היתרונות והחסרונות במחיקת חובות?

מחיקת חובות היא צמד מילים שיוצר קונוטציה חיובית אצל אנשים החייבים כספים לנושים כלשהם. מה כבר יכול להיות רע בהליך שבסופו של דבר החייב לא יצטרך לשלם עוד כספים? למרות השם החיובי באופן יחסי, מחיקת חובות היא לא פשוט חובות שנמחקים כלא היו.

להליך של מחיקת חובות יש יתרונות שונים וחסרונות שונים, כמעט כמו לכל דבר בחיים. לפני שאתם קופצים על האפשרות לבצע הליך כזה – קראו את המאמר והבינו את היתרונות והחסרונות השונים.

 

מחיקת חובות – יש דבר כזה?

מחיקת חובות הוא הכינוי הנפוץ להליכי חדלות פירעון ופשיטת רגל, בשמם הרשמי. כאשר אדם החייב בהוצאה לפועל מגיע למצב שהוא לא מסוגל לשלם את החובות שלו (מוגבל באמצעים), הוא יכול להגיש בקשה לקבלת הפטר. מהרגע בו יתקבל ההפטר לחייב, החובות שלו ימחקו לגמרי, פרט לחובות מסוימים, אותם נסקור בהמשך.

כדי לקבל הפטר צריך לעמוד בתנאים מסוימים. למשל, חייב שמגיש בקשה למחיקת חובות צריך להיות בעל חובות של מתחת ל-800,000 שקלים בעת הגשת הבקשה. כמו כן, אסור שלחייב יהיו נכסים הניתנים למכירה או לעיקול, שכן אם קיימים כאלו, מצופה מהחייב למכור אותם כדי לשלם לנושים.

 

יתרונות במחיקת חובות

הוצאה לפועל, הגוף שאחראי על גביית החובות מהחייבים לטובת הנושים, יכול להטיל הגבלים שונים על החייב, כדי לזרז אותו בתשלום החוב. ההגבלים השונים שמטיל הגוף המדובר משתנים בין חייב לחייב, אך כוללים לרוב עיקול חלקי או מלא של המשכורת, עיכוב יציאה מהארץ והגבלת רישיון הנהיגה של החייב.

הליך של מחיקת חובות שיאושר לחייב בהוצאה לפועל יביא באופן מידי למחיקת החובות שלו כלפי הנושים, כמו גם לביטול שאר ההגבלים שחלו עליו מטעם ההוצאה לפועל. החייב יוכל לקבל את רישיונו בחזרה ולקבל משכורת מלאה. לרוב עיכוב היציאה מהארץ יישאר על כנו, אך ניתן יהיה להגיש ערעור על כך.

 

חסרונות

הליך מחיקת החובות כולל השארה של חלק מהחובות. לכן, כאשר לחייב נמחקים החובות, מוטלות עליו סנקציות שונות, שהמטרה שלהן היא לקבוע לו מסגרת לתשלום החובות. למשל, החייב יהיה מחויב בתשלום חודשי קבוע של חלק ניכר מהשכר שלו לצמצום החוב. בנוסף, קיימות אלטרנטיבות שונות שיכולות להיות משתלמות יותר לחייב במקרים מסוימים.

 

איזה חובות לא ניתן למחוק?

לא את כל החובות ניתן למחוק בהליך מחיקת חובות. חובות אלו הם בין היתר מזונות שבן או בת זוג חייבים לבת או בן הזוג שלהם, קנסות כתוצאה מעבירה על החוק, חובות הקשורים למרמה וחובות אחרים שבית המשפט מסייג מהם את ההפטר.

 

מחיקת חובות באמצעות עורך דין הוצאה לפועל

מכיוון שהליך מחיקת החובות מתנהל מול הוצאה לפועל, מומלץ להתלוות בעורך דין לאורך ההליך. עורך הדין יכול לסייע בריכוך הסנקציות המוטלות על החייב ובהגשת הבקשה למתן ההפטר, בצורה כזו שהבקשה תתקבל.

מחיקת חובות

תוכן עניינים