כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>איכות הסביבה >>תיירות אקולוגית בארץ ובעולם
   תיירות אקולוגית בארץ ובעולם
לחץ להגדלה
הטרנד האקולוגי, המתרחב ככל שכדור הארץ משתגע, לא פסח על ענף התיירות. מי שנוסע רבות לחו"ל, דבר שהוא כשלעצמו מאוד לא אקולוגי, ודאי נחשף זה מכבר למקומות הפועלים על פי עקרונות הקיימות ומבטיחים שימוש מדוד במים, בחשמל ובמשאבים אחרים ואירוח קולינארי על טהרת צמחי הגינה האקולוגית שבבעלותם.

מאת: סיוון נצר
פורסם: 01/04/10 11:45

תיירות אקולוגית בארץ ובעולם

 

הטרנד האקולוגי, המתרחב ככל שכדור הארץ משתגע, לא פסח על ענף התיירות. מי שנוסע רבות לחו"ל, דבר שהוא כשלעצמו מאוד לא אקולוגי, ודאי נחשף זה מכבר למקומות הפועלים על פי עקרונות הקיימות ומבטיחים שימוש מדוד במים, בחשמל ובמשאבים אחרים ואירוח קולינארי על טהרת צמחי הגינה האקולוגית שבבעלותם.

גם בארץ כבר ניתן למצוא פה ושם ניצנים לתיירות אקולוגית: מקומות אירוח פשוטים, אשר אינם מתהדרים בג'קוזי בזבזני ואינם מציעים אטרקציות זוללות חשמל. תחת זאת, ניתן למצאו בהם שימוש בתכשירים אקולוגיים (שמפו, סבון כלים) שיאפשרו להשתמש במים לטובת גינת הירק וכו'.

 מהי תיירות אקולוגית?

למעשה כל תיירות היא פוטנציאל לבזבוז משאבים יקרים ומזהמים. הדלק של הרכב (שלא לומר: של המטוס), הצרכנות המאסיבית של מזון, מים וחשמל המתחייבת מהפינוקים, שבינם ובין חשיבה על עתיד כדור הארץ, אין דבר וגם לא חצי דבר. בכל זאת, אנשים בעולם המודרני זקוקים לנופש, ונענים להצעות המגיעות אליהם בדיוור ישיר או דרך האינטרנט, לצאת לאוורור מחיי היומיום העמוסים והדחוקים. אז איך ניתן לעשות זאת בלי לזהם?

תיירות אקולוגית יוצאת מנקודת הנחה, שהזיהום יקרה ממילא ומתמקדת במאמצים למזער ככל שניתן את הנזק. כך למשל – ישנם מלונות בחו"ל שאינם מחליפים בכל יום את הסדינים והמגבות של אורחיהם, או מבקשים את רשות האורחים שלא לעשות זאת. למה? חשבתם פעם כמה מים צורכת כביסה של סדינים במלון רב חדרים? כמה סבון ריחני, מפוצץ כימיקלים מזהמים נשפך אל צינורות הביוב ומוצא את דרכו אל הים או אל בטן האדמה???

סוגיה אחרת קשורה בחימום: על פני חימום בחשמל מעדיפים מוקדי האירוח האקולוגים ברחבי העולם (וגם בארץ) להסיק באמצעות בעירת עצים. זה אומנם מותיר בבגדים מעט ריח של מדורה, אך אינו פוגע כלל בסביבה. להיפך. גם השימוש במים נעשה במסורה ובמחשבה תחילה. במספר צימרים בישוב האקולוגי כליל, בצפון, פותחו מערכות אקולוגיות העושות שימוש במי האמבטיה בצימרים לצורכי השקייה של הבוסתנים, האורגנים שנשתלו בסמוך. הבוסתנים ניזונים מהצימרים ולהיפך. הרי לכם יישום מושלם של עקרון קיימות נוסף: רשת של תמיכה הדדית בין צרכים וצרכנים.

תיירות אקולוגית בעולם:

·        שוויץ – לחובבי הסקי כדאי לדעת כי, בהרים האלפים השוויצרים מצוי מקום שנקרא whitepod – ניתן להגיע אליו רק באמצעות רכבת או הסעות מיוחדות. כניסה עם רכב פרטי אסורה בהחלט. כך נשמר האוויר הנקי של המקום. המקום יכול לארח רק 24 אורחים בכל זמן נתון והאירוח נעשה במבנים שהם כיפות גיאודזיות (דומים). מבנים קלים העשויים מחומרים טבעיים בלבד, וניתנים לחימום ולקירור. יש מקלחת משותפת לכל האורחים והרהיטים ממוחזרים.

·        יוון – קפיצה קטנה לחו"ל סמוך לבית יכולה להיות גם היא אקולוגית. אולימפיין וילג' הוא כפר נופש ים תיכוני יפהפה על שפת הים, הנפרש על פני שטח עצום. בין שלל המבנים של הכפר תמצאו 38 בריכות קטנות, רובן עם מים מתוקים וחלקן עם מי ים. מה שהופך אותו לאקולוגי היא העובדה שאת הכביסה הם עושים ללא כימיקלים ואת המזון המשובח הם קוטפים בעיקר מהגן האקולוגי שבמקום. המקום זכה פעמים רבות בפרסים אקולוגיים על שמירת חוף הים נקי.

תיירות אקולוגית  - גם בארץ

גם בארץ הופכים יותר ויותר מקומות אירוח לאקולוגים. העובדה שלהיות אקולוגי נחשב כיום טרנדי, הופכת את השימוש במילה לנפוץ ולכן – מומלץ לבדוק עם מה שכתוב על הפלייר שהגיע בדיוור ישיר או מה שנכתב בדף הבית של האתר – מגובה בחשיבה העקרונית ומעמיקה של שמירה על הסביבה ולא רק גימיק שיווקי.

נגב - חוות אורליה – סמוך מאוד לשדה בוקר שברמת הנגב נמצאת חוות בודדים המקיימת אורח חיים אקולוגי להפליא. קמין עצים מחמם את שתי הבקתות שבמקום והשירותים עם ביולוגיים-אקולוגיים. רכבים ניתן לחנות בסמוך לחווה, אך הכניסה אל הבקתות היא באמצעות שביל ארוך המואר לעת ערב בתאורה סולארית.

·  כליל - בין חרוב וזית – מקום אירוח הממוקם בתוך חווה אורגנית, בנוי אבן ועושה שימוש מושכל במים. ההסקה באמצעות קמין עצים ולמארחים מוטיבציה להפיץ את בשורת המחזור והחשיבה ברת-קיימא לאורחיהם.

 

 שייטטיולים בלוס אנג'לס, בתי מלון בניו יורק

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר