כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>מיחזור >>למגר את מפגע שקיות הניילון
   למגר את מפגע שקיות הניילון
לחץ להגדלה
לפעמים נדמה שעולמנו הקטן החליט לעשות צעד קיצוני, ולפני שיעבור מוות בייסורים בהתייבשות או בצלייה איטית, כתוצאה מההתחממות הגלובלית - החליט להתאבד בחנק באמצעות עטיפת פניו בשקית ניילון...

מאת: Yerookim
פורסם: 26/07/10 11:50

למגר את מפגע שקיות הניילון

 

לפעמים נדמה שעולמנו הקטן החליט לעשות צעד קיצוני,  ולפני שיעבור מוות בייסורים בהתייבשות או בצלייה איטית, כתוצאה מההתחממות הגלובלית - החליט להתאבד בחנק באמצעות עטיפת פניו בשקית ניילון. שקיות הפלסטיק הידועות גם בכינוין השגוי "שקיות ניילון" מיוצרות משאריות חומרי לוואי של תעשיית הנפט, תוך יצירת זיהום סביבתי, צריכת אנרגיה אדירה ופליטת גזי חממה.

 

עלות ייצורן זולה מאוד ולכן הן מחולקות לצרכן בחינם, אך הצריכה הבלתי מבוקרת של שקיות פלסטיק גרמה לבעיה סביבתית כלל עולמית. מדינות רבות החלו להשקיע תקציבי עתק בצמצום השימוש בשקיות הפלסטיק באמצעות חיוב בתשלום עבורן, מיסוי עקיף ותכניות הסברה, אך בישראל מרחפות באוויר הצעות החוק במשט חסר אחריות ודאגה יחד עם מיליוני השקיות. שינוי קל בהרגלי הצריכה שלנו יעזור לנו לחיות בסביבה ירוקה יותר.

 

כאילו מתכלה

 

על-פי הערכות, בישראל מחולקות בכל שנה כשני מיליארד שקיות פלסטיק – שבעה מיליון שקיות ביום. משך השימוש הממוצע בשקית אחת עומד על כ-20 דקות, שבסיומן היא מושלכת על פי רוב לאשפה. השקיות מהוות כיום כ-28 אחוז מנפח הפסולת השנתית המוטמנת בארץ, ומהוות כ-7 אחוזים ממשקל הפסולת הכולל.

 

לכל שקית, המכערת את הנוף, צפויים חיי מתושלח של בין 400 ל-100 שנה, ובינתיים יספיקו השקיות להמית בייסורים כ-100,000 יונקים ימיים, ציפורים וצבי ים מדי שנה. גם יונקים יבשתיים, כולל ילדים קטנים עלולים להיפגע.

 

כשאנו אורזים בלהיטות את הקניות ליד הקופאית בסופרמרקט, אנו מתעלמים מהעובדה שהן אינן מתפרקות ומתכלות. שקית ממוצעת לא תתפרק באופן טבעי במשך מאות שנים. גם השקיות המתיימרות להשלים עם מצפוננו המיוסר ומצהירות מתוך אריזתן הירוקה, שהן עשויות מחומר מתכלה, הן בעלות אורך חיים לא מבוטל – בין חצי שנה לשנה. ממחקר שהוזמן על ידי המשרד להגנת הסביבה הסתבר כי,  למרות שהסיכון לחיות הבר קטן יותר היות והן מתפרקות בקיבה, אין לשקיות המתכלות כל יתרון סביבתי. גם השקיות האלה מתעופפות ברוח ומלכלכות את השטחים הפתוחים.

 

לנצל את השקיות ולהציל את הסביבה

 

הציבור אוהב את שקיות הפלסטיק כי הן מהוות פתרונות אריזה יעילים. ארגוני הגנת הסביבה אוהבים אותן פחות. כמובן שהפתרון האידיאלי הוא מחזור, והקהל הישראלי מראה לאחרונה חיבה למחזור בקבוקים ונייר. לשקיות הפלסטיק לא נמצא עדיין פתרון ועקרות בית שהרגישו לא נוח עם השלכת השקיות המשומשות לאשפה, אוגרות אותן עד שימלאו כל חלקה טובה במרפסת ואז, ברגע של ייאוש משליכות את כל החבילה לפח.

 

מסתבר שלאט לאט מועלים רעיונות, שאינם כלכליים עדיין לניצול שקיות הפלסטיק ובעיריית רעננה הוקמו מכלי איסוף. השקיות עוברות  גריסה, שטיפה ולאחר מכן תהליך של "גירעון", כדי שניתן יהיה להשתמש בהן בתעשיית הפלסטיק כחומר גלם לייצור צינורות לכבלי חשמל, דליים, מוצרי הזרקה גדולים, משטחים וקורות פלסטיק לריהוט גן ועוד.

 

גם אם לא עבר בינתיים בארץ חוק לחיוב בתשלום עבור השקיות, כפי שהנהיגו כמה מדינות בעולם, כדאי שתתחילו לחשוב בירוק ולתרום ולו רק במעט לאיכות הסביבה.

 

אל תארזו כל צנונית בנפרד

 

יש סלים מתקפלים מקסימים וחזקים. שימו אותם דרך קבע בתיק, והתעלמו מהשקיות שליד הקופות בסופרמרקט. שימו סל גם במכונית. אם ערכתם קניה גדולה - ישנם תמיד קרטונים ליד הקיר או בחוץ. אם אתם ממש חייבים להשתמש בשקיות ניילון, אל תארזו כל צנונית בנפרד. שלחו יד לערימת השקיות רק אם מוכרחים. ואם כבר הבאתם כמה שקיות הביתה – עשו בהן שימוש חוזר כשקי אשפה. אפשר גם להניח כמה שקיות כאלה בתיק כדי שישמשו אתכם בביקור הבא בסופרמרקט.

 

קשה לדמיין איך היו חיינו בלי השקיות האלה, אבל פעם הסתדרנו מצוין בלעדיהן. אמנם אין צורך לשלוח את הילדים לבית הספר כשהם מצוידים בשקיות אוכל מבדים רקומים, אבל השוק מוצף בקופסאות אוכל יפהפיות ואופנתיות מפח או מפלסטיק. גם הכריכים שבתוכן ייארזו בשקית קטנה רב פעמית מפלסטיק עבה יותר עם סגר, כמו בחנויות הטבע,  ושהילד יחזיר אותה הביתה!

 

 נכון. לפעמים קשה להגיד  "לא" לשקיות יפהפיות, המעוצבות מחומר פלסטי עמיד ומחולקות  בחנויות יוקרתיות. תוכלו להשתמש בהן כסל קניות או לארוז בהן מתנות. והמתנה לעצמכם תהיה שהצלחתם לתרום, ולו במעט, למיגור נגע שקיות הניילון.

 

 שלכם אתר ירוקים

 

מפיות נייר

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר