כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>איכות הסביבה >>לקצץ בכמויות האשפה הביתית
   לקצץ בכמויות האשפה הביתית
לחץ להגדלה
מי אמר שאנחנו לא מדינה יצרנית? מדי שנה עולה הייצור שלנו בחמישה אחוזים וכל תושב מייצר שני קילוגרמים זבל מדי יום. בסך הכול מצטברים בישראל כ-5.4 מיליון טון פסולת עירונית בשנה: אריזות קרטון ופלסטיק ריקות, נייר, שקיות ניילון, בגדים משומשים, כלים שבורים, בקבוקים, מכשירי חשמל ביתיים, חלקי ריהוט...

מאת: חוה רשף
פורסם: 09/05/10 11:37

 

לקצץ בכמויות האשפה הביתית

 

מי אמר שאנחנו לא מדינה יצרנית? מדי שנה עולה הייצור שלנו בחמישה אחוזים וכל תושב מייצר שני קילוגרמים זבל מדי יום. בסך הכול מצטברים בישראל כ-5.4 מיליון טון פסולת עירונית בשנה: אריזות קרטון ופלסטיק ריקות, נייר, שקיות ניילון, בגדים משומשים, כלים שבורים, בקבוקים, פגרי מכשירי חשמל ביתיים, חלקי ריהוט... משקל פסולת האריזות בישראל מוערך במיליון טון בשנה. פסולת זו תופסת נפח רב באתרי ההטמנה, דבר הגורם לבזבוז משאבי קרקע יקרים ולפליטה מוגברת של גזי חממה. בקיצור - גאווה ישראלית!.

 

אכן, ככל שרמת החיים עולה כך מתעצמת תרבות הצריכה שלנו ואנו משתדרגים ללא הפסקה במוצרים חדשים בעליצות תוססת. תוססת גם האשפה. ישראל אולי מתייבשת, אך מקביל היא טובעת בפסולת. לו היינו מצמצמים 10% מכמות האשפה הביתית שלנו מדי שנה היינו חוסכים כ-600 ק"ג של דו תחמוצת הפחמן, שהוא הגז האחראי על ההתחממות הגלובלית. חקיקה מתאימה ומעט מודעות מצידנו יאפשרו לנו ולסביבה חיים איכותיים יותר.

 

דברים זזים בעצלתיים, אבל בינתיים...

 

 מסתבר שרבים אוהבים למחזר ולתרום לאיכות הסביבה, אם נותנים להם את הכלים לכך. ועדת השרים לחקיקה ערכה סיורים ולימודים בחו"ל, כדי להבין מה עושים במדינות מתוקנות. לאחרונה אישרה הועדה את הצעת חוק האריזות של המשרד להגנת הסביבה, לפיה תצומצם יצירת פסולת אריזות מיותרת, יעודד שימוש חוזר, מחזור, והפחתת כמות הפסולת המועברת להטמנה.

 

החוק כולל הסדר מקיף לטיפול באריזות בישראל, המבוסס על עיקרון מרכזי של אחריות יצרן, לפיה מוטלת האחריות על היצרן או היבואן לטפל באריזות של מוצרים המיוצרים או מיובאים על ידו למכירה בישראל, ולשאת בעלות המלאה הכרוכה בכך. כלובי מחזור בקבוקי הפלסטיק מתמלאים בשקדנות ומכלי הניירות למחזור עולים על גדותיהם. כשנהייה ככל הגויים, יהיו בחצרותינו מכלים מיוחדים לאשפה אורגנית ולאשפה יבשה כדי לייעל את המחזור, אך מחזור הוא השלב האחרון בתהליך ייצור האשפה.

