כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>מים >>מהו גשם חומצי
   מהו גשם חומצי
לחץ להגדלה
גשם חומצי, הקרוי באנגלית "Acid rain", הוא גשם בעל רמת חומציות הנמוכה מ-5.5 pH; גשם זה מכיל כמות גדולה של חומצות מזיקות, ובעיקר חומצה חנקתית וחומצה גופריתית.

מאת: Yerookim
פורסם: 24/08/11 17:04

מהו גשם חומצי

 

גשם חומצי, הקרוי באנגלית "Acid rain", הוא גשם בעל רמת חומציות הנמוכה מ-5.5 pH; גשם זה מכיל כמות גדולה של חומצות מזיקות, ובעיקר חומצה חנקתית וחומצה גופריתית. העננים סופגים את החומרים המזיקים הנפלטים לאוויר בעיקר ממפעלים ומכלי רכב הנעים ללא הפסקה בכבישים, וכתוצאה מהאינטראקציה הכימית ביניהם ובין מי הגשמים נוצרות החומצות השונות. מאוחר יותר, משתחררות חומצות אלה אל הסביבה וגורמות לנזקים חמורים – ליערות, לבעלי החיים, לחקלאות ואפילו למבנים. הגשם החומצי פוגע גם במתכות, גורם לקורוזיה ומזהם את מקורות המים שלנו. במצבים קיצוניים עלול הגשם החומצי לפגוע בצורה בלתי הפיכה גם בבתי גידול של אורגניזמים ממינים שונים ולהכחידם. 

 

כיצד נוצר הגשם החומצי?

תופעת הגשם החומצי התגלתה לראשונה במהלך שנות ה-70 של המאה ה-20, לאחר שהעצים ביערות הגדולים ברחבי יבשת אירופה וביבשת צפון אמריקה החלו למות ללא כל סיבה נראית לעין. החוקרים גילו, כי העשן הנפלט מהתעשייה ומכלי הרכב נמס בעננים וגורם ליצירת תרכובות חמצניות ורעילות מאוד, החוזרות אל הסביבה מאוחר יותר כגשם חומצי. מאז, אובחן הגשם החומצי כאחת מהבעיות הסביבתיות הקשות ביותר, בייחוד ביבשת אירופה וביבשת צפון אמריקה. הגשם החומצי נוצר גם כתוצאה מתהליכים טבעיים; התפרצויות הרי געש ושריפות של יערות גורמות גם הן לתהליכי פירוק אורגניים המובילים לפליטת תרכובות חומציות. עם זאת, תופעות אלה הן לרוב מקומיות ואינן מפרות את האיזון הטבעי. לעומתן, זיהום האוויר כתוצאה משריפה של דלקים הוא תהליך רציף וקבוע הנמצא אף בעלייה מתמדת. זיהום בקנה מידה זה גורם להפרת האיזון הטבעי, להחרפה בתופעת הגשם החומצי ולהגברת הנזקים הישירים, הקשורים בו.

 

היכן נוצר הגשם החומצי?

פגיעתו של הגשם החומצי היא קשה יותר באזורי אקלים לחים ועם משקעים רבים. באזורי אקלים יבשים יותר, כדוגמת ישראל, תופעת הגשם החומצי היא יחסית זניחה. עם זאת, ככל שזיהום האוויר מתגבר, כך גם חשופים האזורים היבשים יותר לתופעת הגשם החומצי. כמו כן, באזורים בעלי עומסי תנועה גדולים ובלתי פוסקים וגם באזורי תעשייה נרחבים תופעת הגשם החומצי היא נפוצה יותר. הגשם החומצי תלוי גם בתופעות אקלימיות שכיחות, כדוגמת תנועת העננים מאזור לאזור. תנועה זו עלולה להוביל את תרכובות החומצה המזיקות למקומות בהם לא קיימים שיעורי זיהום גבוהים ולגרום לזיהום גם של סביבות חיים רחוקות יחסית.  

 

נזקי הגשם החומצי

הגשם החומצי גורם, כאמור, נזקים כמעט לכל סביבות החיים הטבעיות – ליערות, למקורות המים ואפילו לאדם. הגשם החומצי גורם גם לפגיעה קשה בחקלאות; זיהום מקורות המים מוביל בעקיפין גם לזיהום הקרקעות והצומח. הקרקעות, הסופגות את מי הגשם, הופכות לחומציות וגורמות לפגיעה קשה בשורשי הצמחים. כתוצאה מכך, הצמחים אינם מצליחים לספוג את חומרי המזון מהקרקע ואינם מקבלים את המינרלים השונים החיוניים להתפתחותם. לבד מפגיעה בהתפתחות, נפגעות גם רביית הצמחים ותפוצתם. לגשם החומצי ישנה השפעה מזיקה גם על האדם. במחקרים שונים נמצא, כי חשיפה לגשם חומצי מעלה את מספר הסובלים ממחלות בדרכי הנשימה בעיקר בקרב ילדים, קשישים וחולים כרוניים. בשל תהליכי הקורוזיה, גורם הגשם החומצי גם לעלייה בכמות המתכות הכבדות החודרות אל מי השתייה ועלולות לגרום למחלות קשות, כדוגמת מחלות סרטן ממאירות או רעלת של עופרת.

 

לסיכום, הציווליזציה המודרנית הביאה עימה הרבה נוחות לבני אדם. התעשייה המפותחת מייצרת מוצרים רבים שנמצאים היום בכל בית כמעט: ממצלמות דיגיטליות ועד חומרי בניה, ממכוניות ועד מברגות.  אולם לתעשיה זו גם השפעה שלילית מאד על הסביבה. בעוד שבארץ המודעות לנושא לא גדולה, הרי שבאירופה כבר מנסים לפתור את בעעיית הגשם החומצי כבר כמה שנים. כדאי לזכור שנושאים סביבתיים לא תוקפים אותנו בבת אחת, המצב הולך ומידרדר לאורך שנים וצריך להפנות את המודעות לכך. כפי שכל אחד מאיתנו רוכש  ביטוח רפואי לחו"ל בבואו לטוס לארץ רחוקה, כך, באותה מידה של זהירות וקפדנות, יש לנקוט כשעוסקים בנושאים הסביבתיים.

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר