קניית רכב חדש: המדריך המלא

כמעט כל אדם בישראל ביצע או אמור לבצע רכישה של רכב חדש במהלך חייו. בין אם זה מתנה לאישה או להתפנק ברכב חדש, נדמה שרכישת רכב בארץ היא אחד הדברים הבסיסיים שעל כל אחד לעבור בו טבילת אש, כמו שירות צבאי חובה ולמרות זאת, רבים וטובים מוצאים את עצמם נופלים בין הכיסאות כאשר הם מתחילים לבדוק איזה רכב הוא המומלץ ביותר לרכישה וכיצד להתנהל בצורה הנכונה ביותר מול יבואנים וסוכנויות הרכב השונות. 

 

דברים שיש לבדוק לפני רכישת הרכב

כמה אתם מסוגלים להוציא?

הרבה לקוחות פוטנציאליים שבאים לרכוש רכב חדש לא ממש מבינים איך ביצוע הרכישה אמור להשפיע עליהם מבחינה כלכלית לאחר מכן. הדבר החשוב שמשפיע יותר מכל גורם אחר לאחר רכישת הרכב הוא החזר התשלומים שאתם מחויבים לו לאחר מכן. 

קיימות שתי דרכים לרכישת רכב חדש: אפשרות ראשונה היא רכישה הרכב מתוך ההון העצמי שיש ברשותכם. במקרה זה הכסף כבר מצוי בחשבון הבנק ואתם פתורים מכל בעיה (חוץ מההחלטה על בחירת הרכב המתאים ביותר עבורכם).

צורת הרכישה השנייה היא החזר תשלומים חודשי על ידי מתן הלוואה לרכישת הרכב וצורה זו היא גם הפופולארית ביותר כיום בשוק הרכבים בארץ. על כן, השאלה כמה אתם מסוגלים להוציא בעת ביצוע עסקה למימון רכב חדש היא שאלה קריטית שעלולה לשנות את כל איכות החיים שאתם רגילים לחיות לפיה. 

כאשר תצטרכו לנכות ממשכורתכם סכום כסף חודשי לתקופת זמן ארוכה, עליכם לשאול את עצמכם האם אתם מסוגלים לעמוד בכך מבחינה כלכלית? לא רק זאת, הלוואה למימון רכישת רכב היא ההוצאה הגדולה ביותר במשקי בית לאחר לקיחת משכנתא. בדקו את ההכנסה החודשית שלכם והאם ההוצאה החודשית שמתוכננת לרכישת הרכב מספקת לכם מספיק כסף נזיל גם לשאר הוצאות הבית…

 

איזה רכב אתם צריכים?

הרבה פעמים כשאנו באים לרכוש רכב חדש בהתחלה אנו בודקים את מחירון רכב חדש בקטלוג רכבים או ביצחק לוי אנו מסתכלים רק על החיצוניות המרשימה ולא על מהות הרכב עצמו. לפני רכישת רכב חדש ראוי לעצור ולחשוב לרגע מה הצרכים שלנו ואיך הם באים לידי ביטוי ברכב חדש?

לדוגמה, אם אתם רווקים צעירים, ברוב המקרים לא תצטרכו רכב משפחתי גדול אלא רכב עירוני זריז וזול במחיר. אם אתם נוסעים הרבה ברכב שלכם חשוב לבדוק האם הרכב החדש שלכם הוא רכב חסכוני בצריכת הדלק שלו. 

אם אתם הורים לילדים חשוב לבחור רכב שנותן מספיק מרחב פנים במושבים האחוריים וכמו כן, בעל מערכות בטיחות מתקדמות שכלולות בו. 

ראוי להרחיב מעט בנושא מערכות בטיחות הרכב, משרד התחבורה בשילוב עם רשות המיסים החליטו להעלות את המודעות בנושא רכישת רכבים בעלי מערכות בטיחות מתקדמות יותר והחלו להעניק הטבות מס על רכבים אלא תוך כדי חיוב יבואני הרכב לפרסם את ציון בטיחות הרכב לפי קריטריונים שונים, כאשר דירוג מדד בטיחות הרכב הוא במתן ציון בין 0 ל- 8. 

אך יותר מכל הדגשים האמורים כאן, הנושא העיקרי שיש לשים עליו את הדגש הוא מה שגרת השימוש שנעשית ברכב ביום יום ולפיה להתאים את הרכב המתאים ביותר עבורכם.

פרארי

 

עריכת השוואה בין סוגי רכב שונים

גם אפילו אם אתם כבר יודעים בדיוק מה הרכב שאתם רוצים, למדתם עליו ואתם מכירים את כל היתרונות (והחסרונות) שלו, עדיין עליכם לבצע בדיקה לכמה כלי רכב שונים באותו סגמנט רכבים שאתם מעוניינים בו. 

מומלץ לבצע חיפוש על ימי מבצע מיוחדים לרכבים שמפורסמים בעיקר בתקופות החגים או הטבות מסוימות שניתנות למועדוני לקוחות מסוימים על פני אחרים, כמו חברי מועדון 'חבר'. אך עוד דבר לא פחות חשוב הוא השוואת נתוני רכבים. 

יתכן ודגם רכב יקר שנכר במחיר רכב יד שנייה בעסקאות 'טרייד-אין' על ידי סוכנויות הרכב משתלם לכם יותר בהשוואה לרכב חדש מדגם אחר שעולה לכם באותו המחיר, או להיפך. 

 

דברים שיש לבדוק בזמן הרכישה

הגיע הרגע, מצאתם את הרכב המושלם עבורכם וכעת אתם אמורים לדעת כיצד להתנהל מול חברת הרכבים בביצוע עסקת רכישה. עליכם לדעת מספר דברים שיעזרו לכם בהתנהלות מול יבואן או סוכנות הרכב, לדוגמה, שמחיר הרכב לא כולל בהכרח את האביזרים הנלווים על ידי יבואן הרכב והפירוט עליהם הוא בנפרד.

משום כך, הבחירה בדגם רכב מסוים שכולל כבר בגרסת הבסיס שלו את מירב האבזור הקיים היא חשובה ומומלץ לבדוק אותה היטב. 

חשוב לבדוק מול היבואן האם יש סיכוי שהרכב הוא רכב מתצוגה, זהו דבר שחובה על יבואן הרכב לדווח עליו. על פי חוק, לאחר ביצוע העסקה מחויב יבואן הרכב לספק לך הלקוח את הרכב עד 14 ימי עסקים, במקרים רבים הרכב מתקבל הרבה לפני כן.  

בנוסף לחוזה כתוב שהלקוח אמור לקבל לידיו, יבואן הרכב גם צריך לספק לו תעודת אחריות לרכב ולחלקיו שאמורה להיות חתומה על ידי הגוף שמוכר את הרכב. לצד זה אמורים להיות מצורפים גם הוראות שימוש לרכב בכתב בעברית ובלועזית. 

 

אחריות על הרכב

חשוב לדעת שעל כל רכישת רכב חדש קיימת אחריות של יבואן הרכב והזמן המועט ביותר שניתן על כך הוא שנתיים. כל תקופת אחריות על רכב שעוברת את תקופת שנתיים הימים, היבואן מחויב לפרט את מחירה. 

עלול להיווצר מצב שבו יקבעו מה התנאים של תוקף האחריות על הרכב שמתוכם יחויב בעל הרכב לקבל שירות במוסך הסדר או מוסך שירות. ברוב המקרים דבר זה הוא אסור על יבואן הרכב. 

דבר חשוב נוסף שיש לדעת הוא שבמהלך תקופת האחריות על הרכב, אם בוצעו בו תיקונים שלא במוסך שירות מוסדר עם חלקי חילוף לא מקוריים או לא מתאימים, הדבר עלול לסיים את תקופת האחריות על הרכב. 

תוכן עניינים