כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>מוצרי טבע >>המדריך המלא להכנת קומפוסט
   המדריך המלא להכנת קומפוסט
לחץ להגדלה
לפי אבן שושן "קומפוסט" – הינו זבל אורגאני המיוצר באופן מלאכותי משיירים שונים של בעלי חיים, מזונות וצמחים, הנערמים לערמה וניתנים לתהליך של התפרקות והתרקבות".

מאת: אדם רוטברד
פורסם: 10/03/10 12:57

המדריך המלא להכנת קומפוסט

 

הקומפוסט העשיר יחזיר אהבה לגינה שלכם בפרט, ולכדור הארץ ואימא אדמה בכלל. כשתוסיפו אותו לגינה, תגלו שהקומפוסט מעשיר את הצמחייה שלכם במרכיבים חיוניים העוזרים לה לצמוח, ללבלב ולפרוח. איך, ואילו סוגים של קומפוסט קיימים? - במאמר שלפניכם.

הכנת קומפוסט ביתי

קודם כל, מומלץ מאוד לקנות קומפוסטר לגינה – רבים משתמשים גם בדליים רגילים בעלי חור בתחתית כמו בעדניות, או בסלי כביסה מפלסטיק שהוסרה להם התחתית ונקברו בבטן האדמה עד לצווארם. ממלאים את הדלי בשאריות עלים יבשים או דשא, ואליו מוסיפים מדי פעם את החומרים האורגניים ומערבבים בצורה טובה.

מה ניתן להוסיף לקומפוסטר? קליפות של תפוז, בננה או כל פרי או ירק שקילפתם. שאריות של מזון שנפתח ולא חוסל כמו בייגלה, חטיפי אנרג'י או פירות יבשים. מזון שחיכה זמן רב מידי במקרר ולא נאכל, ואפילו קליפות ביצים. בקיצור, כל מה שפעם זרקתם בהיסח הדעת א שקית הזבל הבלתי מתכלה שלכם, שהוא לא נייר או פלסטיק ילך עתה לקומפוסטר.

מאפשרים לתערובת אוורור ואז התוצאות טובות יותר. את הדלי יש לשים במאור יבש ומוצל, לדוגמה מתחת לסככה. מוסיפים שכבה של החומרים היבשים, ועל זה שכבה אחת של החומר האורגני – ושוב חומר יבש וחוזר חלילה. חשוב לשמור על עיסה לחה ורטובה יחסית, ובמידת הצורך גם להוסיף מים. היווצרות טמפרטורה חמה בדלי היא סימן הכרחי לקומפוסט מוצלח.

רצוי להצטייד גם ב"זרעי קומפוסט", כמו רדיביט או ביו-קומפוסט, המחטאים את התערובת ב תהליך הפירוק.

לא כזה מפחיד

נכון, זה מסריח בהתחלה. זבובים יעופפו מעל המיכל שבו תכינו את הקומפוסט. ואולם, לאחר כשבעה חודשים מתקבלת תערובת חומה בגוון כהה, ובעלת ריח ומראה כשל אדמה בגלל תהליך הפירוק. בסיום התהליך כל העיסה מקבלת ריח מעולה של טבע, וייתכן אף שתתמכרו לקומפוסט רק בגלל הניחוח שלו. התערובת תספיק לכם לתקופה ממושכת מאוד, שבסופה תוכלו להכין תערובת חדשה.

סוגי קומפוסטים

חוץ מהשיטה המודרנית של המיכל, ישנן עוד שתי דרכים טבעיות להכנת קומפוסט. ניתן לאסוף פסולת בערימה: צמחים שנעקרו או שהתייבשו, עשבים, עלים, ואליה להוסיף את תערובת השאריות מהמטבח (כמובן שרק שאריות מתכלות ובשום אופן לא מיכלי פלסטיק. הערימה תהיה בגובה של עד 2.5 מטר, ומכסים אותה בכל חומר יבש כמו קש שיגן עליה או עלים יבשים. מדי פעם יש לערבב את הערימה ולהשקות אותה במים.

יש גם קומפוסט הנעשה בתוך בורות, אך נחשב נדיר יחסית ולא מתאים לכל סוגי הגינה. חופרים בור גדול וממלאים אותו באותה תערובת של שאריות וחומרים יבשים, מכסים את הבור עד הסוף ומשקים מדי פעם. משך הכנת התערובת הוא יחסית ארוך, ומתמשך כשנה.

הגודל כן קובע

הקומפוסט הוא דבר עדין, וככל שהחומרים הנזרקים אליו קטנים ומפורקים יותר כך ייטב להם. לא מומלץ לזרוק עגבניות שלמות או חתיכות גדולות של בצל, הדבר יעכב את תהליך היוותרות התערובת. היזהרו מלהוסיף לערימה חומרים שלא מתכלים כמו שאריות של נייר, צואה, בשר ושומן. במידה והערימה עיסתית או ריחנית מדי, כדאי לשקול לבדוק את העיסה ולהוסיף מים או חומרים יבשים במידת הצורך.

שינוי בתפיסה

נראה כי הכנת קומפוסטר אינה עוד פריווילגיה או משחק למשוגעים לדבר. מדובר בחלק בלתי נפרד מחינוך לשמירה על הסביבה. חשיבה ארוכת טווח תביא בחשבון שכל מה שנלקח מהאדמה אינו אלא בגדר הלוואות. יצירת קומפוסט כמוה כדרך להחזיר את ההלוואה ולהעמיק את החיבור שלנו למעגל החיים.

 

לסיכום: קומפוסט אורגני ועשיר עדיף תמיד לא להתעצל ולעשות, אך אם אין ביכולתנו אזי כדאי מאד גם לקנות.

בהצלחה!

 

   תגובות  (3) הוספת תגובה
1.
קומפוסט 
ציף ציף,gunrhjkch1212@walla.com,ירושלים (07/01/2013)
2.
קומפוסט 
ציף ציף,gunrhjkch1212@walla.com,ירושלים (07/01/2013)
3.
קומפוסט 
ציף ציף,gunrhjkch1212@walla.com,ירושלים (07/01/2013)
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר