דישון דשא

מחפשים שירותי דישון דשא? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של המקצוענים, הזמינו עכשיו:

כאשר מדובר על צמחיית בר, הצמחים ניזונים מהקרקע המותאמת אליהם באופן טבעי כחלק מבית הגידול שלהם. כאשר צמח בבית הגידול נובל הוא מזין את הצמחים האחרים כיוון שמצטבר ריקבון על הקרקע. כך גם כאשר נופלים פירות מהעצים או כשבעלי חיים בבית הגידול עושים את צרכיהם ומזינים את הקרקע. בגינות ציבוריות ופרטיות אוספים את צואת הכלבים, מטפחים את הצמחייה ואוספים את הגזם, כך שהקרקע אינה מדושנת באופן טבעי. זו הסיבה שיש לדשן אותה ואת הצמחייה שמסביבה על מנת שתתפתח ותגדל. כלומר, נעשית התערבות חיצונית של האדם בדישון כימי או אורגני, כאשר המגמה היום היא להשתמש רק בדשן אורגני. גם הדשא בגינה שלנו זקוק לדישון, כאן תקבלו את כל המידע.

 

ממה מורכב דשן אורגני?

דשן אורגני מורכב מפסולת צמחית ממנה מכינים תערובת הנקראת קומפוסט. בניגוד לדשן כימי שמורכב בתעשייה, הדשן האורגני משפר את הקרקע והפעילות הבקטריאלית שלה. יש בו יותר מינרלים והוא יעיל יותר כדי למנוע מחלות בדשא. אם הדשן הכימי עשוי מחנקן שמפיק אמוניה, זרחן, אשלגן, סידן ומגנזיום, בקומפוסט הרכיבים הללו מגיעים באופן טבעי ובכמות מבוקרת משאריות של ירקות, פירות, עלים ועוד. סוגי דשן אחרים הם דשן נוזלי שמוחדר לקרקע בעת ההשקיה, דשן מוצק ודשן בשחרור איטי שניתן לשחרור באופן מבוקר.

הדשן משתחרר מהר יותר כאשר חם ולאט יותר כאשר קר. לסוגי הדשנים השונים ישנן יתרונות וחסרונות הן מבחינת המחיר והן מבחינת היעילות. למשל, הדשנים המוצקים שאינם מסיסים יותר זולים אך כמות הדישון תהיה בתדירות גבוהה יותר, הדשנים המסיסים עלולים לצרוב את הדשא, הדשנים הנוזליים מחייבים מערכת משאבות והדשנים בשחרור איטי ומבוקר עולים יותר כסף. ההמלצה שלנו היא להכין קומפוסט טבעי ללא עלויות ולמען שמירה על הסביבה.

 

דישון דשא

דישון דשא מתחיל כאשר מכינים את הקרקע לשתילה. ככל שהדשן יהיה איכותי יותר וייטמע באדמה, כך תכשירו את הקרקע בצורה אופטימלית על מנת שהדשא יחזיק לאורך שנים. מומלץ להכין או לרכוש תערובת קומפוסט, גרינית או כבול כדי למקסם את התוצאות. הוספת זרחן לתערובת הדשן תהיה יעילה גם היא. עומק הדישון צריך להיות כ-30 ס"מ בתוך הקרקע על מנת שדשא יקלוט אותו בצורה מיטבית. את כמות הדשן והחומר הדומיננטי בדשן יש לבחור על פי סוג הקרקע והשימוש בה.

למשל, בקרקע חולית יש צורך בדישון רב יותר מאשר בקרקע חרסתית. מבחינת הייעוד, במדשאות למטרות נוי ונוף ההזנה של דשן תהיה קטנה יותר, במדשאות ציבוריות המשמשות למנוחה, ספורט ומשחק כמו פארקים או מגרשי כדורגל, כמות הדשן תהיה גדולה יותר על מנת שלא יישחק ובמדשאות פרטיות הדישון יעשה על ידי תכנית המותאמת לקרקע, למזג האוויר ולסוג הדשא. ישנם סוגי דשא כמו אלטורו, זויסיה או פספלום שלא זקוקים להרבה דשן לעומת סוג הנקרא ברמודה.

 

הקשר בין מזג האוויר לדישון דשא

חשוב לדעת שהגשם שוטף את הדשן מהדשא ולכן עדיף לדשן בסתיו או באביב. בסתיו הדשא זקוק להכנה מסיבית לקראת חורף גשום וקר ולכן מומלץ לדשן אותו בדישון עם פירוק מהיר שישפיע עליו לפי בוא החורף. באביב מומלץ להשתמש בדשן חזק יותר מבחינת חומרים כדי לסייע לו לצמוח ולהתחזק לפני הקיץ היבש.

בקיץ חוץ מדישון מחוזק בברזל, היעיל גם לדשא מצהיב, תצטרכו להשקות את הדשא בתדירות גבוהה יותר. כמו כן, מומלץ באביב ובסתיו להשתמש ב- 12-15 יחידות חנקן ובין 8-12 יחידות אשלגן. במידה והדשא אינו מגיב טוב לחומרי הדישון יש לבדוק את העלים שלו ואת פוריות הקרקע ולהחליף לסוג דשן שישפר את צמיחתו.

 

מדוע מדשנים דשא בגינה הפרטית?

הדשא בגינה הפרטית הוא חלק מעיצוב דקורטיבי של הבית והחצר, אך מעבר לכך הוא מקום למשחק, לדריכה, ספורט, ישיבה ומעניק תחושה של טבע עם ניחוחות משכרים. בגינה אתם מארחים ולעיתים משלבים בריכת שחיה להנאה ולכן הדשא צריך להיראות טוב, ירוק, חזק ובריא.

ישנם 3 גורמים המחזקים את צמיחת הדשא והשמירה על הרעננות שלו: השקיה, כיסוח ודישון. דשא צהוב או קרחות במדשאה הן הסיבות לכך שהדשא לא קיבל מספיק הזנה ומים. גם פעולת הכיסוח לוקחת ממנו מינרלים למרות שהיא מרעננת אותו. לכן יש לתת דגש גדול לדישון הדשא לבד או באמצעות שירותי גינון.

 

דישון דשא באמצעות גנן

בין אם מדובר על ביקור חד פעמי לטיפול בדשא ובין אם על שירותי תחזוקה קבועים, הגנן לא רק יהיה אחראי על פעולת הדישון אלא גם על תכנית הדישון. כלומר, הוא יאבחן את סוג הקרקע והדשא ויביא את הדשן המותאם להם. בנוסף, על פי מזג האוויר באזוריכם הוא יתכנן את כמות ומועדי הדישון.

מומלץ להיפגש עם הגנן טרם שתילת הדשא כדי לקבל המלצות על סוג איכותי ולהכין את הקרקע באמצעות דישון. מבחינת תחזוקה שוטפת של הדשא, כאשר יגיע הגנן הוא לא רק ידשן את הדשא וישקה אותו, הוא ינקה את השטח מגופים זרים, יכסח אותו במכסחה ויטפל ביתר הצמחייה. הוא גם ידריך אתכם כיצד להתנהל כבעלי דשא וייתן לכם טיפים שיסייעו לכם לצמצם עלויות ולשמור על הדשא בריא וירוק.

 

לסיכום,

הדשא הטבעי מחייב בעלויות ובתחזוקה שוטפת, אך הוא משפר את איכות החיים, מונע שלוליות, בוץ ואבק בחצר, פולט חמצן המסייע לנו לנשום, מפחית קרינה ובימים חמים נעים לדרוך עליו, שלא כמו על מדרכה או דשא סינטטי. בנוסף הוא משמש את בני הבית לצרכים שונים. אם יש לכם בעלי חיים והם עושים צרכים על הדשא, לא נורא. זה טוב לדישון והדשא יפרק את הרעלים שהם מכילים.

 

תוכן עניינים