כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>אנרגיה חלופית >>המכונית החשמלית – מה צופן העתיד?
   המכונית החשמלית – מה צופן העתיד?
לחץ להגדלה
מה תהיה מכונית העתיד? "עולם חדש וטוב אני אתן לך..." עולם ללא גזי פליטה, אוטוסטראדות ירוקות למכביר.. האם זה אפשרי?

מאת: סער קולביץ
פורסם: 18/10/10 14:55

 

המכונית החשמלית – מה צופן העתיד?

 

המכונית החשמלית, המוצר אשר שנים נעלם מ'מדפי' החנויות, אך נוכח מאוד בשיחות הסלון, סוף-סוף עומד להגיע לסוכנות הרכב הקרובה אלינו הביתה.

שלום, אתם מחזיקים בטריות?

דמיינו לעצמכם את תחנת הדלק העתידית... במקום להשקות את המיכל בדלק מבוסס נפט, כשכל (או רוב) הזכויות שמורות לפונדמנטליזם האיסלאמי, פשוט תוכלו להחליף את הסוללה הריקה במכוניתכם בסוללת ליתיום חדשה, שתעניק למכונית החשמלית שלכם כוחות מחודשים לדהור בכבישים..

מציון תצא תורה

את השם שי אגסי בודאי שמעתם ב'זווית האוזן', שמו הולך לפניו (גם) בזכות המיזם שלו, "Better place"", אשר מטרתו העיקרית היא להפוך את השימוש במכונית חשמלית מבוססת סוללת ליתיום לנגיש יותר. הבעיה המרכזית במכונית מסוג זה כיום היא, שבניגוד למכונית מבוססת בנזין, סוללת ליתיום טעונה מספיקה לכ-160 קילומטרים בלבד, בהשוואה לבערך 400 קילומטרים שיספק מיכל מלא של בנזין. אם לא די בכך, אין כיום תשתית מספקת של תחנות טעינה לסוללות ליתיום ברחבי הכבישים והכי גרוע: הטעינה לוקחת בסביבות שעתיים, טווח זמן שאיש אינו רוצה לבלות ב'תחנת דלק', גם אם אין בה ריח של דלק.

הפתרון שמציע שי אגסי, אשר מקבל הד בעולם המתקדם כולו כמו בישראל, הוא מתן שירות של החלפת, הטענת ואחזקת סוללות. הסוללות יהיו בבעלות החברה, מה שיוזיל את מחירי המכוניות, והלקוח ישלם עבור טעינה, בביתו ובתחנות טעינה ציבוריות, לפי קילומטר. כמו כן, בתחנת הטעינה לא תצטרך להמתין לטעינת הסוללה, אלא הסוללה שבמכוניתך תוחלף לסוללה שנטענה מבעוד מועד, כך שה'תדלוק' יהיה מהיר ויעיל.

החזקת סוללה נוספת בבגאז' הרכב, לידי הגלגל הנוסף, אינה אופציה, משום שסוללת הליתיום מהווה חלק ניכר מגודלו של הרכב. במידה ורכבכם החשמלי ימצא עצמו שובק חשמל, תצטרכו להזמין שירות הובלות, שיעזרו לכם לבצע את ההחלפה של סוללת הליתיום בתחנת הטעינה הקרובה על מנת להמשיך לנסוע.

למרות הפתרון היעיל של "Better place", רבים מפקפקים ביכולתו ורצונו של הלקוח הפרטי להתחייב לרכב שעל פניו נראה שהוא מצמצם את עצמאותו של הנהג. אם כי, יש שיטענו שמדובר במחסום פסיכולוגי בלבד שיתפוגג עם השנים, בפרט כאשר מחירי הדלק יוסיפו לעלות.

המכונית ההיברידית

אפשרות נוספת, וסבירה יותר בשלב זה, היא המכונית ההיברידית. שילוב מנצח של גז (בנזין) ומנוע חשמל. דגמים ראשונים שלה כבר מוצגים בתערוכות חובקות עולם פרי פיתוחן של חברות הרכב המובילות.

המכונית ההיברידית פועלת על מנוע חשמלי בהספקים נמוכים, ועל מנוע בנזין בהספקים גבוהים. כך, למעשה, היא מצמצמת את הזיהום בכבישים מבלי להגביל את המשתמש בה לנסיעה של כ-160 קילומטרים בלבד בין טעינה לטעינה. כפי שצוין, בתשתית הקיימת כיום, השימוש במכונית חשמלית המופעלת על סוללה בלבד יכולה להגביל את המשתמש בשל מחסור בתחנות "תדלוק-טעינה" חשמליות.

על אף שהמכונית ההיברידית אינה מהווה פתרון סופי להפסקת שימוש בדלק בנזין, היא יכולה להיות פתרון מעבר מוצלח וישים, לפחות לעת עתה.

לסיכום

עתיד ירוק יותר כבר מתדפק על דלתנו. נראה שהמחסור המתגבר של דלק לצד הזיהום הקטלני שהוא מייצר מתחילים, לשמחתנו, להכניע את היצרנים ואת ראשי המדינות, ולהביאם לעודד פיתוח וסבסוד של תחליפים נאותים לכלי הרכב ממונעי הבנזין. עם זאת, הצרכן הפרטי עדיין לא 'רץ לקנות', כי מלבד פיתוחו של המוצר עצמו - המכונית החשמלית, קיים תהליך ארוך של פיתוח ושינוי תשתיות בהתאמה, אשר הכרחי לשימוש במכוניות הללו.

אם זה היה פשוט כמו לעבור ממקלט טלוויזיה ישן לlcd חדש ונוצץ, הכל היה נראה אחרת, תרתי משמע...


לכתבות הקודמות בנושא מוצרים ירוקים:

מוצרי חשמל ירוקים

בנייה ירוקה

 

 

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר