כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>מיחזור >>חוק הפקדון
   חוק הפקדון
לחץ להגדלה
ב-2 לפברואר שנת 2010 אישרה הכנסת בקריאה שנייה ושלישית תיקון לחוק הפיקדון ביוזמתו של המשרד לאיכות הסביבה. התיקון החדש לחוק מטיל אחריות גדולה יותר לאיסוף הבקבוקים ולמחזורם על הרשתות השונות ועל היצרנים, רשתות שיווק שלא יצייתו להוראות החוק יחויבו בקנס.

מאת: Yerookim
פורסם: 25/11/10 22:10

חוק הפיקדון ומשמעותו

 

מדי שנה נאספים בישראל למעלה ממיליארד בקבוקי פלסטיק וזכוכית ריקים, שבעבר הועברו אל מטמנות הפסולת וגרמו לשחרור מתמשך של רעלים שונים. מטרתו של חוק הפיקדון שנכנס לתוקפו ב-1 לאוקטובר שנת 2001, ביוזמתם של פעילים למען איכות הסביבה וכמה חברי כנסת, הייתה לשים קץ לשנים ארוכות של זיהום סביבתי מתמשך.  מטרותיו הנלוות של החוק היו: להפחית בצורה משמעותית את כמות הפסולת המגיעה לאתרי הטמנה, להגביר את מעורבות הציבור בנושאים אקולוגיים ולחולל מהפכה בתחום מיחזור הפסולת בישראל. בתחילת שנת 2010 ניכנס לתוקף תיקון לחוק, שמטרתו היא לייעל את מנגנוני איסוף ומיחזור הבקבוקים הקיימים, וגם להפוך את סביבת חיינו לנקייה יותר.

 

משמעות החוק

בעבר קבע חוק הפיקדון, כי עבור כל קנייה של מיכל שתייה, שגודלו איננו מגיע לליטר וחצי, יגבה פיקדון בגובה של 25 אגורות. את סכום הפיקדון יקבל הצרכן בחזרה בעת השבת המיכל לאחת מרשתות השיווק. יצרני המשקאות, היבואנים, רשתות השיווק וגם חלק מבתי העסק הזעירים, כולל פונדקי דרכים המוכרים בנוסף למשקאות גם כריכים, חומוס, שלגונים או כל מוצר מזון אחר, חויבו לפי חוק לקבל את המכלים מהצרכנים ולהחזיר את דמי הפיקדון תמורתם. כל הבקבוקים שנאספו הועברו חזרה לתעשייה לצורך מיחזור. תאגיד המיחזור אל"ה – איסוף למען הסביבה, שהוקם מכוח החוק, היה אחראי על ניהול תקין של ההוראות השונות. ההפרש בין סך כל דמי הפיקדונות, ששולמו על ידי הצרכים ובין דמי הפיקדונות שהוחזרו להם, שימש כמקור הכספי למימון פעילויות התאגיד. מאז כניסתו של חוק הפיקדון לתוקף ועד התיקון החדש נאספו כמויות גדולות ביותר של מיכלי משקה והועברו למיחזור.

 

תיקון חוק הפיקדון

ב-2 לפברואר שנת 2010 אישרה הכנסת בקריאה שנייה ושלישית תיקון לחוק הפיקדון ביוזמתו של המשרד לאיכות הסביבה. התיקון החדש לחוק מטיל אחריות גדולה יותר לאיסוף הבקבוקים ולמחזורם על הרשתות השונות ועל היצרנים, רשתות שיווק שלא יצייתו להוראות החוק יחויבו בקנס. בתיקון זה ירד גם יעד המיחזור של בקבוקי המשקה הקטנים מ-86 אחוזים ל-77 אחוזים בלבד. בנוסף לכך, בהתאם לתיקון החדש, יאספו וימוחזרו גם כ-390 מיליון בקבוקים גדולים, כמחצית מהכמות הצפויה בשנה, שבמסגרת החוק הקודם לא היו מחויבים באיסוף ובמיחזור. לפי התיקון החדש, עבור הבקבוקים הגדולים לא ייגבה פיקדון אך הם ימוחזרו בכל זאת.

 

כדי לעמוד ביעדים החדשים של מיחזור מיכלי משקה גדולים קובע התיקון, כי בניגוד לעבר,  יוצב מיכל מיחזור אחד על כל 400 תושבים. במסגרת זו, יחויבו יצרני המשקאות והיבואנים להציב 20,000 מיכלי איסוף בכל רחבי המדינה וגם לתפעל אותם, בניגוד ל- 8,000מיכלי איסוף בלבד, בעבר. רשתות השיווק יהיו מחויבות לקבל מכל צרכן עד 50 מיכלים ביום ואם יסרבו, כפי שהן נהגו פעמים רבות בעבר, יחויבו בתשלום פיצוי כספי לצרכן בסך של עד 1,800 ש"ח.

 

יישום החוק בשטח

מאז חקיקת החוק, היקף מיחזור בקבוקי השתייה בישראל גדל בצורה משמעותית ובמקביל הצטמצם גם הזיהום שנגרם כתוצאה מהם. עם זאת, למרות הצלחתו של חוק הפיקדון בגרסתו הקודמת, יש עדיין הרבה מה לשפר. מדינת ישראל מצויה בפיגור משמעותי בתחום הטיפול בפסולת ביחס למדינות מערביות אחרות. שיתוף הפעולה בין רשויות, לימודים גבוהים בתחומי סביבה שונים, והמודעות הציבורית לנושא המיחזור בישראל, לוקים עדיין בחסר. בסקר שנערך בנושא לפני כמה חודשים, נמצא כי רק שליש מהציבור מקפיד באופן קבוע על החזרת מכלי הפלסטיק או הזכוכית לרשתות השיווק, כאשר כ-49 אחוזים מהנשאלים אינם נוהגים כלל להשיב את מכלי המשקה. בנוסף לכך, עדיין ניתן היום לראות בקבוקי פלסטיק רבים המתגלגלים ברחובות, במקומות ציבוריים ובאתרי טבע, ואל המטמנות ממשיכים להגיע מדי שנה מאות מיליוני בקבוקים שלא זכו לטיפול מתאים.

 

המשיכו לעוד מידע על מחזור בקבוקים

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר