3 דברים שחשוב לדעת כאשר עושים פסיכומטרי לעתודה

אז אתם מתעניינים להיות עתודאים? זו דרך מצוינת גם לתרום לצבא ולמדינה וגם לקדם את עצמכם ולרכוש ידע והכשרה אקדמית במימון הצבא. המסלול לא פשוט אך אם תרצו, אין זו אגדה! הצעד הראשון במסלול הוא הפסיכומטרי, לכן ריכזנו פה את המידע שחשוב שיהיה לכם.

 

מקצועות שאפשר ללמוד כעתודאים

במסלול העתודה תוכלו לבחור מתוך מגוון רחב של תארים ללמוד שלפיהם תתמיינו לשירות הצבאי ויפתחו בפנים אפשרויות מקצועיות כשתצאו לאזרחות. תוכלו ללמוד כמה סוגי רופאה, שלל מקצועות הנדסה, אדריכלות, ועוד. אם תבחר לדוגמא ללמוד הנדסת מיפוי וגיאואינפורמציה תוכל להיות יועץ סביבה ובניה ירוקה.

זו דוגמא אחת מני רבות וכדאי לזכור שהדלת שהעתודה פותחת יכולה להוביל למקצוע נחשב ויציב להמשך חייכם, וממש לא רק לתקופת השירות הצבאי.

 

3 דברים חשובים לדעת על מסלול העתודה והמבחן הפסיכומטרי

מבנה המבחן הפסיכומטרי

המבחן הפסיכומטרי הוא הצעד הראשון הנדרש על מנת להתחיל את מסלול העתודה ועל כן הוא חשוב מאוד. המבחן מורכב מ-4 שלבים:

  • מטלת חיבור – המבחן מתחיל במטלת חיבור בה אתם מקבלים נושא מסוים לדון בו, להביע עמדה, ולהציג נימוקים. החיבור בוחן את יכולות הבעתכם בכתב. לשלב זה מוקצבים 30 דקות והוא מהווה 10 אחוזים מהציון הסופי.
  • חשיבה כמותית – פרקים אלו בוחנים את היכולות המתמטיות שלכם. פרקים אלו בנויים מ-20 שאלות אמריקאיות ולכל פרק מוקצבות 20 דקות, כלומר דקה לכל שאלה. פרקים אלו והם מהווים 40 אחוזים מהציון הסופי.
  • חשיבה מילולית – אלו הפרקים הבוחנים את הידע שלכם בשפה העברית. הזמן המוקצב לפרקים אלו הוא 20 דקות ל-23 שאלות אמריקאיות. פרקים אלו מהווים גם הם 40 אחוזים מהציון הסופי.
  • אנגלית – פרקים אלו בוחנים את הידע שלכם בשפה האנגלית. יש לכם 20 דקות לענות על 22 שאלות, שביניהם שאלות על חיבור שתקראו לראשונה בעת המבחן. פרקים אלו מהווים 20 אחוזים מהציון הסופי של המבחן.

 

הציון הנדרש על מנת להתקבל למסלול העתודה

הציון הנדרש הוא ציון רב – תחומי של 590 ומעלה, וזה תקף גם אם סף הקבלה למוסד האקדמי אליו אתם תיגשו בהמשך נמוך יותר.

 

שיטות ההכנה המומלצות לקראת המבחן הפסיכומטרי

ההכנה לפסיכומטרי היא קריטית והמבחן נחשב לאחד מהמבחנים הקשים ביותר ולכן מומלץ מאוד להיערך אליו בהתאם. ישנם כמה דרכים לעשות זאת, אך המומלצת ביותר היא לעשות קורס הכנה לפסיכומטרי באחד ממגוון מכוני ההכנה הפועלים בארץ.

מומלץ להתייעץ עם חברים או בני משפחה שניגשו לקורס הכנה על מנת לקבל המלצות או לחפש המלצות באינטרנט. הקורסים עורכים כ-3 חודשים.

 

לסיכום

המבחן הפסיכומטרי נשמע מאיים וקשה, אך הוא הצעד הראשון בדרכיכם האקדמית. קחו נשימה עמוקה, האמינו בעצמכם, ותיקחו בביטחון את הצעד הראשון בדרך לעתיד מוצלח ושירות משמעותי!

שירות צבאי

תוכן עניינים