מה ההגדרה של התעללות מינית ואיך היא משנה את הילדים?

הבנת ההגדרה של התעללות מינית יכולה לסייע להתנהלות משפטית נכונה יותר. עם זאת, חשוב להבין את ההשלכות של התעללות מן הסוג הזה גם בטווח הארוך ולהתייחס אליהן אם מתלבטים האם ומתי לפנות לעורך דין כדי להתחיל את הטיפול באירוע

אין ספק לגבי העובדה שכל התעללות מינית בילדים קטנים היא אירוע מצער. עם זאת, מבחינה משפטית לא תמיד קל להוכיח אירוע כזה. דווקא במקרים של התעללות בילדים קטנים וחסרי ישע, קשה למשל להשיג הוכחות חותכות או עדויות חד משמעיות. יתרה על כך, הרבה מאוד אירועי התעללות והטרדה מינית מושתקים בתוך המשפחה – בין אם בגלל היכרות של הקורבן עם הפוגע ובין אם בגלל תחושות של מבוכה, בושה, פחד וכן הלאה.

החדשות הטובות הן שאפשר להתייעץ עם עורך דין בכל מקרה של דילמה והתלבטות. התייעצות עם עורך דין היא אמנם בדרך כלל השלב הראשון בפתיחת התיק המשפטי וההתנהלות לפי הוראות החוק, אבל היא לא מחייבת את הלקוחות בשום דרך וצורה. במילים אחרות, אפשר להתייעץ עם עורך דין – רק אז להחליט האם אכן יש עילה לתביעה והאם מעוניינים לפעול.

 

מה ההשלכות של התעללות ופגיעה מינית בילדים?

אחד הדברים שיכולים לעודד הגשת תביעה ומיצוי הדין מול האשמים אצל הורים או בני משפחה של ילדים שעברו פגיעה והתעללות, הוא להבין את ההשלכות של האירוע בטווח הארוך. אם ההורים מבינים שהתעללות מן הסוג הזה משפיעה על הילד לעוד הרבה מאוד שנים קדימה, זה אולי יעודד אותם להגיש תביעה ולמצות את הדין עם האשמים.

כך למשל שורה ארוכה של מחקרים מראה שהתעללות מינית משנה את הילדים. היא הופכת אותם לחסרי ביטחון, פוגעת ביכולת שלהם לקיים קשרים חברתיים ובאופן כללי מנטרלת את האמון שלהם בבני אדם. במובן הזה, להתעללות מינית יש השלכות חמורות גם על הנפש של ילדים וכמובן גם על הגוף שלהם.

 

איך יודעים מתי להתחיל את הטיפול באירוע?

הרגישות והמורכבות של אירועי התעללות מינית בילדים ידועה לכל הצדדים המעורבים – כולל עורך הדין ובית המשפט. לכן ברור מאליו שלא תמיד ההורים רוצים להתחיל לטפל באירוע, או מעוניינים להציב את הילד שוב פעם במרכז הבמה. למעשה, יש הורים שרואים בהגשת התביעה אירוע טראומטי עבור הילד כמעט כמו ההתעללות עצמה.

אך בפועל מדובר על טעות שעלולה לגרום נזק לילד ולא להועיל לו. למרות הקושי בהתמודדות משפטית עם אירועים שונים של התעללות מינית או אחרת בילדים, זה עדיין הדרך הכי טובה למנוע ממקרים כאלה לחזור בעתיד. אז גם עבור ההורים וגם עבור הילדים, התייעצות עם עורך דין צריכה להיות הצעד הראשון בדרך להשלמת הטיפול באירוע ועל אף הרגישות והקושי הנפשי שקיים.

 

ילדה עצובה בשחור לבן

תוכן עניינים