כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>איכות הסביבה >>כלכלה אקולוגית
   כלכלה אקולוגית
לחץ להגדלה
כלכלה אקולוגית היא ענף אקדמי, אשר מציע תיאוריה כלכלית הוליסטית חדשה, תוך התייחסות לקשרים ההדוקים בין מערכות חברתיות, מערכות כלכליות והמערכות האקולוגיות.

מאת: Yerookim
פורסם: 25/04/12 15:03

כלכלה אקולוגית

מצד אחד, אנחנו שומעים שהכלכלנים מרוצים מכך שברוב מדינות המערב הכלכלה נמצאת ב"צמיחה". מצד שני, דו"חות סביבתיים של האו"ם וגופים אקולוגים נוספים מתריעים מפני בעיות סביבתיות-חברתיות חמורות: התחממות גלובלית, מדבור, זיהום אוויר, מחסור במי שתייה, עוני, רעב ופערים חברתיים קיצוניים, הכחדה של מינים, הידלדלות משאבי הנפט ועוד. אז מי צודק? המצב טוב, או שהמצב "על הפנים"?

כלכלה אקולוגית היא ענף אקדמי, אשר מציע תיאוריה כלכלית הוליסטית חדשה, תוך התייחסות לקשרים ההדוקים בין מערכות חברתיות, מערכות כלכליות והמערכות האקולוגיות.

 

צמיחה כלכלית - עד מתי?

התיאוריה הכלכלית הניאו-קלסית, שהיא התיאוריה השולטת בעולם כיום, דוגלת בשוק חופשי וקפיטליזם ואחד המדדים המרכזיים שלה הוא מדד "הצמיחה". צמיחה כלכלית מוגדרת כמצב שבו בכל שנה מייצרים וקונים יותר מוצרים ויותר שירותים במדינה. לפי גישה זו, צמיחה מצביעה על רווחה כלכלית ועל עלייה באיכות החיים. ככל שתהיה יותר צמיחה, תהיה יותר תעסוקה ופחות אבטלה ועוני. על כן, הכלכלנים הניאו-קלסיים שואפים לצמיחה אינסופית. נשמע אולי טוב ויפה, הבעיה היא שאנו לא חיים בחלל ריק, אלא בכדור-הארץ אשר מוגבל בכמות המשאבים שלו. כלכלה אשר מתבססת על משאבים שהם סופיים, כגון מים, אדמה ונפט, לא יכולה לגדול עד אינסוף. הכלכלנים האקולוגיים רואים בכלכלה תת מערכת, בתוך הסביבה, ויכולת הגדילה שלה תלויה בסביבה. לכן, הם מבינים שחשוב שנשאל את עצמנו - עד כמה כדאי שהכלכלה תצמח?

 

מדד התל"ג

מדד התל"ג- תוצר לאומי גולמי, מחשב את סך הערך הכספי של כל הפעילויות הכלכליות שהתרחשו במשק במהלך השנה. נהוג לראות בו מדד אשר עלייתו מצביעה על עלייה ברמת החיים. מדוע זה מטעה? נניח שאתם מתחתנים ושוכרים את שרותיהם של גני אירועים בשרון, ובהמשך המשפחה מתרחבת ואתם קונים דירה, סלון ומיטות ילדים - כל זה מגדיל את התל"ג. אך התל"ג יגדל גם בעקבות מצבים שליליים - הוצאות כספיות הנובעות מגירושים, מחלות, תאונות או מלחמות.

 

עקרונות מנחים לכלכלה אקולוגית

הכלכלנים האקולוגיים מציעים לבדוק רווחה באמצעות מדד אחר - מדד צמיחה כלכלי-סביבתי-חברתי. זהו מדד שמשקף רק את הפעילות הכלכלית התורמת לרווחת התושבים ולוקח בחשבון את ההשפעות הסביבתיות של פעילות זו. כלכלה אקולוגית היא כלכלה שמאפשרת אורח חיים בר קיימא, כלומר אורח חיים שיתמוך ביכולת של המין האנושי להמשיך להתקיים גם בדורות הבאים.

הכלכלה האקולוגית מציינת שתי מגבלות:

  1. מגבלת חומרי הגלם - מים, אדמה, עצים, נפט ועוד.

  2. הגבלה בקצב ייצור הפסולת שאנו מייצרים כתוצאה מהפעילות הכלכלית.

צמיחה כלכלית צריכה לקחת בחשבון שתי מגבלות אלו. לכן, כלכלה בת קיימא תעמוד בתנאים הבאים:

  • קצב ייצור הפסולת (לדוגמה, פליטת פחמן דו חמצני) חייב להיות קטן יותר מהיכולת של המערכת האקולוגית לטפל בפסולת זו. אחרת, יופר האיזון האקולוגי (לדוגמה, התחממות כדור-הארץ).

  • קצב ניצול המשאבים המתחדשים צריך להיות נמוך מקצב ההתחדשות שלהם. לדוגמה, אם היער מתחדש במאתיים עצים בשנה, מספר העצים שנכרות מאותו יער בכל שנה צריך להיות נמוך ממאתיים.

  • קצב ניצול המשאבים המתכלים (למשל נפט) צריך להיות נמוך מהקצב שבו מפתחים תחליפים מתחדשים למשאבים אלו.

 

שינוי הדרגתי

כיום, אורח החיים של האדם המודרני מתבסס ברובו על הנפט - החל מגידול המזון ועד לניידות ולאמצעי תקשורת. מה יקרה כאשר יאזלו מאגרי הנפט? קובה התמודדה עם משבר הנפט בכך שאנשים החלו לנסוע לעבודה באופניים וייצור המזון עבר מחוות גדולות התלויות בנפט לחוות משפחתיות קטנות ולגינות קהילתיות עירוניות. למזלנו, הנפט לא יגמר ביום אחד באופן מפתיע - הוא יגמר בהדרגה וידוע לנו מראש שזה יקרה. כך שיש באפשרותנו להתחיל כבר היום להכניס שינויים הדרגתיים באורח החיים שלנו ולעבור לטכנולוגיות חלופיות, כגון אנרגיה סולרית.

 

מגדול לקטן

הבחירה כיצד הכלכלה תתנהל היא לא רק של ראש הממשלה ושר האוצר, היא גם של כל אחד מאתנו, כצרכנים וכאזרחים. על מנת לעבור לכלכלה בת קיימא, הכיוון צריך להיות: מגדול לקטן, מגלובלי למקומי. כלומר, במקום להשאיר את הכוח בידי תאגידי ענק בינלאומיים, לתמוך בעסקים קטנים ומקומיים. לדוגמה, העדיפו תוצרת חקלאית מקומית על פני מוצרים מיובאים ותמכו בחקלאים קטנים אורגניים. הנה כמה דוגמאות ליוזמות התומכות בכלכלה אקולוגית: קואופרטיב מזון אורגני, קהילות סחר חליפין, גינות קהילתיות, שוק קח-תן יד שנייה, ועוד. את קצב ייצור הפסולת הביתית תוכלו להקטין באופן משמעותי על ידי הפרדת הפסולת האורגנית (שאריות מזון) ויצירת קומפוסט בחצר הבית או הבניין.

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר