כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>מים >>מהי אנרגית מים?
   מהי אנרגית מים?
לחץ להגדלה
המים הם מקור החיים, בלעדיהם לא נוכל אנו ולא יוכלו בעלי החיים והצמחים להמשיך ולחיות. בנוסף לשתייה, משמשים אותנו המים גם למטרות רבות אחרות: להשקיה, לתעבורה, לבילוי שעות הפנאי, לבילויים, לצרכים רפואיים שונים ועוד. בניסיון לאתר מקור אנרגיה חלופי ובלתי מזהם הופכים המים בעשורים האחרונים למוקד בחיפוש אחר הפקת אנרגיה נקייה יותר.

מאת: אוסנת זיסמן
פורסם: 27/06/10 11:43

מהי אנרגית מים?

 

המים הם מקור החיים, בלעדיהם לא נוכל אנו ולא יוכלו בעלי החיים והצמחים להמשיך ולחיות. בנוסף לשתייה, משמשים אותנו המים גם למטרות רבות אחרות: להשקיה, לתעבורה, לבילוי שעות הפנאי, לבילויים, לצרכים רפואיים שונים ועוד. בניסיון לאתר מקור אנרגיה חלופי ובלתי מזהם הופכים המים בעשורים האחרונים למוקד בחיפוש אחר הפקת אנרגיה נקייה יותר.

 

אנרגית מים, או בשמה האחר "אנרגיה הידרואלקטרית", היא אנרגיה, הנוצרת כתוצאה מתנועתם של המים. אנרגית המים היא חלק בלתי נפרד מהאנרגיות הירוקות המתחדשות – אנרגיות, הנוצרות כתוצאה מתהלכים מחזוריים, ושהפקתן איננה גורמת לזיהום הסביבה. אנרגית המים היא מקור האנרגיה המתחדשת השכיח ביותר בעולם, וניתן להפיקה על ידי ניצול זרימת הנהרות, גלי הים, תנועת המים במפלים, זרימת הנחלים ובדרכים נוספות.

 

תחנות כוח הידרואלקטריות

 

את תנועת המים החזקה ניתן להמיר בקלות יחסית לאנרגיה חשמלית על ידי סיבוב של טורבינות. טורבינות המים נוצרו כבר בעת העתיקה, כאשר השימוש בהן הפך לנפוץ בתקופה הרומאית. הטורבינה המודרנית הראשונה, הנראית כמו מנוע גדול מימדים, יוצרה בשנת 1828, ומאז משמשות הטורבינות המודרניות להפעלת מתקנים שונים וגם להפקת חשמל. הטורבינות נמצאות בתחנות הכוח הידרואלקטריות ובאמצעותן הופכת אנרגית המים לאנרגיה חשמלית. את המים ניתן גם לאגור באגמים טבעיים גדולים או באגמים מלאכותיים, ובשעת הצורך להשתמש בהם לייצור חשמל.

 

אנרגיה זמינה ונקייה

 

השימוש באנרגית מים הוא היום נפוץ ביותר בכל רחבי העולם. ברזיל, קנדה, ארצות הברית ורוסיה הן רק חלק קטן מהמדינות, בהן נעשה שימוש בטורבינות ובטכנולוגיה ההידרואלקטרית, כדי להפוך את אנרגית המים לאנרגיה חשמלית. הניאגרה, נהר קולומביה, נהר הקולורדו, הפרת, הנילוס ונהר הפרנה, הם חלק מהנהרות המשמשים לייצור חשמל נקי יותר.

 

בשנים האחרונות חלה עלייה הדרגתית ברמות הפקת החשמל מאנרגיית מים. סין נחשבת היום למדינה בה השימוש באנרגיה הידרואלקטרית הוא הנרחב ביותר. מעל הנהרות הגדולים ברחבי סין נבנו במשך שנים סכרי ענק רבים, המשמשים להמרת אנרגיית המים לאנרגיה חשמלית. עם זאת, ארגוני סביבה שונים אינם תומכים בפרויקט סכרי הענק בסין, המהווים, לטענתם, מפגע סביבתי המוביל לשינוי במאזן האקולוגי בסביבה. בשנת 2005 כ-63 אחוזים מאנרגית החשמל המופקת משימוש באנרגיה חלופית, כ-715,000 מגה ואט, שהם כ-19 אחוזים מתצרוכת החשמל העולמית, נוצרו באמצעות אנרגית מים.

 

אנרגיה הידרואלקטרית בישראל

 

ישראל היא מדינה מזרח תיכונית, בה מקורות המים הם מוגבלים. אין בה מפלים או נהרות גדולים אותם ניתן לנצל לצורך הפקת אנרגיה הידרואלקטרית בכמות גדולה. עם זאת, אחת מתחנות החשמל ההידרואלקטריות החלוציות הוקמה בשנת 1932 דווקא בשטחי ישראל באזור נהריים. את הקמת התחנה הגה ויזם פינחס רוטנברג. תחנת הכוח בנהריים ייצרה חשמל וסיפקה אותו לערי הצפון עד לפרוץ מלחמת העצמאות בשנת 1948.

 

גם "חוזה המדינה", תאודור הרצל, חלם שנים רבות לפני קום המדינה לבנות תעלת מים מלאכותית, שתשמש למטרות שונות. תוכנית "תעלת הימים" – תעלת מים רחבה וארוכה שתכרה מחופי הים התיכון או ים סוף אל ים המלח, מזכירה את הרעיון של הרצל. פערי הגבוה בין הים התיכון וים סוף ובין ים המלח ישמשו הן להעלאת מפלס המים המתנמך והולך בים המלח והן להפקת חשמל. עם זאת, תוכנית זו עדיין לא יצאה אל הפועל מסיבות שונות.

 

אליה וקוץ בה

 

האנרגיה ההידרואלקטרית היא נקייה וזמינה מאוד. עם זאת, ניצולם המלא של מקורות המים השונים ברחבי העולם מצריך טורבינות גדולות שבנייתן כרוכה בביצוע שינויים מרחקי לכת בנוף הטבעי. שינויים אלה עלולים לפגוע באופן בלתי הפיך בסביבה ובמערכות האקולוגיות השונות. מסיבה זו, השימוש באנרגיית המים צריך להיעשות מתוך ראייה רחבה, ניצול נכון של הסביבה וצמצום הפגיעה בה.

 

המאמר בחסות:

מדארט – רופא שיניים ובחסות מצמן מרוץ – אופניים לילדים

 

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר