כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>איכות הסביבה >>כלכלה סביבתית
   כלכלה סביבתית
לחץ להגדלה
בעידן המודרני אין כמעט אדם שאיננו מכיר את המונח השגור למדי, "כלכלה". שכן, הכלכלה משפיעה באופן ישיר על איכות ועל רמת החיים של כולנו. באותה מידה, לא ניתן למצוא ולו מהודרת חדשות אחת שאינה עוסקת בכלכלה בהקשרים שונים: לגבי תוכנית התקציב לשנה הבאה, בנושא הצעות חוק להעלאת שכר המינימום או בכל הקשר אחר.

מאת: אוסנת זיסמן
פורסם: 18/07/10 22:30

כלכלה סביבתית

 

בעידן המודרני אין כמעט אדם שאיננו מכיר את המונח השגור למדי, "כלכלה". שכן, הכלכלה משפיעה באופן ישיר על איכות ועל רמת החיים של כולנו. באותה מידה, לא ניתן למצוא ולו מהודרת חדשות אחת שאינה עוסקת בכלכלה בהקשרים שונים: לגבי תוכנית התקציב לשנה הבאה, בנושא הצעות חוק להעלאת שכר המינימום או בכל הקשר אחר.

 

הכלכלה קשורה לתחומים רבים ביותר, החל ממשאבים טבעיים, דרך תעשייה וייצור וכלה בתנודות סוציו-פוליטיות, העוברות על מדינות בודדות וגם על העולם כולו. מטבע הדברים, קשורה הכלכלה גם לאיכות הסביבה, כאשר בין השתיים קיימים יחסי גומלין מורכבים. המונח החדש יחסית "כלכלה סביבתית" מתייחס ליחסים אלה.

 

מהי בדיוק כלכלה סביבתית?

 

לכל אחת מהפעילויות שלנו, החל מקניית מזגן חדש וכלה בהזמנת מלונות בטבריה, ישנן השלכות כלכליות וגם השלכות סביבתיות. בעוד שבעבר כמעט ולא יוחסה כל חשיבות להשלכות הכלכליות של הפגיעה בסביבה על חיינו, בעידן המודרני השתנו מאוד פני הדברים. היום, יותר ויותר גופים ציבוריים ואנשים פרטיים מודעים לחשיבות השמירה על הסביבה, גם מבחינה כלכלית. בהקשר זה, מטרתה העיקרית של הכלכלה הסביבתית היא לנתח את ההשפעה ההדדית הקיימת בין הסביבה לבין הכלכלה ולפעול בהתאם למסקנות העולות מניתוח זה.

 

צעדים ראשונים בכלכלה סביבתית

 

במסגרת הכלכלה הסביבתית נעשות פעילויות שונות: ניתוח כלכלי של עלות-תועלת בהקשרם הסביבתי; קביעת יעדים חדשים, הן ברמה הכלכלית והן ברמת השמירה על הסביבה; יצירת סדרי עדיפויות, התואמים לצרכים המשקיים ההולכים וגדלים וגם למשאבי הטבע, שלרוע המזל, עוברים תהליך הפוך; וחיפוש חלופות חדשות וידידותיות יותר לסביבה, למוצרים או לשירותים הקיימים. כמו בנושאים חשובים אחרים המצויים על סדר היום, גם במסגרת כלכלה סביבתית דרושים הליכים מנהליים ומשפטיים שונים. חקיקה, התערבות ממשלתית ומאמצים שונים להגברת מודעות הציבור לנושאים סביבתיים בהקשרם הכלכלי הם כמה מהצעדים האפשריים.

 

כמה מושגי יסוד

 

בדומה לתחומיי כלכלה אחרים, כוללת הכלכלה הסביבתית כמה מושגים תיאורטיים ועקרונות יסוד חשובים ביותר.

 

·         עלות ותועלת חיצונית הן מונחים שגורים בכלכלה, המתייחסים לתוצאות של פעילות מסוימת, שאינן נלקחות בחשבון בזמן התמחור. הדוגמאות לנושא העלות והתועלת החיצונית בהקשרן הסביבתי הן רבות: למשל, כמעט לא מוקדשת תשומת לב להשלכות הכלכליות של זיהום האוויר, הנגרם כתוצאה מפעילות מפעלים שונים, על העלייה באחוזי התחלואה וההוצאות הכספיות הכרוכות בטיפול בחולים. במקרה זה, העלות החיצונית נוצרת, כאשר המשמעות הכלכלית של זיהום האוויר לטווח הרחוק אינה זוכה להתייחסות בעת חישוב העלויות השונות. לעומת זאת, תועלת חיצונית נוצרת במצבים ההפוכים, כאשר התועלת הכלכלית של פרויקט סביבתי כלשהו איננה נלקחת בחשבון. לדוגמה, הקמת פארק בלב העיר ושתילת עצים לא רק כחלק מאדריכלות הנוף, אלא גם "כריאה ירוקה".

 

·         מוצר ציבורי – מוצר זה, כפי ששמו מעיד עליו, הוא מוצר שכולם יכולים ליהנות ממנו, להשתמש בו בצורה חופשית וללא צורך בתשלום. חופי הים, גנים ציבוריים, פארקים, והאוויר שאנו נושמים, הם כמה דוגמאות למוצרים ציבוריים. כל אדם שעושה שימוש במוצר ציבורי חייב לדאוג, כי שימוש זה איננו פוגע בזכותם השווה של האחרים לעשות בו שימוש דומה.

 

·         פיתוח בר קיימא – מושג חשוב זה מתייחס לפיתוח, המתקיים גם לטווח הארוך. פיתוח זה איננו פוגע במשאבים מהם הוא נוצר, ולכן יכולים להמשיך וליהנות ממנו לא רק בהווה אלא גם בעתיד, ואפילו בדורות הבאים. בהקשר זה, ניצול המשאבים השונים נעשה באיטיות, במטרה לאפשר לתהליכים הטבעיים לשוב ולהתחדש. מסיבה זו, בפיתוח בר קיימא: מוגבלת הצמיחה הכלכלית ביחס ישיר לכמות המשאבים הקיימים על פני כדור הארץ, מושקעים מאמצים רבים בטיפוח ובתחזוקת המערכות הטבעיות ולא נעשות פעילויות שונות הגורמות לפגיעה בלתי הפיכה בסביבה.

 

·         קנס כספי – אחת הדרכים היעילות ביותר לקדם את נושא הכלכלה הסביבתית, להגביר את מודעות הציבור ולאכוף מקרים של פגיעה בסביבה, היא הטלת קנסות כספיים. כמו בכל נושא אחר, גם בתחום זה, הפגיעה בכיסו של האזרח היא לא אחת הדרך הטובה ביותר לשנות את התנהגותו. בנוסף לכך, באמצעות גביית קנסות, ניתן מאוחר יותר לממן פעילויות משקמות שונות ולטפל בנזקים שנגרמו לסביבה ולבני אדם כתוצאה מהתנהגות סביבתית רשלנית.

 

לכתבות נוספות על איכות הסביבה המשיכו:

http://www.yerookim.co.il/category.aspx?id=31

 

שלכם אתר ירוקים

 

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר