שלושה שטיחים בעיצוב מפתיע לבית

אנחנו רגילים לשטיחים מלבניים, שמתאימים בדיוק לחדרים המלבניים שבהם אנחנו גרים. בנוסף למכשירי הטלפון הרבועים ולשאר המסכים, יש כאלה שעבורם כל המלבניות הזו מוגזמת לחלוטין והם מחפשים דרכים לשבור אותה, למתוח אותה, לעגל אותה ולהפוך אותה למשהו אחר. הנה שלושה שטיחים שמעצביהם החליטו לעצב בצורה יוצאת דופן.

 

אמנות או אמנות שימושית?

השטיחים הראשונים לא מוקמו על הרצפה כלל, הם היו אמנות בלתי שימושית, אמנות לשם אמנות. גם השימוש הראשון בשטיחים לא הגיע עדיין אל הרצפה, מהקירות ירדו השטיחים קודם כל אל השולחנות עליהם שימשו כמפות ורק מאות שנים לאחר מכן הגיעו השטיחים גם אל הרצפה, כאשר גם בה נוצר צורך לייצר בידוד חום ובידוד מפני רעש. בשלב הזה, לפני כשלוש מאות שנה, הפכו השטיחים לאמנות שימושית כאשר המשיכו לארוג אותם בעיצובים ובדוגמאות מעניינות ובאיכויות הולכות ומשתפרות אבל השתמשו בהם לשם בידוד ונוחות וגם כפריטי נוי. בהמשך, הפכו שטיחים למוצר חרושת ונקבעה למכונות האריגה צורת מלבן. בשל כך, ישנם שטיחים רבים כל שטיח שחורג מהצורה הסטנדרטית, כמו למשל שטיחים עגולים, הוא שטיח מיוחד, עבודת יד, יצירת אמנות או לכל הפחות, הפתעה עיצובית.

Carpets

 

שטיחים עגולים

רוב השטיחים העגולים, עד לאחרונה, היו שטיחים ארוגים בעבודת יד, שטיחים קשורים או שטיחים עשויים חומרים פלסטיים שונים. היום כבר ניתן למצוא סוגים שונים שטיחים עגולים, בקטרים שונים, במגוון של צבעים ובדוגמאות רבות גם כאלה שמיוצרים בייצור המוני ונמכרים במחירים שווים לכל נפש. העובדה שמתחילים לראות הרבה מאוד שטיחים עגולים לא אומרת שהתרבו הבתים בהם מעוצבים חדרים מעוגלים  ובכל זאת אנחנו רואים הרבה שטיחים עגולים גם מחוץ למשרדו של נשיא ארצות הברית. הסיבה לכך נעוצה בין השאר בטרנד לשלב מספר שטיחים בגדלים שונים ליצירת שילוב אומנותי בעזרת שטיחים.

 

שטיחים גיאומטריים

כאשר שטיחים חורגים מהצורה המלבנית הסטנדרטית אבל נשארים בתוך עולמות הגאומטריה, אנחנו מוצאים בין השאר שטיחים משולשים שיכולים למצוא את מקומם במרכז החדר כנקודת פוקוס או להיות שטיח מושלם שממוקם בפינת חדר. שילוב שנפוץ לפגוש בבתים היום הוא שטיח מרובע בעל דוגמה שמונח על שטיח מלבני מונוכרומטי וביחד הם יוצרים מערך מעניין שמחבר בין דוגמאות, צבעים, צורות, מרקמים וגבהים. ישנם שילובים מעניינים של שטיחים בצבעוניות ילדותית ובצורות בסיסיות כך שניתן להוסיף לחדר הילדים, למשל, שטיח עגול בצבע ירוק, שטיח כחול בצורת משולש ושטיח עגול ואדום, פרשנות של שטיחים לעולם המשחקים והציורים של הילדים.

Carpet

 

שטיחים אמורפיים

סוג השטיחים האחרון שנתייחס אליו, במגוון השטיחים שחורגים בצורתם מהסטנדרטי הוא קבוצה שהיא למעשה שילוב מלאכותי, שכן כל אחד מהשטיחים בקבוצה הזו הוא בעל צורה משלו. הכוונה כמובן לשטיחים שאין להם צורה מוגדרת. בין שטיחים כאלה תוכלו למצוא שטיחים בצורת חיות, שטיחים אמורפיים שמדמים עננים או שלוליות ואפילו שטיחים שמשלבים בין קוים ישרים לקווים מתפתלים או שטיחים שמבקשים לדמות צורות של אלמנטים מהטבע כמו עלים, פרחים ופירות.

תוכן עניינים