כניסה/הרשמה לבעלי עסקים
שם עסק
סיסמה
להרשמה שכחת סיסמה?
הפוך לדף הבית
הוסף למעודפים
אודות ירוקים | אינדקס ירוקים | מבצעים | לימודים | שלח כתבה
חדשות
20 לינואר 2011
בעל עסק ירוק? הצטרף עכשיו לאינדקס עסקים ירוקים שבאתר!
20 לינואר 2011
נתקלת במפגע סביבתי, תברואתי? צלם, פנה אלינו, ניידע את הרשויות ונבקש לטפל בבעיה!
14 לינואר 2011
יש לך רעיון ירוק? הינך פריק של איכות הסביבה? היית באתר אקולוגי מרשים? כתוב לנו, ושתף את כולנו בחוויותיך.
דרושים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם  
אימייל
כתבות ומאמרים
איכות הסביבה
אנרגיה חלופית
אתרי איכות הסביבה
בניה ירוקה
בעלי חיים
דרושים ירוקים
זיהום אוויר
מוצרי טבע
מוצרים אורגניים
מיחזור
מים
פרסום
דף הבית >>מיחזור >>איך מחנכים לקיימות?
   איך מחנכים לקיימות?
לחץ להגדלה
מושג הקיימות מתייחס להמשכיות של החיים על פני כדור הארץ - לסביבה הטבעית ולסביבה האנושית שבתוכה. ההמשכיות הזו תלויה ברובה בהתנהגות המין האנושי. אם, למשל, כעת אנחנו מתנהגים בצורה שכורתת את הענף עליו אנחנו יושבים זה בהכרח לא מייצר את ההמשכיות הרצויה לנו. קיימות היא דרך חיים המאפשרת קיום ארוך טווח לשלל יצורי הגלובוס.

מאת: Yerookim
פורסם: 04/06/12 23:30

בין סביבה לחברה – איך מחנכים לקיימות?

 

מושג הקיימות מתייחס להמשכיות של החיים על פני כדור הארץ - לסביבה הטבעית ולסביבה האנושית שבתוכה. ההמשכיות הזו תלויה ברובה בהתנהגות המין האנושי. אם, למשל, כעת אנחנו מתנהגים בצורה שכורתת את הענף עליו אנחנו יושבים זה בהכרח לא מייצר את ההמשכיות הרצויה לנו. קיימות היא דרך חיים המאפשרת קיום ארוך טווח לשלל יצורי הגלובוס. ומושג בר קיימא או קיימות מתייחס לכל  דבר שבא לעזור לנו לשמור על הסביבה כדי שהמשכיות זו תתקיים.

חיים ברי קיימא הם חיים המנסים להשלים ולתגבר את מה שנמצא במחסור, הדבר נוגע בשלל תחומים: מחסור במים, מחסור עולמי במזון, מחסור בקרקע פוריה וגם במשעמעות חברתית, מחסור במערכות תומכות בריאות, מחסור בכבוד וערכיות. הקיימות היא טיפול הוליסטי באדם, נסיון ליצור סביבה תומכת ביטוי ויצירתיות בריאות והבראה.

הרבה פעמים נתפס המושג קיימות כמושג סביבתי אך בפועל הוא נוגע לתחומים חברתיים רבים, למשל: חינוך, זכויות אדם, כלכלה, העצמת נשים וקהילות מקומיות, צריכה מבוקרת ועוד.

 

איך מחנכים לקיימות?

הילדים של היום הם מנהלי העולם של המחר, אנחנו כרגע דואגים לכך שיהיו בריאים ויאכלו נכון, שיעשו שיעורי בית ושיתנהגו כמו בני אדם, אל תוך מארג החוקים הללו חשוב גם להחדיר בהם חשיבה ביקורתית שתאפשר להם להסתכל על דברים לא כתורה מסיני אלא כמשהו שניתן לשינוי אם הוא לא תואם. אנחנו חיים בתוך עולם עטוי תרבות צריכה ורווי מסרים בוטים ואלימים והילדים שלנו החשופים להם צריכים להבין את ההשלכות שלהם על החברה והסביבה.

 

לבית הספר, תנועת הנוער וכמובן להורים, תפקיד מרכזי ביצירת המחשבה לקיימות בדור הצעיר, הנה כמה אפשרויות לעשות זאת:

-          דרך מקומות בטבע: בתור הורים מטיילים או מדריכים בתנועה, ראוי להסב את תשומת הלב של החניכים למזהמים שנקרים על דרככם בטיול, להעדיף מקומות שנמצאים בתהליך הבראה (מחצבות משוקמות, נחל שהושבו אליו המים). אפשר למשל להקים מחנה קיץ באתר משוקם ולספר את סיפורו של המקום.

-          לחנך לצרכנות מקיימת: ללמוד לבחון מרכיבים ותוים של מוצרים, להעדיף מוצרים מקומיים, להשתתף בשוקי קח תן, לעודד יוזמה למכירת מוצרים ונתינת שירותים בקהילה.

-          ליזום פרוייקטים שכונתיים או בית ספריים העוסקים בנושאי קיימות. פרוייקט לשיפור פני השכונה או בית הספר, פרוייקט מיחזור של שלל האשפה שאנחנו זורקים.

-          לדעת למחות: לקחת את הילדים להשתתף במחאה חברתית-ציבורית, ללכת איתם להפגנות, לספר להם מה אפשר לשנות, מה צריך להשתנות.

-          חשיבה בקורתית מול התקשורת הדורסנית: לשבת איתם מול הטלויזיה ולדבר על מה שרואים, כולל על הפרסומות.

-          להוות דוגמה אישית: אולי אבן הדרך החשבוה והמשפיעה ביותר בחינוך לקיימות. תמחזרו והם ידעו להפרדי בין נייר, זכוכית ופלסטיק. תקנו רק מה שנחוץ והם ידעו לשים לעצמם גבולות ולהבין מהו צורך מול רצון. אל תהיו עצלנים, כי זה הכי קל – תפרידו בין זבל אורגני ללא אורגני ותייצרו קומפוסט, תבנו מהקיים במקום לקנות וגם הם יפתחו חריצות מקיימת.

 

 

לסיכום, הילדים שלנו כבר מרגישים שמשהו בהתנהלות שלנו בעולם איננו נכון. רבים מהם מתחברים למסרים הסביבתיים באופן אינטואיטיבי והם לעיתים אלו הדוחפים את ההורים לשינוי התנהגותי.  חינוך חברתי וסביבתי יכול לתמוך בתהליך התבגרותם והפיכתם לאזרחים פעילים ואכפתיים, כאלה שדואגים לכלל ורואים את העולם ואת חייהם מנקודת מבט מקיימת.

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2008 All Rights Reserved ירוקים : : ירוקים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר Designed by scoopsites.net
אנרגיה סולארית מפת אתר