כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>מים >>חסכמים - כל מה שחשוב לדעת
   חסכמים - כל מה שחשוב לדעת
לחץ להגדלה
לשימוש בחסכמים ישנו תפקיד חשוב מאוד, במלחמה הפרטית של כל אחד ואחת מאיתנו לחיסכון בצריכת המים...

מאת: אוסנת זיסמן
פורסם: 26/09/10 14:13

 

חסכמים – כל מה שחשוב לדעת

 

 

כולנו יודעים, כי מצב משק המים בישראל רחוק מלהיות משביע רצון. שנים שחונות, גידול בביקוש המים, דלדול מתמשך בהיצע הקיים, שאיבת יתר לאורך זמן, זיהום מקורות המים או המלחתם, גידול האוכלוסייה והעלייה המתמדת ברמת החיים הם כמה מהגורמים המובילים להחמרה המתמשכת במשק המים בארץ. למרות שהמצב איננו פשוט, ההתמודדות עימו היא בהחלט אפשרית, וצריכה להיעשות הן ברמה הלאומית והן ברמה הצרכנית והפרטית. בהקשר זה, לשימוש בחסכמים ישנו תפקיד חשוב מאוד, במלחמה הפרטית של כל אחד ואחת מאיתנו לחיסכון בצריכת המים.

 

חסכמים – נעים להכיר

 

החסכמים, כפי ששמם מעיד עליהם, הם התקנים זעירים, חכמים ופשוטים לחיסכון במים. למעשה, החסכמים הם מעין וסתים, המגבילים את כמות המים העוברת בברזים, והם ניתנים להרכבה בקלות רבה וללא צורך בפנייה לאיש מקצוע. החסכמים אינם גורמים לשינוי בלחץ המים ולמרות פשטותם ומחירם הזול, השפעתם על משק המים בישראל עשויה להיות מרחיקת לכת. באמצעות התקנת החסכמים בברזים ובראשי המקלחות, ניתן לחסוך עד כ-20 אחוזים מצריכת המים בישראל, שהם לא פחות מעשרות מיליוני מטרים מעוקבים של מים מדי שנה. עם זאת במרבית הבתים בישראל, בערך בכ-80 אחוזים מהם, עדיין לא הורכבו חסכמים.

 

לעודד את השימוש בחסכמים

 

החסכמים הם חלק בלתי נפרד ממדיניות רחבה של ניהול משק מים יעיל, שאומצה על ידי מדינות מערביות שונות, הסובלות בדומה לישראל מאקלים יבש וצחיח, כדוגמת: ספרד, אוסטרליה וקליפורניה. במדינות אלה הוביל השימוש בחסכמים לצמצום צריכת המים בעשרות אחוזים. בדומה למודל זה, אישרה הכנסת בראשית 2010 את חוק חובת התקנת החסכמים בכל מבני הציבור והממשל במדינת ישראל, החל בקופות החולים וכלה בגני אירועים.

 

חוק זה הוא, אמנם, צעד חשוב ביותר בדרך לחיסכון ולצמצום צריכת המים בארץ, אך הוא איננו מספיק. בכל הקשור לצריכת המים הביתית בישראל, ההיענות הציבורית בנושא החסכמים היא מועטה, בעיקר בשל חוסר המודעות לחשיבותם הרבה. בנוסף לכך, סבורים חלק מהאנשים בטעות, כי החסכמים דורשים התקנה מורכבת ועלולים לפגוע באיכות החיים. לשני חששות אלה אין כל יסוד, כאשר השימוש בחסכמים במסגרת פעילותם של גופים ציבוריים ועסקיים שונים, החל מבית הספר המקומי, דרך אולם אירועים וכלה בבית החולים הוכיח בדיוק את ההפך.

 

התקנת חסכמים – מורה נבוכים

 

צריכת המים הממוצעת בישראל, החל מצחצוח שיניים תמים, דרך שטיפת ידיים וכלה בשטיפת הכלים עומדת על כ-160 ליטרים ליום עבור אדם בודד. בהתאם לכך, השימוש בחסכמים גורם להפחתה ניכרת בזרימת המים בכל פעם שפותחים את הברז, ולחיסכון של כ-60 אחוזים מהצריכה הממוצעת מבלי שנחוש כל הבדל. בנוסף לכך, לחסכמים ישנם יתרונות נוספים: הם קלים להתקנה, זולים מאוד ומתאימים לכל סוגי הברזים המודרניים.

 

כיצד לבחור בחסכם הנכון?

 

  • סוג הברגה – השלב הראשון בבחירת החסכמים מתחיל בבדיקת הברזים בבית. לכל אחד מברזי הבית ישנה הברגה נקבית (פנימית) או זכרית (חיצונית). את החסכם יש להתאים לסוג ההברגה, כאשר כיום ישנם גם חסכמים עם הברגה כפולה.

  • ספיקת המים – לכל חסכם ישנה כמות ספיקת מים. בברזי הכיורים בבית מומלץ להתקין חסכם עם ספיקה של חמישה עד שישה ליטרים לדקה, ולראשי המקלחת, מומלץ להתקין חסכם עם ספיקה גבוהה יותר, הנעה בין שמונה ל-10 ליטרים לדקה.

  • החומר – היום מרבית החסכמים עשויים מברזל או מפלסטיק, כאשר חסכם מפלסטיק הוא לעיתים מומלץ יותר. חסכם מפלסטיק הוא עמיד, ממש בדומה לחסכם מברזל, אך בניגוד אליו, הוא איננו סובל מחלודה במהלך הזמן.

  • מסנן מים – חסכם הכולל מסנן מים הוא מומלץ מאוד, כדי לצמצם את כמות האבנית, כאשר על הברז לא מותקן מסנן.

  • תו תקן – תו התקן הכחול שעל החסכם הוא אישור לכך שהוא אכן חוסך במים. זהו סימן איכות שהוענק לחסכם על ידי מכון התקנים לאחר שעבר בדיקות קפדניות שונות.


לעוד כתבות בנושא מים המשיכו:

http://www.yerookim.co.il/category.aspx?id=25

 

   תגובות  (1) הוספת תגובה
1.
חסכמים לבית 
יוני,info@merital.co.il,תל אביב (26/02/2011)
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר