כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>אנרגיה חלופית >>מוצרי חשמל ירוקים
   מוצרי חשמל ירוקים
לחץ להגדלה
בישראל עדיין מיוצר כמעט כל החשמל באמצעות תחנות כוח פחמיות, הגורמות לנזק בלתי הפיך לסביבה. פירוש הדבר הוא, שכל לחיצה תמימה על מתג ההפעלה של הקומקום החשמלי, או על מתג נורת החשמל - מזהמת את סביבת חיינו...

מאת: אוסנת זיסמן
פורסם: 11/07/10 21:58

מוצרי חשמל ירוקים

 

נסו לדמיין את חייכם ללא מכונת כביסה, ללא המזגן בקיץ הארצישראלי הלוהט או ללא מכשיר הטלוויזיה...פשוט בלתי אפשרי. בעידן המודרני ייצור חשמל ואספקתו למיליארדי מכשירי החשמל, הפועלים ורוחשים ללא הפסקה בכל אחד מביתנו הוא כמעט הכרחי. עם זאת, חשוב לזכור, כי ככל שצריכת החשמל גדלה, כך גדלה גם פליטת הפחמן הדו חמצני הכרוך בייצרו.

 

בישראל עדיין מיוצר כמעט כל החשמל באמצעות תחנות כוח פחמיות, הגורמות לנזק בלתי הפיך לסביבה. פירוש הדבר הוא, שכל לחיצה תמימה על מתג ההפעלה של הקומקום החשמלי, כפתור המכשיר להסרת שיער או אפילו על מתג נורת החשמל - מזהמת את סביבת חיינו. זאת ועוד, ייצור מכשירי החשמל גורם גם הוא לזיהום הסביבה, ומכשירי החשמל שהזדקנו והלכו לעולמם – משמשים גם הם מקור בלתי נדלה לזיהום ולסכנה.

 

המעבר לשיטות ייצור חשמל אלטרנטיביות, כדוגמת אנרגיה סולארית או אנרגיית מים, מקטין במעט את הנזקים, אך עד שהשימוש באנרגיות אלה יהיה נרחב דיו ויצמצם באופן משמעותי את התלות בייצור אנרגיה בשיטות ישנות ומזהמות, ייקח זמן. עדיין רחוק היום ועוד חזון למועד. בינתיים, הצטברות גזי החממה בתוך האטמוספרה גורמת לפגיעה מתמשכת ובלתי הפיכה בסביבה: שינויים קיצוניים באקלים, המסת קרחונים בקטבים, סופות, הכחדה של בעלי חיים, תהליכי מדבור גוברים, עלייה של מפלס האוקיינוסים ואירועים רבים נוספים, הפוגעים פגיעה בלתי הפיכה בסביבת חיינו.

 

מכשירי החשמל שלנו – היום שאחרי

מרבית המוצרים החשמליים הסטנדרטיים צורכים כמויות אדירות של חשמל, ובכך פוגעים בסביבת חיינו. בנוסף לכך, מכשירי אלקטרוניקה, כדוגמת: מסכי מחשב, טלפונים סלולאריים, מכשירי די-וי-די ומכשירים רבים אחרים מכילים כמויות גדולות ביותר של חומרים מסוכנים. כשמגיע יומם והם מושלכים אל האשפה ועושים את דרכם למטמנות הפסולת, מתחילים החומרים המרכיבים אותם להתפרק, לחלחל ולהרעיל כל מה שנמצא בדרכם – קרקעות, מאגרי מים גדולים ולעתים אף את מי התהום. גם הסוללות, התמימות למראה, מכילות מתכות ורעלים, וכשהן מגיעות למטמנות הן מתבקעות, והחומרים שבתוכן מגיעים גם הם אל מקורות המים השלנו.

 

מוצרים ירוקים יותר

 

אך לא הכול שחור כל כך!  בשנים האחרונות החלו לייצר בכל רחבי העולם מכשירי חשמל ירוקים וידידותיים יותר לסביבה. מכשירי חשמל אלה, אותם ניתן להשיג גם בישראל, צורכים הרבה פחות חשמל, וכך גם מצמצמים את כמויות הפחמן הדו חמצני הנפלטות מדי רגע לחלל האוויר. בנוסף לכך, גם בתהליך הייצור של מכשירי החשמל הירוקים מושקעים מאמצים רבים כדי לצמצם את צריכת האנרגיה הכרוכה בייצורם, להמירה באנרגיה נקייה יותר ולהחליף את הרכיבים המזיקים ברכיבים ידידותיים יותר – שאינם פוגעים בסביבה או אף ניתנים למחזור.

 

שימו לב לתווית האנרגיה

 

על מכשירי החשמל המוצעים למכירה בישראל מוטבעות שתי תוויות – תווית תקן ותווית אנרגיה מטעם מכון התקנים ומשרד התשתיות. מטרתה של תווית האנרגיה שעל המכשיר היא לדרג את רמת צריכת האנרגיה שלו. בנוסף אליה, ניתן למצוא נתונים דומים לגבי מדדי צריכת האנרגיה של המכשיר גם במדריך ובמפרט המצורפים אליו. דירוג האנרגיה המקובל נעשה באמצעות אותיות לועזיות, כאשר האות A מציינת מכשיר ירוק וחסכוני במיוחד והאות G  מציינת מכשיר "זללן" מבחינת צריכת החשמל. קניית מכשיר חשמלי עם דרוג אנרגיה נמוך, פירושה צמצום משמעותי בצריכת החשמל, חיסכון בחשבון הדו-חודשי וגם הפחתה בייצור הפחמן הדו חמצני.

 

כדאי להשקיע

 

מוצרי חשמל ירוקים יותר, הם גם יקרים יותר, אך ההשקעה בהם היא בהחלט משתלמת, גם אם יש צורך בלקיחת הלוואות. אמנם, לא אחת נדמה לנו שאנחנו פטורים מדאגה לסביבה – הרי לבדנו לא נצליח להציל את העולם מפני הסכנות הרבות האורבות לו, אך חשוב לזכור, כי שינוי ברמת הפרט מוביל במהלך הזמן לשינוי גם ברמת הכלל,ולבסוף משפיע לטובה על כולנו. קנייה של מוצרי חשמל ירוקים משפיעה על איכות החיים באופן ישיר ובאופן עקיף – היא חסכונית יותר, נקייה יותר, מצמצמת את צריכת החשמל ומשתלמת יותר מבחינה כלכלית לאורך זמן.

 

שלכם,

אתר ירוקים

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר