מעשנות בשרים – ארבעה דברים שחשוב לדעת לפני רכישה

עישון בשר הוא טכניקת בישול שהופכת את הבשר למעדן משובח. רבים מחובבי הבשר והגריל מתקדמים עם השנים לרכישת מעשנות בשר, אבל מה הכי מתאים עבורנו? מעשנות הבשר מגיעות במגוון גדלים וסגנונות, וטווח המחירים משתנה מכמה מאות שקלים ועד לכמה אלפי שקלים עבור דגמים מקצועיים. אז מהי המעשנת המתאימה עבורכם? אלה ארבעת הדברים שחשוב לדעת לפני הרכישה. 

 

1 – ההבדלים בין מעשנות שונות

מעשנות בשר רבות קיימות בשוק. לדוגמת מעשנת עומדת היא מעשנה מסוג "ארון", המקבלת את השם שלה בהתאם למבנה ולצורה. מעשנה כזו מורכבת משני תאים מרכזיים, תא הבעירה שקיים בחלק התחתון ובו כל חומרי הבעירה, ותא עישון נוסף עליון, אליו מוכנס הבשר בתהליך העישון. בניגוד למעשנת בשר שוכבת, שהיא גם מקבלת את שמה בהתאם לצורתה.

תא הבעירה במעשנת כזו נמצאת בצד ופתח העשן נמצא בצד השני. כלומר, זרימת העשן היא צדדית ממקום הבעירה אל פתח היציאה. ההפרדה שקיימת בין תא הבעירה לתא העישון במעשנות שוכבות מאפשרת מעבר של העשן. בשתי המעשנות הצד שיותר קרוב לבעירה יהיה חם יותר מאשר בצד המרוחק.

 

2 – מעשנות פחם

מעשנות פחם הן הוותיקות והקלאסיות ביותר. במעשנות כאלה עם מקור חום של פחמים, מחכים שהאש תדעך והפחמים יפיקו רק חום ועשן. בשלב הזה ניתן לפזר על הפחמים חומרי בעירה מותאמים כמו שבבי עץ. מעשנות פחם ועץ נחשבות כמאתגרות וקשות יותר, מאחר שהעישון במזון זה מחייב שמירה על טמפ' קבועה שלא ניתן להשיג ידנית באופן תמידי. אלא רק לאחר ניסיון רב. בניגוד למעשנות חשמליות או על גז שמאפשרות שליטה קלה על מידת החום לאורך העישון והבישול.

 

3 – מעשנות חשמליות וגז

במעשנות חשמליות מקור החום הוא גוף חימום חשמלי מיוחד המפיק את החום הנדרש. חומר הבעירה נכנס לקופסה מתכת ייעודית והוא לא מגיע במגע ישיר עם גוף החימום. יתרונות המעשנות החשמליות הן בעיקר בנוחות השימוש, המאפשרת שליטה בטמפרטורה. אממה, הטעם הייחודי של מעשנות הפחם והעץ אינו מתקבל במעשנות חשמליות.

במעשנות גז, הדומות למעשנות חשמל, השליטה במידת החום קצת פחות נוחה מהחשמלית, אך יותר קלה ממעשנת פחם. כמו כן נדרש למעשנת גז בלון גז צמוד ועוד אחד נוסף למלאי, למקרה שהבלון יתרוקן בתהליך העישון. חיסון מובהק במעשנת גז הוא שלעיתים האוכל מקבל טעם וריח שמקורו בגז.

 

4 – אז איך בוחרים מעשנת בשר?

ישנן לא מעט אופציות, ועל כן צריך לענות על מספר שאלות מרכזיות – כמה כסף תרצו להשקיע במעשנה? כמה במהלך השבוע או החודש היא תעבוד? ומה מספר האנשים שעתיד להשתמש בה? לאחר קבלת התשובות, תוכלו לדעת פחות או יותר מה סדר גודל המעשנה שלה אתם זקוקים. אם אתם משפחה גדולה המשתמשת במעשנה בצורה תכופה, מן הראוי שתקנו מעשנה רצינית וגדולה שתוכלו להשתמש בה לאורך שנים.

מעשנות בשר

תוכן עניינים