מהם 5 הדברים שהורה לילד בעל מוגבלות כלשהי צריך לדעת

אם אתם הורים לילד עם מוגבלות כזו או אחרת, אתם ודאי מודעים לכך שקיימות מורכבויות מסוגים שונים עימן עליכם להתמודד. כדי להתמודד נכון עם המצב יש דברים שאתם צריכים לדעת. במאמר זה ריכזנו חמישה דברים שאתם חייבים ללמוד בכדי לשפר את חיי היומיום שלכם ושל ילדכם היקר.

 

מהן הזכויות השונות שמגיעות לילד

אחד הדברים החשובים ביותר הוא להיות מודעים לכל הזכויות, השירותים וההטבות שהמדינה מעניקה לילדים בעלי מוגבלויות ולמשפחות שלהם. אם זה קצבאות שעוזרות לכם כלכלית, מסגרות חינוכיות שונות שמספקות תמיכה לילד או אפילו חופשות מסובסדות- ככל שתרחיבו לגלות על כל אלו כך חייכם יהיו טובים יותר- וכמובן שגם של ילדכם.

בנוסף מומלץ גם לדעת כיצד לממש את הזכויות הללו. אם אתם רוצים ללמוד עוד מוזמנים להיכנס אל אתר עמותת קול הזכויות שמרכז בתוכו שלל זכויות שמגיעות לכם.

 

ללמוד על מצבו של הילד

מומלץ ללמוד כל מה שאתם יכולים על מצבו הבריאותי והמנטלי של הילד. הבנת המצב שלו או שלה הם חיוניים במתן הטיפול והתמיכה הטובים ביותר שאפשריים. חיקרו את האבחון באינטרנט, קראו ספרים מסוגים שונים ודברו עם רופאים ומומחים כדי ללמוד כמה שיותר. דבר זה יעזור לכם גם להבין את הילד שלכם טוב יותר- את דרכי ההתמודדות שלו עם העולם, את הקשיים שלו וכדומה. כך תוכלו להקל עליו וגם לייצר איתו מערכת יחסים מיוחדת ומכילה.

 

להיות מוכנים לאתגרים מיוחדים

כהורים לילדים בעלי מוגבלויות, חשוב שתדעו שהדרך שלכם לא בהכרח תהיה קלה ושיצוצו שלל אתגרים מיוחדים במהלך הזמן. אתם לא תמיד תדעו מה לעשות ולמי לפנות, דבר שעלול לייצר תסכול. אבל חשוב שתדעו שלא משנה מה קורה- אתם תדעו להתמודד עם כך. חשוב שתהיו מוכנים לאתגרים ותמצאו את המסגרות התומכות שיעזרו לכם במידת הצורך.

 

מותר לקחת הפסקה

משפחות רבות פועלות מסביב לשעון בכדי להעניק לילד שלהם מענה על כל הצרכים שלו. כשמדובר בילד בעל מוגבלויות כאלה ואחרות מדובר לעיתים בטיפול צמוד וקבוע שעלול לבלוע את חייהם של ההורים שלו. על כן דבר שחשוב מאוד שתדעו הוא שמותר לפעמים לקחת הפסקה, למצוא מטפל אחר לכמה ימים, להביא את הילד למסגרת מסוימת וכדומה. מותר לכם כהורים לחיות גם חיים משל עצמכם ולקחת חופש.

 

אתם לא לבד

אמנם לפעמים זה מרגיש כאילו אתם היחידים בעולם שמתמודדים עם המצבים הלא פשוטים שגידול ילד עם צרכים מיוחדים מייצר, אבל לא כך הדבר. קיימות משפחות רבות בסיטואציה דומה, ולעיתים השתתפות בקבוצת תמיכה או פשוט בקשר מתמשך עם אנשים במצב דומה יכולים לעזור לכם בהתמודדות זו. בנוסף, קיימים שירותים שונים של המדינה שיכולים לספק לכם תמיכה נפשית.

הורה לילד עם מוגבלות

תוכן עניינים