כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>איכות הסביבה >>הדברה ירוקה
   הדברה ירוקה
לחץ להגדלה
הדברה כימית מביאה עימה יותר סכנות מאשר חיים משותפים לצד היצורים המבעיתים, שחלקם אמנם מסוכנים כשלעצמם. אך כדאי לדעת כי הדברה יכולה להיעשות גם בדרך אחרת. על סכנת ההדברה הכימית ועל דרכים להדברה ירוקה במאמר שלפניכם...

מאת: סיוון נצר
פורסם: 15/03/10 00:16

הדברה ירוקה

 

עם פרוץ הקיץ אנו נאלצים שוב להתמודד עם נוכחותם מעוררת החלחלה של מיני זוחלים, תיקנים, יתושים, ונמלים בכל מקום. דבר אחד ברור, הדברה כימית מביאה עימה יותר סכנות מאשר חיים משותפים לצד היצורים המבעיתים, שחלקם אמנם מסוכנים כשלעצמם. כדאי לדעת כי הדברה יכולה להיעשות גם בדרך אחרת. על סכנת ההדברה הכימית ועל דרכים להדברה ירוקה במאמר שלפניכם.

בין ג'וק לסרטן

רוב המדבירים מבקשים להרגיע את לקוחותיהם הנסערים ומבטיחים להם השמדה טוטאלית של החרקים, היתושים, הנמלים ושאר היצורים, שגורמים מורת רוח. לקוח מרוצה הוא לקוח שארונות המבטח שלו חפים מהם, ולילותיו שקטים מזמזום טורדני ומעקיצות. ואולם – מהו המחיר המתלווה אל השקט התעשייתי הזה? רוב האנשים אינם יודעים.

רוב חומרי ההדברה מתבססים על רעלים מאוד חזקים שהתגלו כמסרטנים: פרמטרין (ממשפחת הפירטרואידים) וזרחנים אורגניים, שחלק ניכר מהם נאסר כליל לשימוש רגיל ומותר רק לטיפול בטרמיטים. אגב, לא מעט מדבירים משתמשים בהם ומספרים ללקוחותיהם שהם מדבירים גם נגד מכת טרמיטים, בין אם הם קיימים ובין אם לא. אלה הם חומרים הדועכים מאוד לאט עד להתאדות מלאה. פירוש הדבר: כי אחרי הדברה הרעל ספוג בקירות, ברהיטים, ברצפה, בארונות הבגדים (ולפיכך גם בבגדים עצמם) בארונות המטבח (ולפיכך גם בכלים עצמם). בעקבות הדברה רגילה הבית פשוט מוכה רעל. נקודה.

עקרונות ההדברה הירוקה

אז מה עושים? ממש כמו בענף הרכב, שהחל לייצר מכוניות מונעות בחשמל (על פני הדלק המזהם), קיימים בשוק ההדברה מספר (קטן אמנם אך הולך ומתרחב) של מדבירים בעלי אג'נדה ירוקה. כלומר: אנשי הדברה אשר מפעילים שיקול דעת לפני שהם מורחים את הבית בחומרים כימיים רעילים ותרים אחר פתרונות עדינים יותר ולא פחות אפקטיביים.

שימוש בתמציות צמחים  - עיקר השימוש נעשה בתמציות צמחים עם ריכוז נמוך של חומר כימי פעיל. חומרים אשר יוצרים הרתעה ומביאים את הנמלים להישאר בקן ולא לצאת לזחילת בוקר אל השיש במטבח. או השוקים להיוותר עמוק במחילותיהם. למשל ישנה משחה המבוססת על תירס ובה חומר פעיל במינון נמוך. משחה זו יעילה במיוחד בשימוש נגד ג'וקים בארונות.

הדברה ממוקדת עדיפה על פני הדברה גורפת וברוב המקרים ממזערת את הנזק של הצפת הבית ברעלים. למשל: אם הבעיה היא ג'וקים – לרוב יספיק לרסס את חור הביוב או את בורות הספיגה בחצר. ולא להכניס את הרעל לתוך הבית.

שימוש בסיליקון לאיטום מקור הנמלים – ישנם בתים שבהם חיים תושבי הבית עם הנמלים בדו-קיום. חיה ותן לחיות. בבתים אחרים מובילה שיירת נמלים לפאניקה רבתי. במקום לרסס ברעלים או להזמין הדברה רעילה ניתן לאתגר את הילדים בחיפוש אחר מקור השיירה. (למשל – הניחו חתיכת ופלה על הרצפה והמתינו. השיירה תתקרב אליה ואחר תשוב על עקבותיה – וכך תגלו את הקן). גילוי מקור הנמלים יאפשר לכם לאטום בעזרת מזרק סיליקון את פתחי היציאה. אל דאגה הנמלים יכולות לחיות הרבה זמן בבטן האדמה.    

ריסוס מקורות מים עומדים – מקורות מים עומדים כמוהם כקיני נמלים. הם המקור ליתושים המתקיפים אותנו בלילות. כדי להגיף את הנגע יש לאתרם ולהזעיק את העירייה או את המשרד לאיכות הסביבה לרסס. הדברה נקודתית בבית נגד יתושים לא תחסל את הבעיה כלל!!! היא רק תמלא את הבית ברעל.

הדברה מונעת

הדעות בדבר האפקטיביות של הדברה מונעת חלוקות. ישנם מדבירים שטוענים בהרבה מהומה על לא מאומה. לטענתם מיותר לקחת משכך כאבים אם שום דבר אינו כואב. לעומם ישנם מדבירים שטוענים כי בהחלט יש מה לעשות על מנת למנוע נוכחותם של נחשים, לדוגמא. שווה לבחור בהדברה מונעת רק במקרים שבהם ברור מעל לכל ספק שהיא אכן עובדת.

לקחת אחריות

אבל איך נוכל לשלוט בחומרים שהמדביר מביא עימו לביתנו? מסתבר שנוכל – האחריות איזה מדביר להזמין מוטלת עלינו. עוד בטלפון אפשר לברר באילו חומרים הוא משתמש ונערוך אודותיהם תחקיר קצר ברשת. אם החומרים נראים חשודים – נמנע מלהזמין את אותו המדביר. ישנם שמנים אתריים שעשויים להשיג תוצאות נפלאות. למשל, שמן מנטה יעיל מאוד בהברחת נמלים אשר סולדות ממנו.

ותמצית ציטרונלה במבער תרחיק את היתושים מעורנו החשוף לעת לילה וניתן כמובן גם למרוח אותה על העור עצמו.

לסיכום

חפשו פתרונות ירוקים כדי להתמודד עם הטורדנים והרחיקו את הרעלים מפתח ביתכם.

בהצלחה!

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר