כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>איכות הסביבה >>איך לצמצם בצריכת הנייר
   איך לצמצם בצריכת הנייר
הנייר מהווה חלק בלתי נפרד מחיינו אפילו בעידן האינטרנט. עיתונים, מסמכים שונים, ספרים, אריזות, מכתבים, כוסות חד פעמיות ומטליות נייר לניקוי האבק בסלון או בחדרי ילדים, הם כמה ממוצרי הנייר המשמשים אותנו כחלק משגרת היומיום בבית ובמשרד.

מאת: Yerookim
פורסם: 28/02/11 22:11

להחליף את הנייר במקלדת המחשב – איך לצמצם בצריכת הנייר

 

הנייר מהווה חלק בלתי נפרד מחיינו אפילו בעידן האינטרנט. עיתונים, מסמכים שונים, ספרים, אריזות, מכתבים, כוסות חד פעמיות ומטליות נייר לניקוי האבק בסלון או בחדרי ילדים, הם כמה ממוצרי הנייר המשמשים אותנו כחלק משגרת היומיום בבית ובמשרד. לפי נתוני המשרד לאיכות הסביבה, צריכת הנייר בארץ עומדת מדי שנה על כמיליון טונות ונמצאת בעלייה מתמדת. במהלך 50 השנים האחרונות עלתה כמות ייצור הספרים מ-250,000 ספרים מדי שנה למיליון, כאשר בערך כל חצי דקה מודפסים עותקי ספר חדש במקומות שונים ברחבי העולם. עם זאת, רק כחמישית מכמות הנייר הנצרך, בסביבות כ-200,000 טונות, מועברת למיחזור, כאשר יתרת הנייר המשומש מהווה כרבע מסך כל הפסולת המיוצרת בארץ. כמו כן, תהליך ייצור הנייר מלווה בזיהום סביבתי רב. הלבנת הנייר מתבצעת באמצעות שימוש בכלור הגורם לשחרור דיוקסין שהוא  חומר רעיל ביותר, העלול לגרום לשורה של בעיות בריאותיות החל מסרטן, דרך פגיעה במערכת החיסונית וכלה בפגיעה בפוריות. במצב זה, צמצום צריכת הנייר והגברת תהליכי המיחזור הם ממש צורך קיומי.  

 

נייר – קצת היסטוריה

לנייר ישנה היסטוריה ארוכה ומרשימה מאוד; כבר בשנת 3500 לפני הספירה השתמשו המצרים הקדמונים בנייר פפירוס, אותו ייצרו מצמחי הגומא שגדלו בסמוך לגדותיו של הנילוס. בשנת 105 לספירה ייצרו הסינים לראשונה נייר מתאית המצויה בצמחים, בתהליך אותו הגה החכם צאי לון, המזכיר מאוד את תהליך ייצור הנייר בעולם המודרני. מאז נחשבה מלאכת ייצור הנייר לאומנות שרק יחידים זכו לעסוק בה. רק בראשית המאה ה-19 הומצאו מכונות ייצור הנייר הראשונות, ובתעשייה החלו לייצר כמויות גדלות והולכות של נייר. הנייר התעשייתי בו אנו עושים שימוש היום עשוי גם הוא מסיבי תאית. התאית, המהווה מרכיב חשוב בדפנות התאים של כל הצמחים, מופקת מעצים, ותהליך ייצור הנייר מחולק לשני שלבים – הפקת תאית וייצור נייר ממנה. תהליך זה מתבצע לרוב במפעלים שונים. במפעל להפקת התאית נעשה שימוש בעצים כרותים כחומרי גלם. גזעי העצים מקולפים, והם נכתשים לשבבים קטנים מהם מופקת התאית. לאחר מכן, מועברת התאית למפעל נוסף המתמחה בייצור נייר. למרות ההיסטוריה המרשימה הקשורה בהמצאת הנייר, למרות תהליך הייצור המתוחכם ולמרות שאנו מורגלים כל כך בשימוש יומיומי בנייר, צריכתו המוגברת מהווה, כאמור, מפגע סביבתי לא קטן.

 

כיצד נחסוך בנייר?

צמצום צריכת הנייר ברמה האישית, על כל הרעות החולות הקשורות בשימוש בו, הוא צעד חשוב ביותר לקראת צמצום השימוש בנייר ברמה הארצית והגלובלית כאחת. את צריכת הנייר ניתן לצמצם במספר רב של דרכים; הנה כמה מהן:

  • אימייל – החליפו את שליחת המכתבים המסורתית בשליחת אימיילים. האימיילים משמשים היום לא רק למטרות עסקיות אלא גם לשליחת ברכות שנה טובה, יום הולדת שמח או אפילו הזמנות חתונה. בקשו מכל מספקי השירותים שלכם, החל מחברת החשמל, דרך חברות האשראי וספקיות האינטרנט וכלה ברשות המקומית, לשלוח את החשבון החודשי לכתובת המייל ולא באמצעות הדואר. אם אתם מזמינים מקום לנופש בחו"ל או בבתי מלון באילת למשל, נסו להימנע מהדפסת כל הכרטיסים והאישורים והשתמשו בהזמנות אינטרנטיות. 
  • שימוש במדפסת – נסו לצמצם את השימוש במדפסת והקפידו להדפיס משני צידי הדף.
  • אל תשתמשו בכוסות נייר – הקפידו על שתייה מכוסות זכוכית או מכוסות קרמיקה גם במשרד.
  • חיתולים רב פעמיים – אם אתם הורים גאים לתינוק, החליפו את החתולים החד פעמיים, המזיקים כל כך, בחיתולים אקולוגיים רב פעמיים. חיתולים אלה עשויים מכותנה אורגנית, אינם מכילים כלור וניתנים לכביסה.
  • נייר ממוחזר – במקרה הצורך קנו רק נייר ממוחזר שאיננו מכיל כימיקאלים. ייצור הנייר הממוחזר איננו כולל תהליך הלבנה באמצעות כלור, חוסך כריתה מיותרת של עצים וצורך פחות מ-85 אחוזים מהאנרגיה הנדרשת לייצור נייר רגיל. 
  • אל תשליכו נייר לאשפה – אספו את כל הנייר המצטבר בבית והעבירו למיכלי מחזור נייר וקרטון.
  • הימנעו מקניית ספרים – הירשמו לספרייה. בספריות ניתן היום להשיג כמעט כל ספר, כולל ספרים חדשים שרק יצאו לאור.

 

בשורה התחתונה: השתמשו בנייר בתבונה.

 

   תגובות  (2) הוספת תגובה
1.
נירות לפחים  
(19/02/2016)
2.
חומרים לפחים  
(19/02/2016)
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר