כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>בניה ירוקה >>מהי כימיה ירוקה?
   מהי כימיה ירוקה?
כימיה ירוקה היא ענף בכימיה ובתעשייה, המבוסס על פיתוח של מוצרים שאינם כרוכים בשימוש בחומרים רעילים ומסוכנים

מאת: yerookim
פורסם: 31/07/11 15:24

מהי כימיה ירוקה?

 

כימיה ירוקה היא ענף בכימיה ובתעשייה, המבוסס על פיתוח של מוצרים שאינם כרוכים בשימוש בחומרים רעילים ומסוכנים, או לפחות תוך צמצום השפעתם המזיקה. הכימיה הסביבתית מושתתת על שימוש בחומרים כימיים טבעיים ולא בחומרים סינתטיים, אך מטבעה כוללת גם שימוש בכימיקלים רעילים המופקים ממקורות טבעיים. לעומתה, בכימיה הירוקה נעשה ניסיון לצמצם ואף לבטל לחלוטין מקרים של זיהום הנגרמים כתוצאה מכימיקלים מזיקים, סינתטיים או טבעיים.

 

קצת רקע

החיים האנושיים המודרניים קשורים בקשר הדוק עם מדע הכימיה, והתעשייה בתחום. מדהים כמה כימיה מעורבת בחיינו, מעשים יומיומיים כמו ציחצוח שיניים למשל, כרוכים בשעות עבודה רבות במעבדות לכימיה על מנת למצוא את הנוסחה המתאימה למשחה. הכימיה עומדת גם לרשות הרפואה במגוון עצום של ישומים. דם טבורי למשל, ניתן לשמר שנים ארוכות גם בזכות הידע הכימי הנרחב של האדם, וכך גם לגבי תרופות, חומרי הרדמה ועוד.  בשל כך, ענף התעשייה הכימית הוא אחד מענפי הייצור הנרחבים ביותר בעולם המערבי. היקפי ייצור אלה, הנמצאים בתהליך גידול מתמיד, גורמים לנזקים בלתי הפכים לסביבה –בשל תהליך ייצור הגורם לזיהום קשה, ובגלל שימוש בחומרים כימיים מזיקים.

 

בארצות הברית, לדוגמה, נפלטים אל הסביבה מדי שנה מעל לשלושה מיליארדי טונות של פסולת כימית וחומרים רעילים אחרים. במדינות המערביות נהוג היה בעבר לשפוך את הפסולת הכימית אל הים, למקורות מים אחרים או לקבור אותה באדמה. שיטה פסולה זו עדיין קיימת במקומות רבים בעולם. התרחבות תהליכי הייצור מחד, והפגיעה המתמשכת בסביבה החיצונית מאידך, יוצרים מצב בו שינוי משמעותי בתהליכי הייצור הכימיים הקיימים היום הוא בבחינת הכרח. 

 

כימיה מתחשבת יותר

הכימיה הירוקה היא ענף מדעי חדש יחסית, שהתפתח כתוצאה מהמציאות הסביבתית הקשה. לענף זה ישנן שתי מטרות מרכזיות. להמציא ולפתח תהליכי ייצור חדשים בהם לא נעשה שימוש בחומרים מסוכנים ושאינם גורמים לזיהום סביבתי, המטרה השנייה היא לנסות למצוא דרכים חדשות וטבעיות, שאינן קשורות בכימיה הקלאסית, על מנת לייצר חומרים שיפחיתו את הזיהומים והמפגעים הסביבתיים הקיימים כבר. במהלך השנים האחרונות נקבעו 12 עקרונות המאפיינים את הכימיה הירוקה, בינהם: ייצור תוך שימוש בסינתזות כימיות לא רעילות לאדם או לסביבה, שימוש בחומרי גלם שאינם מתכלים אלא מתחדשים, ייצור כימיקאלים יעילים יותר ופחות מזיקים, ייצור מוצרים וכימיקאלים המתפרקים לאחר השימוש ועקרונות נוספים. פיתוח ענף הכימיה הירוקה יוביל לא רק לשיפור בריאות האדם ומצב הסביבה, החי והצומח, אלא לאורך זמן גם לחיסכון כלכלי עצום מכיוון שההוצאה הכספית השנתית הכרוכה בטיפול בפסולת, בהטמנתה או בשינועה מסתכמת במאות מיליארדי דולרים מדי שנה. 

 

עם הפנים לעתיד

בעשור האחרון הפכה הכימיה הירוקה לענף מדעי ומחקרי מוכר ועשתה את צעדיה הראשונים בתעשייה וגם קיבלה מקום במדיניות הסביבתית של רבות מהמדינות המפותחות. בארצות הברית, לדוגמה, כבר בסוף המאה ה-20 הושקעו משאבים רבים בהפעלת תוכנית ייחודית לעידוד מחקר ופיתוח בתחום הכימיה הירוקה. במהלך השנים הוקמו ארגונים בינלאומיים לכימיה ירוקה וכנסים מדעיים רבים נערכים בכל שנה בנושא. האגודה המלכותית הבריטית לכימיה מוציאה עיתון בשם "כימיה ירוקה" ומאמרים רבים מתפרסמים בנושא בכתב העת המדעי והיוקרתי "Nature". החל משנת 1995 מעניקה ארצות הברית פרסים על עבודות מחקר בנושא כימיה ירוקה. ולסיום, גם בישראל הוכנסה הכימיה הירוקה לתוכניות הלימודים לתואר ראשון וכן לתארים מתקדמים. בשנים האחרונות נערכים מחקרים רבים בנושא, ונעשים מאמצים לשדרג את התעשייה הכימית ולהתאימה לסטנדרטים מתחשבים יותר בסביבה.

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר