קוראים מפות

בשבת שעברה גילינו שלקרוא מפות זה כבר לגמרי לא משהו שאנחנו יודעים לעשות, מאז שגוגל מפס ווייז נכנסו אל החיים שלנו. כי למה לנו? מכניסים את היעד ויודעים איך מגיעים, כמה זמן ייקח לנו להגיע ולא מתלבטים בכלל איזו דרך לבחור. אבל משהו גם הלך לאיבוד, הספונטניות, ההרפתקנות והגילויים שיכולים לחכות לנו בדרכים שאנחנו טרם מכירים.

אותו הדבר מתקיים גם בתחום הטיסות לחו"ל – אנחנו כל כך רגילים למספר יעדים קבועים ואהובים עלינו, שהרבה פעמים אנחנו פשוט שוכחים כמה כיף זה להגיע לראשונה למקום שטרם הכרנו וכמה נחמד זה לגלות דברים חדשים על המקום ובדרך, גם על עצמנו.

אז הפעם, במקום להכניס באופן אוטומטי למנוע חיפוש את היעדים הרגילים כגון רומא, פריז ולונדון, אנחנו החלטנו לאתגר את עצמנו וללכת על יעדים מפתיעים באמת – אז עם כל הכבוד איטליה מפה תישאר היום בצד, אנחנו מעוניינים להכיר את אמסטלפיין, דורטמונד וגם קילקני.

 

 אמסטל מה?

אנחנו חושבים שקל מאוד להבין שאנחנו נמצאים בהולנד ולא רחוקים מאמסטרדם. ועם כל הכבוד לאמסטרדם, שאותה הכרנו לראשונה בגיל 18 ומאז אנחנו מקפידים לעשות בה צ'יק אין לפחות פעם בשנה (כי יעד אהוב נשאר אהוב לנצח), הפעם אנחנו רוצים לקחת אותכם למקומות שככל הנראה טרם ביקרתם בהם. אמסטלפיין זוהי עיר, הממוקמת קרוב קרוב לאמסטרדם, כך שקיים סיכוי שבכלל לא תרגישו שנסעתם לכיוון מעט אחר, ברגע שתגיעו לשדה תעופה.

 

 ההגעה

כפי שציינו, אמסטלפיין ממוקמת כה קרוב לאמסטרדם שניתן להגיע אליה ברכבת קלה מתחנה שנקראת Amsterdam Zuid. בנוסף, ישנו גם אוטובוס שניתן לקחת משדה תעופה סכיפהול ולהגיע עד אמסטלפיין.

 

 וכשנגיע?

כמו שהרבה מאוד מקומות בהולנד, שהם לא אמסטרדם, נוכל לגלות את האורח חיים ההולנדי האמיתי, שלא הותאם עוד לצרכים תיירותיים של העיר. מדובר במקום מאוד רגוע והרבה פחות הומה אדם מאמסטרדם (וכל מי שרואה תמונה של מרכז העיר של אמסטרדם מול העיניים ברגע זה, יודע במה מדובר).

מוזיאון האמנות המודרנית בשם Cobra (שזוהי תנועה אמנותית מהמאה הקודמת), שיכול לספק לנו רגעי הנאה והפתעה רבים, פארק רחב ידיים בשם Amstelpark, שבו נוכל להנות מגן בוטני ומשבילים מטופחים שכיף לטייל בהם, אבל גם לא פחות מזה, כיף לשבת ולתת לעצמנו כמה דקות של מנוחה ללב ולנפש, שוק, ששמו הולך הרבה לפניו, שבו אפשר לראות לא רק מה המקומיים קונים לעצמם הביתה, אלא גם לטעום מהמגוון הגדול של מאכלים המאפיינים את האזור ולקנות מזכרות יפות ומיוחדות.

 

 הפתעה נעימה

אמסטלפיין היא המרכז היהודי של האזור, לכן אנחנו נוכל למצוא בה לא רק בתי כנסת ובתי ספר של הקהילה, אלא גם חנויות כשרות – דבר שתמיד מרגש אותנו כאשר אנחנו נמצאים מחוץ לארץ.

 

 קילק מה?

באופן כללי, אירלנד וכל מה שקשור בה, רק החל לצבור תאוצה בקרב התיירים הישראלים, שעדיין מעדיף את אנגליה המוכרת. את דבלין כולם מכירים וישנם כבר אנשים רבים שביקרו בה, אבל קילקני זה שם שלא נשמע הרבה. קילקני, עיר הממוקמת במחוז לנסטר ושוכנת על גדות נהר Nore (משהו, שככל הנראה, לא אומר לרובנו הרבה).

עיר, שאת ספירתה נתחיל מהמאה ה – 6 לספירה, הפכה עם הזמן לעיר מסחר חשובה, אך עם הזמן איבדה את מעמדה החשוב. בכל אופן, מדובר בעיר שבה אירלנד האמיתית מחכה להתגלות לנו בשיאה הנוכחות שלה וזה לגמרי מה שאנחנו מחפשים.

 

 ההגעה

אל קילקני מגיעים ברכב (כמו שאנחנו ממליצים להתנייד באירלנד כולה) והיא נמצאת במרחק של כשעה נסיעה מדבלין.

 

 וכשנגיע?

נגלה עיר עתיקה ויפהפייה שיכולה להציע לנו  – טירת קילקני, שנבנתה במאה ה – 12 לספירה. כאשר נבנתה, הייתה אמורה לשמש כנקודת תצפית חשובה, כיום הפכה להיות מקום שמשמש לא רק לביקורים של תיירים, אלא גם לכנסים ואירועים כאלה ואחרים.

המנזר השחור, שהוקם במאה ה – 13 ואת שמו קיבל בגלל הגלימות השחורות שלבשו חניכיו, גלריות אמנות רבות, כמו גלריית Butler וגלריית National design & craft gallery, שיספקו לנו מפגש לא רק עם העבר של האזור, אלא גם עם ההווה והעתיד שלו. בנקודה זו אנחנו נשאיר לכם את המפה, תמשיכו לקרוא בה.

קוראים מפות

תוכן עניינים