דיכאון וחרדות בצבא – כיצד מתמודדים 

ידוע שכל אזרח ישראלי חייב בשירות צבאי בעת שהגיע אל גיל 18 שנים. עם זאת השירות הצבאי מציב לעיתים מול הנערות והנערים המתגייסים אתגרים קשים מאוד והתמודדויות חדשות ומאתגרות בסביבה עם תנאים קשוחים. למרבה הצער, חלק לא קטן מהמתגייסים לצה"ל עלולים לסבול מקשיים בתחום הנפשי. דיכאון וחרדות בעת השירות הצבאי הן תופעות מוכרות ומובנות לחלוטין. במאמר זה ריכזנו עבורכם מספר תשובות לשאלות נפוצות בתחום. 

 

מה זה דיכאון וחרדה?

דיכאון וחרדה הן מחלות נפשיות מהן סובלים אנשים רבים ברחבי העולם. דיכאון הוא תחושה קיצונית של עצב וחוסר מוטיבציה לבצע פעילות, לא משנה מה תוכנה. בנוסף, דיכאון מתבטא בתחושת ייאוש קיצונית. חרדה לעומת זאת היא מחלה שבה האדם חרד מפני העתיד לבוא, מהתנהגותם של אנשים אחרים ואפילו מהתנהגותו שלו. לעיתים קרובות, קיומה של בעיה מסוג חרדה או דיכאון תעיד על קיומה של הבעיה מהסוג השני.

 

למה סובלים מהם דווקא בצבא?

משרד עו"ד גרינברג ושות', המתמחה בתחום הזכויות האנושיות והפסיכולוגיה, מציע ייעוץ ותמיכה משפטית מקצועית לחיילים שמתמודדים עם דיכאון וחרדות במהלך שירותם הצבאי.

כמובן שישנם אנשים רבים שסובלים מדיכאון וחרדה לא רק במסגרת שירותם הצבאי. השאלה היא, מדוע  דיכאון וחרדות בצבא הן תופעות נפוצות מאוד? ובכן, השירות הצבאי מנתק לעיתים קרובות את המשרת בו מהסביבה המוכרת וזאת בגיל צעיר יחסית. בנוסף לכך, נדרשים מתגייסים רבים להתמודד עם ירידה בשעות שינה, אוכל גרוע, תנאים בלתי סבירים למגורים ומפקדים לא קשובים. השילוב של כל סיבות אלו מעלה את הסיכוי של חיילים לסבול מדיכאון וחרדה, במיוחד בעת הטירונות שהיא שער הפתיחה לשירות בצבא.

 

איך לדעת אם יש לי דיכאון או חרדה?

במידה ואתם מרגישים חרדים או עצובים במיוחד במשך שעות ארוכות בכל יום, כדאי לכם לשים לב לתסמינים אחרים של דיכאון וחרדה. תסמינים אילו כוללים: אכילת יתר או חוסר קיצונית, עייפות בכל שעות היום, אובדן מטרה, ירידה בחשק מיני, ובעצם כל סימן שהתפקוד הבסיסי שלך נפגע כתוצאה ממצוקה נפשית זאת או אחרת.

 

מה לעשות במקרה ויש לי דיכאון או חרדה בעת השירות בצבא?

במקרה ואתם סובלים מחרדה או מדיכאון בעת השירות הצבאי שלכם, יש לפנות למפקד הישיר שלכם לשם הפניה לקצין בריאות נפש. קצין זה אחראי על המצב הנפשי של החיילים. כמו כן מומלץ ללכת לפגוש מומחה לבריאות הנפש שאינו חלק מצה"ל. במקרים מסוימים יש צורך בקבלת פטור נפשי משירות בצה"ל.  מומחה בריאות נפש באזרחות יעזור לכם להשיג אחד כזה אם יש לכם צורך בכך.

 

חרדה ודיכאון בצה"ל – סיכום

חרדה ודיכאון של חיילים שמתגייסים לצה"ל היא לצערנו תופעה שכיחה מאוד. חרדה ודיכאון פורחים בסביבות של לחץ גבוה, בדידות וירידה בתנאי החיים הבסיסיים, כפי שקורה לחיילים רבים ,במיוחד בטירונות. חרדה ודיכאון מתבטאים במגוון סימפטומים שונים, וחשוב להכיר אותם בכדי לדעת אם אתם סובלים מהבעיה.

חרדה בצבא

תוכן עניינים