כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>מוצרי טבע >>מהי צרכנות ירוקה?
   מהי צרכנות ירוקה?
שפע מוצרי הצריכה המוצעים לנו לקנייה מדי יום – בפרסומות הטלוויזיה, ברשת האינטרנט, בעיתונים, ברדיו, על מדפי הסופר, ובשאר החנויות - הוא עצום, מפתה מאוד, ולעיתים גם מבלבל. השיווק האגרסיבי והמתוחכם, גורם לנו להתפתות ולקנות מוצרים שונים,

מאת: Yerookim
פורסם: 30/03/11 14:35

מהי צרכנות ירוקה?

 

שפע מוצרי הצריכה המוצעים לנו לקנייה מדי יום – בפרסומות הטלוויזיה, ברשת האינטרנט, בעיתונים, ברדיו, על מדפי הסופר, ובשאר החנויות - הוא עצום, מפתה מאוד, ולעיתים גם מבלבל. השיווק האגרסיבי והמתוחכם, האריזות המבריקות והעיצוב התעשייתי המרשים, גורמים לנו לא אחת להתפתות ולקנות מוצרים שונים, גם כאשר אלה אינם נחוצים לנו, ואף יותר מכך, גם כאשר הם קשורים לפגיעה קשה בסביבה. מטרתה של הצרכנות הירוקה היא להפוך אותנו לצרכנים יותר שקולים ויותר מתחשבים. בעידן בו נושאי הסביבה הם כבר חלק בלתי נפרד ממציאות החיים של כולנו, לצרכנות ירוקה יש חשיבות עליונה.

 

מהי צרכנות ירוקה? 

אין להמעיט בחשיבותה של הצרכנות, בהקשר האקולוגי וגם בהקשרים אחרים. כמעט כל החלטה טריוויאלית שלנו, החל בסוג הקפה שנשתה בבוקר וכלה במכונית בה ננהג למקום העבודה, היא החלטה צרכנית חשובה, המשפיעה באופן ישיר על חיינו וגם על סביבתנו. לפי נתוני הארגון הבינלאומי לאיכות הסביבה, צריכת המשאבים הטבעיים של המין האנושי עולה בכ-20 אחוזים על יכולתו של העולם לחדשם, ועם הזמן צריכה זו רק גוברת והולכת. לנתון מבהיל זה ישנו קשר ישיר להרגלי הצרכנות שלנו ולצורך לשנותם משום שמצבה העגום של הסביבה קשור בקשר בל ינתק בהרגלי צריכה מוגזמים, המאפיינים את העידן המודרני.

 

ככל שגוברת הצריכה, כך גם גובר הייצור ועימו מתגברים גם הזיהום והנזק, במעגל קסמים מסוכן ביותר. צרכנות ירוקה, כשמה כן היא – צרכנות מודעת של מוצרים ידידותיים לסביבה. יש לזכור, כי כל בחירה צרכנית נבונה, ואף חשוב מכך, כל הימנעות מקנייה של מוצר מזיק, הן משמעותיות ביותר מבחינה סביבתית, כאשר הרגלי הצריכה שלנו אינם פחות חשובים מכל פעילות מתקנת עולם אחרת. לכן, הפחתת הצריכה, וצריכה נבונה יותר, הן שני צעדים הכרחיים לקראת עתיד אקולוגי טוב יותר.

 

עקרונות של צרכנות ירוקה

העיקרון החשוב ביותר בצרכנות ירוקה מבוסס על מדרג בן ארבעה שלבים –Reduce ,Repair, Reuse ו-Recycle: שימוש חוזר, תיקון, צמצום השימוש ולבסוף מיחזור. באופן מעשי, פירוש הדבר הוא, שבכל פעם שמתכננים קנייה חדשה, מתלבטים מול מדף המוצרים בסופר או חולמים על שדרוג תנאיי החיים, חשוב לעצור לרגע, לחשוב ולברר כיצד ניתן לבצע את הקנייה בכמה שפחות נזק לסביבה. לאורך זמן, עתיד השינוי החיובי בהתנהגות הצרכנית להוביל גם לשינוי ולשיפור תהליכי הייצור מבחינת הדאגה לסביבה; כאשר החברות היצרניות יבינו כי הצרכן מעדיף מוצרים ירוקים, לא תהיה להן ברירה אלא "לספק את הסחורה".

  • מניעת זיהום – יש להקפיד לרכוש מוצרים המיוצרים מחומרים שאינם גורמים לזיהום המים, הקרקע או האוויר, כדוגמת חומרי ניקוי וחומרי הדברה טבעיים.
  • מיחזור – יש להקפיד לרכוש מוצרים הניתנים למחזור, כדוגמת: נייר מכתבים, אריזות רב פעמיות, מוצרי עץ ובקבוקי מים מינראלים, אותם ניתן להעביר למיחזור לאחר השימוש.
  • בריאות – יש להקפיד לרכוש מוצרים העשויים מחומרים שאינם פוגעים בבריאות, כדוגמאות: צבעים טבעיים שאינם פולטים חומרים מזיקים.
  • רעש – יש להקפיד לרכוש מוצרים המיוצרים בהתאם לתקני רעש מותרים, כדוגמת מזגנים שקטים.
  • משאבי טבע – יש להקפיד לרכוש מוצרים המיוצרים תוך צמצום השימוש במשאבי הטבע המתכלים, כדוגמת: נורות חשמליות עם צריכת אנרגיה נמוכה או נייר מכתבים ממוחזר.
  • בעלי חיים – יש להקפיד לרכוש מוצרים שאינם מיוצרים תוך שימוש בניסויים בבעלי חיים, כדוגמת מוצרי קוסמטיקה שונים.
  • זכויות עובדים – יש להקפיד לקנות מוצרים של חברות המקפידות על תנאי העסקה ראויים לעובדים.

 

תו ירוק לצרכנות מודעת

לא רבים מאיתנו יודעים, אך בישראל ישנו תו ירוק המסמן מוצרים ידידותיים לסביבה. התו הירוק ניתן למוצרים שונים על ידי ועדה מיוחדת במכון התקנים הישראלי, והוא מיועד גם למנוע מקרים של הטעייה מכוונת של הציבור, ושימוש במונחים ירוקים שונים שאין מאחוריהם דבר, כדי להגביר מכירות. תקן ISO 14001 הוא תקן נוסף של מכון התקנים המוענק לארגונים שונים, הרואים בשמירה על הסביבה חלק בלתי נפרד מהפעילות העסקית השוטפת.

 

שלכם,

אתר ירוקים

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר