כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>מים >>זיהום הים
   זיהום הים
לחץ להגדלה
באמנת ברצלונה, שנועדה להגן על הים התיכון מפני זיהום מים, הוגדר זיהום הים "כהחדרה של אנרגיה או של חומרים למי הים, הגורמים לנזקים לסביבה הימית על ידי בני אדם, באופן ישיר או עקיף".

מאת: yerookim
פורסם: 31/07/11 15:21

זיהום הים

 

באמנת ברצלונה, שנועדה להגן על הים התיכון מפני זיהום מים, הוגדר זיהום הים "כהחדרה של אנרגיה או של חומרים למי הים, הגורמים לנזקים לסביבה הימית על ידי בני אדם, באופן ישיר או עקיף". החדרת פסולת אנושית אל הים איננה תופעה מודרנית אלא עתיקה ביותר. עם זאת, בעבר הייתה כמות הפסולת שהושלכה לים זניחה יחסית, והסביבה הימית שמרה על איזון אקולוגי טבעי והתגברה לרוב על הנזקים המקומיים. בעידן המודרני המצב שונה לחלוטין; ככל שהטכנולוגיה מתפתחת, אוכלוסיית האדם גדלה והעולם הופך לנוח יותר, כך גם גדלה כמות הפסולת המושלכת אל מימי האוקיינוסים, ובהתאם לכך, נגרמים לסביבה הימית נזקים קשים ובלתי הפכים. כמו שנסיעה במכונית חשמלית או אופניים חשמליות באה לצמצם את זיהום האוויר, נעשים בשנים האחרונות מאמצים רבים במדינות המערב וגם בישראל, למצוא אלטרנטיבות לטיפול בשפכים ולשקם את מצב הימים.  

 

הזיהום ותוצאותיו

בסביבה הימית של האוקיינוסים מתקיימות מערכות חיים עשירות ומורכבות ביותר. מצבם של האוקיינוסים ואיכות הסביבה הימית תלויים בשמירה על האיזון האקולוגי העדין הקיים בהם. הזרמת כמויות גדולות של שפכים תעשייתיים ושפכים עירוניים, המכילים חומרים מזיקים, כדוגמת נפט ומוצריו, ביוב ופסולת מוצקה, גורמים נזק בלתי הפיך למי הים ולחיים העשירים המתקיימים בהם. אחד מקורות זיהום הים היבשתיים המרכזיים הוא, הזרמת שפכים עירוניים אל הים דרך נחלים. זיהום המים באוקיינוסים נגרם גם כתוצאה ממקורות זיהום עקיפים; אל מי הים מגיעים עשרות אלפים של טונות דלק שרוף ועופרת, שהם תוצאה ישירה של זיהום האוויר מהתעשייה ומתנועת כלי הרכב; הגשמים היורדים או כל מגע ישיר אחר של האוויר המזוהם עם פני המים גורמים להחדרת כמויות גדולות של חומרים מזיקים אל הים. גורם זיהום נוסף הוא שינויים תרמיים במי הים. מתחנות הכוח הרבות הנמצאות בסמיכות לים מוחדרות אליו כמויות עצומות של מים חמים, הגורמים לשינויים בהתפתחות אצות הים ולפגיעה באוכלוסיות בעלי החיים.

 

זאת ועוד, במהלך השנים גדלה כמות השפכים שהוזרמו אל הים, ולמערכות הצומח והחי בסביבה הימית נגרמו נזקים קשים ולעיתים בלתי הפיכים. הזיהום המתמשך הפר את האיזון של הסביבה, פגע באיכות הטבעית של המים, פגע במזונם של בעלי החיים וגרם להכחדה של חלקם. זיהום הים גרם גם לפגיעה עקיפה בבני האדם, בעיקר כתוצאה מזיהום הדגה, המשמשת כאחד ממקורות המזון המשמעותיים של בני האדם.

 

צמצום ומניעה של זיהום ים

המקור המרכזי של זיהום הים הוא מהתעשייה ומפעילותם של תאגידים עם כוח פוליטי וכלכלי רב. במטרה לצמצם ולמנוע זיהום זה קמו במהלך השנים עמותות שונות, שהמוכרת מבניהן היא עמותת ברצלונה. עמותת ברצלונה קבעה תקנים מותרים להחדרת שפכים לים, שהפכו במהלך הזמן לחוק מוסדר. עמותות נוספות העוסקות בתחום מתמחות בביצוע מחקרים בנושא וגם בוחנות את ההשלכות הכלכליות של זיהום הים במסגרת עבודות מחקר בתחומי מנהל עסקים.

 

מה קורה בישראל?

במדינת ישראל מממנת הקרן למניעת זיהום הים את פעילותו של אגף ים וחופים שבמשרד לאיכות הסביבה. מבחינה חוקית, ישנו בישראל איסור על הטלה של פסולת לים, אלא במקרים בהם לא קיים פתרון יבשתי, ואז ניתן לכך היתר. במהלך השנים נעשו מאמצים להפסיק או לצמצם את הזרמת השפכים העירוניים אל הים על ידי שימוש במתקנים עירוניים לטיפול בשפכים. בנוסף לכל אלה, כדי לשפר את מצב מי הים בחופי ישראל יש להגביר את המעורבות הציבורית והממשלתית, לחוקק חוקים בנושא ולהקפיד על אכיפה יעילה ומונעת.  כמו כן, גם התגייסות של גופים ציבוריים ופרטיים הנמצאים על קו הים והנהנים ממנו, כמו מלונות בתל אביב ובהרצליה, מרינות ואפילו מסעדות, יכולים לתרום לשינוי המיוחל ולהביא לשינוי בשטח.  

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר