כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>איכות הסביבה >>נזקים סביבתיים במקום הנמוך ביותר בעולם
   נזקים סביבתיים במקום הנמוך ביותר בעולם
לחץ להגדלה
אזור ים המלח הוא ללא ספק אחד משכיות החמדה המרשימות ביותר בהן התברכה ארצנו. בשל אופיו הייחודי מגיעים אל מלונות ים המלח אלפי תיירים כל שנה, נהנים מסגולות הריפוי של המים, מהאוויר הצלול ומהטבע ההיולי שמסביב. ואכן, ענף התיירות באזור משגשג ביותר.

מאת: Yerookim
פורסם: 01/07/11 01:00

נזקים סביבתיים במקום הנמוך ביותר בעולם

 

אזור ים המלח הוא ללא ספק אחד משכיות החמדה המרשימות ביותר בהן התברכה ארצנו. בשל אופיו הייחודי מגיעים אל מלונות ים המלח אלפי תיירים כל שנה, נהנים מסגולות הריפוי של המים, מהאוויר הצלול ומהטבע ההיולי שמסביב. ואכן, ענף התיירות באזור משגשג ביותר.

לצד התיירות הנרחבת, פועלים באזור, ללא הפסקה ובמרץ רב, גם מפעלי ים המלח, המפיקים בעיקר תרכובות ברום ואשלג ממימי ים המלח העשירים מאוד במינראלים שונים.

 

אולם מבט מעמיק על הנעשה מגלה שלאורך שנים נגרמו נזקים בלתי הפיכים לאזור, הקשורים באופן ישיר ועקיף לפעילות אנושית. הנזק הבולט ביותר הוא ירידת מפלס מי הים, הגוררת עימה שורה של נזקים עקיפים. מאז תחילת המאה ה-20 ירד מפלס ים המלח במעל ל-30 מטרים, כאשר ירידה זו נמשכת גם בימים אלה וגורמת לנזקים סביבתיים חמורים ביותר. במקביל נפגעות גם התשתיות, ההתיישבות, הכלכלה ואפילו התדמית הבינלאומית של המקום הנמוך בעולם. מדוע כל זה קורה?

 

ירידה חדה של מפלס ים המלח

בעשור האחרון ירד מפלס הים בכ-98 סנטימטרים בממוצע בכל שנה, כאשר הקצב רק גובר והולך משנה לשנה. האצת קצב ירידת המפלס נגרמת כתוצאה מהידלדלות מקורות המים שזרמו אל הים בעבר ומשמשים היום לצרכים תעשייתיים, לחקלאות ולשתייה של תושבי האזור. שאיבת המים על ידי מפעלים ומיעוט המשקעים באזור הרי סדום וים המלח גורמים גם הם לירידת המפלס. בנוסף לכך, בשנים האחרונות הוקם בגבול סוריה ירדן, במעלה נהר הירמוך, סכר המקטין את זרימת מי הירדן אל ים המלח. אוסף גורמים אלה מוביל גם לשורה של בעיות סביבתיות עקיפות וחמורות המאיימות על האזור.

 

נזקי הסביבה באזור ים המלח

  • קו חוף הים נסוג והולך, האזורים הנחשפים הופכים לטובעניים ולבוציים והגישה אל הים נעשית קשה ביותר. שינויים אלה גורמים גם לפגיעה משמעותית בנוף ובעקיפין לפגיעה בתדמית ובתיירות באזור.
  • ירידת המפלס גורמת להיווצרות של בורות קריסה גדולים, הידועים בשם "בולענים"; היום ישנם בסביבות ים המלח מעל ל-600 בולענים מסוכנים שחלקם נפערו אפילו מתחת לכבישים ולמבנים.
  • ירידת המפלס גורמת להתחתרות חזקה של ערוצי נחלים, כאשר שיפוע זרימת מי השיטפונות הוא תלול מאוד וגורם לפגיעה חמורה בתשתיות הכבישים באזור.
  • ירידת מפלס הים עלולה לגרום להשלכות אקולוגיות חמורות, לירידת מפלס מי התהום ולפגיעה במערכות הטבעיות המצויות בקרבה לחוף הים ובנאות המדבר.

 

מה אפשר לעשות?

אמנם, לאורך השנים הוצעו מספר פתרונות לבעיית ירידת מפלס ים המלח, אך פתרונות אלה היו חלקיים ביותר. 'פרויקט תעלת הימים' הוא אחד ההצעות היותר מוכרות. לפי תוכנית זו יוזרמו מי הים התיכון או ים סוף עד לים המלח בתעלה שתכרה במיוחד. אך תוכנית זו לא יצאה אל הפועל עדיין בשל החשש שהתעלה עלולה לפגוע באיזון הטבעי של ים המלח.

 

לאור זאת, כדי להציע פתרונות ישימים שיעצרו את ירידת המפלס ואף יובילו לשיקום הנזקים, יש צורך בבדיקות ובסקירה סביבתית מקיפה ביותר. משרדי הממשלה הרלוונטיים וגופי השמירה על הטבע מעודדים סטודנטים מהארץ וכן כאלה שסיימו לימודים בחו"ל, להשתלב במחקר המקיף אודות האזור, ולחפש פתרונות מערכתיים רחבים.

רבים כבר הגיעו למסקנה שנכון להקים גוף מיוחד עם יכולת ניהול עצמאית שכל תפקידו יהיה לטפל בנושא חשוב זה, ולהציע בהקדם האפשרי תוכנית כוללת לאזור ים המלח. תוכנית זו תתבסס על מציעת פתרון ביניים בין פיתוח התעשייה והכלכלה באזור, ובין שימור משאבי הטבע היקרים כל כך.   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר