש לארבע נפשות , דוד שמש של 120 ליטר ייתן מענה טוב ואספקת מים חמים יומית. משפחות ברוכות ילדים בנות שש עד שבע נפשות יצטיידו בדודי שמש במכילים נפח של 150 ליטר מים.

קיימים דודי שמש בני מאתיים ליטרים, ואלה יכולים להספיק גם למשפחות בנות 10 נפשות ויותר. 

שתהיה לכם מקלחת נעימה.

 

מאמרים בנושאים: אנרגיה חלופית / אנרגיה סולרית

 

הקמת מטה לקידום אנרגיה סולרית

מערכת סולרית מחוברת רשת ביתית

אנרגיית שמש בישראל

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר