כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>איכות הסביבה >>אתיקה סביבתית
   אתיקה סביבתית
לחץ להגדלה
במסגרת האתיקה הסביבתית נעשה ניסיון לברר את המקום הראוי לאדם ביחס לסביבת החיים. כיצד ניתן לחיות נכון בעידן המודרני וגם להגן על הסביבה מפני פגיעה? כיצד ישפיעו חיינו על הדורות הבאים? וכיצד ניתן לצמצם את הנזקים שכבר נגרמו לסביבה?

מאת: Yerookim
פורסם: 31/05/11 23:13

אתיקה סביבתית

 

להיבטים השונים הקשורים לאיכות הסביבה ישנה השפעה מכרעת על חיינו, החל מהרמה היומיומית, דרך הרמה הכלכלית וכלה ברמת הערכים, המוסר והדאגה לזולת. סביבה בריאה ומאוזנת יותר קשורה לא רק לאיכות החיים שלנו כאזרחים אינדיבידואלים אלא גם לדאגה "לאחר" – לאוכלוסיית הארץ והעולם כולו, לדורות הבאים, לטבע, לצומח וליצורים חיים אחרים. אתיקה סביבתית מתייחסת להיבטים של איכות הסביבה שעניינם הוא בערכים, בעקרונות מנחים ובפעילויות שמטרתן לעגן את אופי היחסים הרצוי בין אדם ובין סביבתו. במסגרת האתיקה הסביבתית נעשה ניסיון לברר את המקום הראוי לאדם ביחס לסביבת החיים. כיצד ניתן לחיות נכון בעידן המודרני וגם להגן על הסביבה מפני פגיעה? כיצד ישפיעו חיינו על הדורות הבאים? וכיצד ניתן לצמצם את הנזקים שכבר נגרמו לסביבה?

 

קצת רקע

המהפכה התעשייתית במאה ה-18 חוללה שינוי משמעותי בחיי האדם ופתחה אופקים חדשים, מסעירים ומלאי תקווה ותעוזה בפני האנושות; התחיל השימוש במנועים שונים, התעשייה התפתחה, הערים גדלו והפכו למודרניות יותר, תוחלת החיים התארכה ואמצעי הובלות ותעבורה משוכללים ביותר אפשרו לבני אדם לנוע בקלות ובמהירות ממקום למקום ואף מיבשת ליבשת. אך לרוע המזל, הביאה עימה הקדמה גם לא מעט בעיות, שבתחילה כמעט לא ניתן היה להבחין בהן, אך ככל שחלפו הדורות רק החמירו והלכו. זיהום אוויר, מים וקרקע, דלדול משאבי הטבע, הכחדה של בעלי חיים שונים ושינויים קיצוניים במזג האוויר החמירו והלכו, והפכו את איכות הסביבה לאחד הנושאים "הבוערים" בסדר היום הציבורי בארץ ובעולם כולו. ההשפעה האנושית הגדלה והולכת על הסביבה והתפתחות התעשייה החלו לעורר לא רק שאלות קיומיות אלא גם שאלות פילוסופיות ומוסריות הקשורות ליחסי הגומלין הקיימים במציאות המודרנית בין האדם ובין כדור הארץ ברמה המקומית והאוניברסלית כאחד. על רקע זה צמחה האתיקה הסביבתית.

 

מהי חשיבה סביבתית?

החשיבה הסביבתית עוסקת בהיבטים השונים של איכות הסביבה, החל מערכי שימור הטבע, דרך ערכים חברתיים שונים ודאגה לסביבה וכלה בהיבטים כלכליים. החשיבה הסביבתית התפתחה כתוצאה ישירה מהתפתחות הטכנולוגיה, שיפור רמת החיים והגידול המואץ של אוכלוסיית העולם. במקביל למאבק בשטח למען מציאות חיים טובה יותר, החלו תיאורטיקנים והוגי דעות לדון בשאלות שונות הקשורות לסביבת חיינו. תיאוריות סביבתיות חדשות נולדו, מושגים סביבתיים משמעותיים, כדוגמת "קיימות" הגיחו לעולם. מחקרים ומאמרים הדנים בקשר שבין הסביבה למוסר החלו להיכתב ברחבי העולם במקצועות לימוד לתואר ראשון, שני ואף במסגרת עבודות דוקטורט. במקביל לעיסוק בבעיות האתיות הקשות הקשורות בקדמה ובסביבה, החלו העוסקים בחשיבה סביבתית, להציע גם פתרונות שונים לשיפור המצב.

 

לחשוב נכון יותר

במהלך השנים השתנתה התפיסה השלטת באתיקה ובחשיבה הסביבתית, והיום מאמנים הפעילים בתחום, כי הפגיעה בסביבה איננה רק תוצאה של ההתפתחות הטכנולוגית ואורח החיים המודרני אלא גם של תפיסות אנושיות שגויות בנושאים שונים, כדוגמת: הקשר שבין האדם לטבע, היחסים החברתיים-אנושיים ונושאים מוסריים נוספים המשפיעים באופן ישיר על התנהגות בני האדם במהלך חיי היומיום. בהתאם לתפיסות אלה, השינוי הסביבתי הוא בראש ובראשונה שינוי מוסרי, תרבותי ופולטי. שינוי חשיבתי זה יוביל בהמשך לשינוי גם ברמה המעשית והטכנולוגית. הקפיטליזם שמותיר את זירת הפעולה לבעלי ההון ולא יוצר חסמים ראויים, נתפס כשיטה שעומדת בניגוד לאתיקה הסביבתית. לעומתו הדמוקרטיה הסוציאליסטית היא שיטת משטר המתיישבת עם רעיונות סביבתיים ואתיים. במסגרת הדיון האתי סביבתי ישנם גם כמה מושגים מרכזיים.

  • קיימות – מושג הקיימות הוא אחד המושגים המרכזיים באתיקה הסביבתית, והוא מתייחס לקצב ניצול משאבי הטבע לעומת קצב התחדשותם. לפי מודל הקיימות, יש לנצל את משאבי הטבע באופן מושכל ומצומצם ולשמרם גם למען הדורות הבאים. 
  • כלכלה ירוקה – לפי תפיסות הכלכלה הירוקה, משאבי העולם הם מוגבלים. בשל כך, יש להתאים את המדיניות הכלכלית לתנאים הקיימים בשטח. הכלכלה הירוקה מבוססת על תפיסת הקיימות וכוללת גם ערכים מוסריים שונים, כדוגמת: חסכון, הפחתה בצריכה, מיחזור ועידוד כלכלה מקומית.
  • אקולוגיה עמוקה – לפי האקולוגיה העמוקה, האדם איננו מרכז הקיום וההוויה, ולכל היצורים האחרים הקיימים על פני כדור הארץ ישנן זכויות שוות.   

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר