כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>בניה ירוקה >>בנייה אקולוגית המשתלבת עם תמ"א 38
   בנייה אקולוגית המשתלבת עם תמ"א 38
בשנים האחרונות אנו עדים למגמה הולכת וגוברת של כניסת החשיבה הסביבתית, הירוקה והאקולוגית לתחומים שונים בחיינו. לפניכם מדריך קצר למתעניינים ולעוסקים במלאכת השיפוץ, החיזוק והבניה.

מאת: רוני כצמן
פורסם: 30/11/11 13:19

 

בניה אקולוגית – ואיך היא משתלבת עם חיזוק מבנים בפני רעידות אדמה

 

בשנים האחרונות אנו עדים למגמה הולכת וגוברת של כניסת החשיבה הסביבתית, הירוקה והאקולוגית לתחומים שונים בחיינו – החל משקיות האשפה והפרדת הפסולת שמנהיגות חלק מן הרשויות העירוניות, עבור במוצרי צריכה שונים וכלה בפרסומים אודות בנייה ירוקה של בתים ומבנים. בנייה ירוקה הינה בנייה מתחשבת בסביבה הטומנת בחובה יתרונות גדולים לדיירים. בין היתרונות ניתן למנות נוחות, הוצאות אחזקה נמוכות וכן עמידות ובטיחות, גם מפני רעידות אדמה. לפניכם מדריך קצר למתעניינים ולעוסקים במלאכת השיפוץ, החיזוק והבניה.

 

מהי בניה אקולוגית או ירוקה?

בניה אקולוגית או בניה ירוקה הפכה למושג שגור בפי מוכרי דירות, קבלנים ורוכשים, והיא תופסת תאוצה ומעוררת עניין רב בישראל ובעולם. בניה אקולוגית הינה גישה המקפידה על בניה תוך שמירה על איכות הסביבה וזאת באמצעות שימוש בחומרים טבעיים, ותכנון נכון של משאבי סביבה לשם נוחות ויעילות השימוש במבנה. בבניה ירוקה ישנה הקפדה גם על בניה הפוגעת כמה שפחות בסביבה והמנצלת היטב אנרגיות וחומרים טבעיים וכאלה הניתנים למחזור. תכנון ובניה לפי גישת הבניה הירוקה משפיעים על הדיירים ועל הקבלנים הבונים את הבתים מאחר והם מאפשרים צריכה פחותה של משאבים לצד יעילות ושיפור של תנאי המגורים.

 

אילו מערכות ירוקות ניתן לשלב בבניה אקולוגית?

בניה אקולוגית עושה שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה ובאנרגיה וחומרים הניתנים למחזור, כך שיתאפשר חסכון מירבי בשלבי התכנון והמגורים עצמם.

בבניה אקולוגית משולבים בין היתר העקרונות והתהליכים הבאים:

  • תכנון המבנה והכיוונים בהתאם לאפשרות הניצול של אור השמש הטבעי, כניסת אויר ואנרגית שמש.

  • שימוש במקורות אנרגיה נקיים וקיימים – למשל רוח לשם מיזוג, אוורור וקירור ואנרגיה סולרית המופקת מחום השמש לשם אספקת חשמל וחימום מים.

  • שילוב מערכת למחזור מים אפורים – מים משימושים ביתיים שניתן להשתמש בהם שנית למטרות השקיה, למשל.

  • שימוש בחומרי בניין שייצורם צורך מעט אנרגיה, וכן בחומרי בניה מקומיים (על מנת לחסוך אנרגיה הכרוכה בשינוע חומרים) ובחומרים מתכלים או כאלה הניתנים למחזור. בהקשר זה ישנה גם הקפדה על שימוש בחומרים בעלי תוחלת חיים ארוכה וכאלה שהתחזוקה שלהם נוחה ומשתלמת, וכן חומרים ידידותיים למשתמשי הבניין – כאלה שאינם פולטים גזים רעילים, למשל.

  • שימוש בבידוד תרמי של שלד ומעטפת הבית – גג, קירות ופתחי חלונות.

  • הקטנת הפגיעה בסביבת המבנה בעת תהליך הבניה והתחייבות לשיקום פני השטח בסיום התהליך.

  • במקרה של גינה - שימוש במערכות השקיה חסכוניות, שימוש במים אפורים ובחסכמים.

 

התאמת הבניה האקולוגית לתמ"א 38 ולהתמודדות עם רעידות אדמה

ישראל מצויה בתחומי השבר הסורי אפריקאי, אזור המועד לפעילות סייסמית ולרעידות אדמה. תמ"א 38 הינה תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים מפני רעידות אדמה, שהתקבלה באפריל 2005 על ידי ממשלת ישראל. התכנית מאפשרת לקבל היתרי בניה לשם חיזוק מבנים קיימים וכן לקבל היתרים לתוספות בניה ותמריצים נוספים כעידוד לחיזוק מבנים.

 

כיצד משתלבת תמ"א 38 עם תכניות לבניה ירוקה?

תמ"א 38 יוצרת הזדמנות פז עבור דיירים במבנים קיימים להפוך את המבנים לאקולוגיים, חסכוניים ובריאים יותר למגורים. התכנית מאפשרת שיפוץ של תשתיות ומערכות הבניין תוך שימוש בעקרונות הבנייה הירוקה והידידותית לסביבה. אם ברצונכם לוודא זכאות או להתחיל בתהליך של חיזוק מבנה על פי תמ"א 38 ובהתאם לעקרונות הבניה האקולוגית, מומלץ להיעזר בשירותיהם של עורכי דין מקרקעין ובקבלנים מתמחים שיסיעו בשיפוץ אקולוגי ובטיחותי, בעלויות נמוכות במיוחד

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר