גיזום צמחים

מחפשים שירותי גיזום צמחים? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של המקצוענים, הזמינו עכשיו:

גיזום צמחים כולל גיזום של שיחים, עצים, דשא, צמחייה עבותה וגדר חיה. על מנת לשמור על עמידות הצמחים, התחדשות ורעננות יש לגזום אותם מדי פעם. הגיזום אף מיועד לצורך עיצוב על מנת שהצמחייה תיראה יפה ומטופחת. באופן כללי הצמחים צריכים להיות מותאמים לאקלים בו אתם גרים, לסוג הקרקע, לכיווני אור וצל, לגודל הגינה ולתקציב שלכם, מאחר ויהיה עליכם להשקיע עלויות בהשקיה, דישון, גיזום ושירותי גינון. כאן תקבלו את כל המידע על גיזום צמחים.

 

למה צריך לגזום צמחים?

גיזום צמחים נעשה בראש ובראשונה כדי לעודד את הצמיחה. בנוסף, הוא מאפשר לחתכים בצמח להגליד ולשמור על צורתו. גם אם הצמח אינו יבש או פגום יש לגזום אותו כדי שימשיך להתפתח. בצמחים מסוימים גוזמים במזמרה את עמוד התפרחת כשהוא יבש ובצמחים אחרים ניתן לשלוט באמצעות הגיזום אם רוצים שהצמח ירחיב את ענפיו או יוותר גבוה.

כלומר, גיזום הצדדים של הצמח או החלק העליון שלו. בכל מקרה יש לגזום מהגובה עד שליש כדי שיפתח ויתחדש. הגיזום הפופולרי ביותר הוא גיזום של גדר חיה כדי לישר קו ולעצב אותה על מנת שלא יבלטו ענפים. כלומר, הגדר החיה צריכה פרופורציה על מנת שתיראה במיטבה.

 

גיזום גדר חיה

מטרת הגדר החיה היא לשמור על פרטיות הבית והחצר, אך מעבר לכך היא משמשת כאלמנט דקורטיבי. לפיכך, הצמחים המתאימים לצורך זה צריכים להיות עם כיסוי נרחב וצפיפות עלים. אם הצמח אותו בחרתם נוטה לצמיחה רוחבית תצטרכו להקפיד על הגיזום שלו כדי שהגדר תיראה גבוהה ורשמית. למרות זאת, אם לא תגזמו, הצמחים יתפשטו לכיוון הגינה וענפים יבלטו לכיוון הרחוב, דבר שיכול לפגום באסתטיקה, לפלוש למקומות לא רצויים ואף להפריע לעוברים ברחוב.

גיזום הגדר החיה מתבצע בקיץ ובסתיו אחת לחודש או חודשיים. יש אף שיחים מסוימים שיצטרכו גיזום באביב אך לא בחורף. את הגדר החיה מומלץ לגזום בכלי המכונה מגזמת הנראה כמו מסור עם שיניים או במספרי דשא. פעולת הגיזום צריכה להתבצע בזהירות על מנת לא להיפצע. כדי לא לפגום בצמח או להיחבל מהגיזום מומלץ להזמין שירותי גינון ולקבל עבודה מקצועית מבלי שתסכנו בפציעה. הצמחייה המתאימה לגדר חיה יכולה להיות הדס, אלת המסטיק, טקומית הכף, היביסקוס סיני, ליגוסטרום, דורנטה, צסטרום, סולנום רנטונטי, שיח אברהם משולש ועוד.

 

התאמת הגיזום לצמח

צורת הגיזום של גדר חיה לא תתאים לגיזום דשא או לגיזום עצים. כלומר, לכל קבוצת צמחים יש מבנה שונה, לבלוב שונה וגיזום המתאים לה. זה יכול להיות גיזום חזק או גיזום לצורך דילול וקיצור או גיזום צורני. למשל, לצמחים נשירים יתאים גיזום חזק על מנת לשמור על הבסיס שלהם. צמחים כדוגמת גפן, ורדים, קיווי, לגרסטרמיה ועוד. גיזום זה צריך להתבצע בחורף.לצמחים נשירים אחרים בדומה לפריש יפני או פורסיתיה נטויה יש לבצע גיזום באביב אחרי שהם מתחילים לפרוח.

את הדילול יש לבצע בצמחים צפופים וכדוריים כמו חרצית שיחית, לבן עלה, יסמין ערבי או איריופס או צמחי תבלין כדוגמת אזוביון ורוזמרין. על מנת לחדש את הצמיחה, הגיזום בצמחים כמו סביון רחב עלים, רוסליה, ברברית יפנית או עפרית הכף נעשה אחת לשנה עד 3 שנים. ישנו גם סוג גיזום המכונה הקצרה. כלומר, גיזום של קצוות אותם חותכים קרוב להסתעפות שלהם ושומרים על ענפים קטנטנים המסתעפים מהענף הגזום. כשמדובר על צמחים מחטניים אין צורך בקיצור או גיזום דרסטי על מנת לשמור על מראה מעוצב.

למשל, את עץ הברוש מקצרים מעט כדי לשמור על צורתו המשולשת. כמו כן, יש לבצע את הגיזום בצורה נכונה כדי לא לפגוע בצמחים עם פריחה. למשל, בוגונבילה או אבליה גוזמים באביב וצמחים כמו אדמדום גדל גביע בסתיו כדי שהפריחה לא תיפגע. במילים אחרות, צמחים הפורחים בתחילת האביב נגזמים ישר לאחר הפריחה וצמחים הפורחים במהלך האביב ובקיץ נגזמים לפני הפריחה.

 

גיזום צורני

סוג גיזום נוסף לצמחים הוא הגיזום הצורני או הפיסולי. גיזום כזה ניתן לראות בגנים ציבוריים כמו גן הבהאים בחיפה ובעכו, גנים בוטנים שונים או גנים יפנים. מדובר על צורת נוף ייחודית ואסתטית המעוצבת בצורות גיאומטריות, דמויות, בעלי חיים וכד'. מאחר והגינה הצורנית צריכה להיראות במיטבה כל הזמן, יש לבצע בה גיזום בתדירות. למשל, בגן גיאומטרי הגיזום נעשה בקווים מעוגלים או ישרים. יכולה להיות בו צמחייה שתיגזם בצורה של קיר וכך תבליט צמחייה נמוכה יותר, או בצורה פיסולית על פי טעם אישי.

 

איך גוזמים צמחים לבד?

אם אתם גוזמים חובבניים בוודאי אתם יודעים שלצורך הגיזום יש להצטייד בכפפות עבות ובמזמרה. לגוזמים המתחילים מומלץ לגזום בהתחלה ענף אחד ולעקוב אחר התפתחות החלק הגזום של הצמח. אם לאחר כמה ימים מתחילים לצוץ ניצנים של עלים, סימן שגזמתם נכון. החשוב הוא להקפיד לא לגזום יותר מדי. לדוגמה, אם הצמח בגובה של 30 ס"מ, יש לגזום רק 10 ס"מ.

בנוסף, הנקודה ממנה תגזמו צריכה להיות מעל הפיצול שבו גדלים עלים חדשים. את כל מה שגזמתם תוכלו להכניס לקומפוסטר ולייצר ממנו דשן טבעי או לחפות את הגינה בעלים כדי שהאדמה תשמור על הלחות שלה ולא יצוצו בגינה עשבים שוטים. אם אתם חוששים להתמודד עם מזמרה או לבצע את פעולה הגיזום, תוכלו להסתייע בשירותי הגינון כחלק מתחזוקה שוטפת של הגינה.

לסיכום, גיזום צמחים מקצועי לא חייב להיות רק לצורך גיזום צורני או פיסולי. הגנן הוא איש מקצוע שמטפל בגינה על פי הצרכים שלכם. לכן, בין אם מדובר על כיסוח דשא, שיקום הגינה, שתילה או דישון ובין אם על גיזום, הגנן יעשה זאת למענכם.

 

תוכן עניינים