 

כמה סלסילות פירות מנייר ממוחזר אפשר לייצר? אפשר לוותר עליו באופן חלקי אם מעלים את הסביבה על ראש שמחתנו בכל גיחה לסופרמרקט ולחנויות ופשוט לקנות פחות: פחות מזון מוכן ארוז בקופסאות ענק, פחות בגדים חדשים עטופים בנייר, פחות שימוש בשקיות פלסטיק. השימוש הגובר בשקיות יוצר בעיות רבות, במיוחד בשטחים הפתוחים. הן מתעופפות ומתפזרות לכל עבר, נאכלות על ידי בעלי חיים שקיבתם נסתמת, חונקות מושבות אלמוגים במפרץ אילת, מסכנות נהגים בשעת נסיעה ויוצרות מפגע אסתטי קשה.

 

אז מה אפשר לעשות?

 

 

 • במקום לקנות בקבוקי מים מינרלים, התקינו בבית מתקן טיהור מים.

 • קנו מוצרים באריזות גדולות, או ותרו עליהן וקנו מזון יבש בתפזורת או באריזות ממוחזרות.

 • השתדלו לקנות מוצרים כחול לבן. זה תורם לכלכלת המדינה וחוסך דלק מזהם הנצרך בהובלה.

 • חסכו בנייר! רוב ספקי השירותים ישמחו להעביר אליכם את החשבונות בדואר אלקטרוני. במקום להדפיס מסמכים - קראו אותם על מסך המחשב. חייבים להדפיס? נצלו את שני צידי הדף.

 • השתדלו לקנות מוצרי נייר העשויים מנייר ממוחזר שלא הולבן באמצעות כימיקלים. ייצורו זול לעין שיעור ותהליך ההלבנה שלו אינו מזהם את הסביבה.

 • הזמנתם משלוח ממסעדה הביתה? בקשו מהם לוותר על סכו"ם פלסטי.

 • עברו במשרד לכוסות רב- פעמיות.  

 • החליפו את מגבות הנייר החד-פעמיות, אפילו אלה המיועדות לשימוש רב-פעמי, במטליות ובמגבות מבד.

 • עברו לחיתולי כותנה אורגניים הניתנים לכביסה

 • תרמו בגדים ישנים לעמותות או נצלו אותם לניקוי הבית.

 • אם אתם גרים בבית פרטי או בבית משותף עם גינה – השתמשו בקומפוסטר לייצור דשן מעולה מהאשפה הביתית. מחירו של המיכל הוא בסביבות 100₪ בלבד.

 

קומפוסטר – ידידו הטוב ביותר שלש ומר הסביבה

 

השימוש בקומפוסטר עשוי לחסוך כ- טון פסולת למשפחה לשנה. 100 משפחות המשתמשות בקומפוסטר חוסכות לרשות המקומית את עלות הטיפול בכ- 100 טון פסולת! הקומפוסט הביתי נוצר ממחזור הפסולת האורגנית הביתית. יש לזכור כי כל החומרים שנכנסים לערמת הקומפוסט חייבים להיות אורגניים. (כמובן שאין להכניס לקומפוסט חומרים כמו פלסטיק ומתכות). עם זאת, נהוג שלא להכניס לקומפוסטר את הפרשות בני הבית וחיות המחמד, שאריות בשר, דגים ועצמות, שמנים, מחטי אורן, קליפות של פירות הדר בכמות גדולה. מעל החומר שנאסף שמים ענפים וגזם כדי למנוע חיטוט של בעלי חיים. הריח הבוקע מהמכל הוא ריח שאפשר להגדירו למרבית הפליאה די נעים. מערבבים פעם בשבוע – ולאחר חודש מצטמקת תכולת המכל והגינה והעציצים גוזרים קופונים בצורת דשן מעולה. יש גם קומפוסטרים קטנים חשמליים לשימוש ביתי, המתאימים לשימוש בתוך דירה ומנטרלים ריחות ומזיקים. אולי זה יעודד אתכם לטפח עציצים וגינה קטנה.

ואנא – חשבו פעמיים לפני כל קנייה האם אתם באמת חייבים לרכוש כל כך הרבה מוצרים?

 

 

 

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר