כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>איכות הסביבה >>מה מסתתר מאחורי חומרי הניקוי שלנו?
   מה מסתתר מאחורי חומרי הניקוי שלנו?
מרבית חומרי הניקוי בהם אנו משתמשים ביומיום שלנו מכילים מלחים, חומצות וכימיקלים חריפים ביותר, הגורמים נזקים משמעותיים לסביבה הקרובה ולסביבה הרחוקה כאחד.

מאת: Yerookim
פורסם: 30/03/11 14:38

מה מסתתר מאחורי חומרי הניקוי שלנו?

 

מרבית חומרי הניקוי בהם אנו משתמשים ביומיום שלנו מכילים מלחים, חומצות וכימיקלים חריפים ביותר, הגורמים נזקים משמעותיים לסביבה הקרובה ולסביבה הרחוקה כאחד. חומרי הניקוי המשמשים אותנו לשטיפת הרצפה, לכביסה, לניקוי שכבת האבן שהצטברה בקומקום החשמלי או לכל מטרה אחרת אינם נעלמים לאחר הניקיון, אלא עושים את דרכם דרך מערכת הביוב אל מי התהום שלנו, אל הנחלים ואל הים ומזהמים אותם. בנוסף לכך, גורמים חומרים אלה גם לפגיעה בסביבה הקרובה ולנזקים בריאותיים שונים, החל מאקזמה וכלה בנזק מצטבר העלול בנסיבות שונות להסתיים אפילו בסרטן. במציאות שכזו, המעבר לשימוש בחומרי ניקוי ירוקים הוא בבחינת הכרח.

 

השפעה סביבתית מזיקה

רשימת חומרי הניקוי המזיקים היא ארוכה למדי והדוגמאות הן רבות; אבקת כביסה, מלבין כביסה, מטהרי אוויר, חומרים לניקוי הרצפה, חומרים לניקוי תנורים, מסירי כתמים, חומרים לניקוי אסלות, פותחי סתימות, נוזלי הברקה שונים, תרסיסים דוחי אבק וחומרים לניקוי שטיחים ובדי ריפוד הם רק חלק קטן מחומרי הניקוי השגרתיים שהשימוש בהם איננו מומלץ. מוצרי ניקיון אלה מכילים חומרים מזיקים מארבעה סוגים:

  • מתכות כבדות, כדוגמת ניקל ואבץ.
  • דטרגנטים, שהם תרכובות כימיות שפותחו לצורכי ניקיון על ידי האדם לאחר מחקר ולימודים. הדטרגנטים אינם ניתנים לפירוק על ידי אורגניזמים שונים, כדוגמת החיידקים האחראיים על פירוק המזהמים במכוני טיהור השפכים, ורובם נשארים במי הקולחין גם לאחר הטיהור.
  • חומצות אנאורגאניות, כדוגמת: חומצה זרחתית, חומצת מלח וחומצה גופריתנית.
  • תוצרי נפט שונים, הקרויים חומרים פטרו-כימיקלים.

 

מרכיבים אלה, אמנם, הופכים את הבית לנקי מאוד, למבריק ולריחני אך בדרך גם גורמים לנזקים בלתי הפיכים לסביבה. חומרי הניקוי הנשטפים אל מערכת הביוב מגיעים אל מכוני הטיהור, אך החיידקים במכוני הטיהור אינם מסגולים לפרק אותם, ומרביתם נשארים כפי שהם גם לאחר הטיהור. ואף יותר מכך, חלק ממרכיבי חומרי הניקוי פוגעים לאורך זמן באוכלוסיית החיידקים האחראית על פירוק הפסולת במכוני הטיהור ומקשים על תהליך השבת מי הקולחין. מסיבות אלה, גם לאחר תהליך טיהור השפכים הביתיים, מכילים המים שרידים שונים של חומרים רעילים. מים מטוהרים אלה משמשים מאוחר יותר להשקיית שדות חקלאיים או מוזרמים אל הנחלים, כאשר החומרים הרעילים שהם מכילים חודרים אל הקרקע וממנה אל מי התהום ואל מאגרי המים. במעגל קסמים זה השפעתם המזיקה של חומרי הניקיון איננה חולפת אלא מצטברת.

 

פגיעה ישירה בבריאות 

השימוש היומיומי בחומרי ניקוי קונבנציונאליים גורם גם לנזקים בריאותיים ישירים, והדוגמאות הן רבות. המגע עם מוצרי ניקוי שונים, המכילים חומרים מזיקים, גורם לספיגתם בעור, כאשר משם הם ממשיכים ישירות אל מחזור הדם, וכדי שתהליך כזה יתרחש, די להלך יחפים על הרצפה לאחר שניקינו אותה באקונומיקה. רבים ממוצרי הניקוי מכילים חומרים רעילים ולעיתים גם מסרטנים. לדוגמה, ישנם חומרי ניקוי שונים המכילים דטרגנטים ממסים, כדוגמת טרי-כלורו-אתילן, החשודים כמסרטנים, בנוסף להשפעתם המזיקה על הסביבה. האקזמה בכפות הידיים שנשים רבות סובלות ממנה, הכוללת סימפטומים כדוגמת: עור יבש, אדום ומחוספס, נגרמת גם היא כתוצאה מחשיפה לדטרגנטים שונים ומשימוש מרובה במים חמים. חשיפה ממושכת לאדי אקונומיקה עלולה להסתיים בכוויות בדרכי הנשימה. בבתים בהם ישנם ילדים, קיים תמיד גם החשש מפני סכנת הרעלה כתוצאה משתיית חומרי ניקוי או מחשיפה בלתי בריאה אחרת אליהם.

 

האלטרנטיבה

בשוק המוצרים הירוקים ניתן היום למצוא גם תחליפים ירוקים וראויים למוצרי הניקוי הקונבנציונאליים. תחליפים אלה מורכבים לרוב מחומרים צמחיים ומכילים גם תוספים של מינראלים ומלחים טבעיים. איכותם של המוצרים הטבעיים מבחינת תוצאות הניקיון איננה נופלת מאיכות המוצרים הקונבנציונאליים, כאשר לאחר הניקיון הם עוברים תהליך פירוק טבעי ואינם חודרים אל מקורות המים שלנו. בשל הרכבם הטבעי, מוצרים אלה גם אינם פוגעים בבריאות. החיסרון היחיד שלהם הוא מחירם; מחיר מוצרי הניקיון הירוקים הוא לעיתים גבוה מעט ביחס למחיר המוצרים הקונבנציונאליים.

גם בתחום זה חל שינוי בשנים האחרונות עם התגברות הגל הירוק, וחברות המייצרות את החומרים הרגילים כבר מתחילות להוציא אל המדפים מוצרים תחליפים ירוקים במחיר דומה. וכמו שכל סטודנט לתואר ראשון במנהל עסקים יודע, ברגע שיהיה מוצר טוב שהוא גם ירוק, הצרכנים יעדיפו אותו. לכן, בידקו היטב את המחירים והעדיפו ירוק. זה נכון, זה מוסרי וזה עוד צעד בדרך להבטיח שגם לילדינו ישאר עולם שראוי לחיות בו.

 

גם כשמנקים את הסביבה עוצרים רגע וחושבים...

אתר ירוקים

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר