כיסוח דשא

מחפשים שירותי כיסוח דשא? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של המקצוענים, הזמינו עכשיו:

כיסוח דשא הוא פעולה שוטפת לתחזוקת הגינה הנעשית אחת לשבועיים בקיץ ואחת לחודש בחורף. כאשר הכיסוח נעשה בצורה מקצועית הדשא נראה מטופח ובריא יותר. לעיתים יש צורך לכסח את הדשא במקומות נסתרים אליהם לא מגיעה מכסחת הדשא ולכן את העבודות המורכבות עדיף להשאיר לגנן. אם אתם מזמינים גנן רק לצורך זה הוא יקבע מחיר אחרי שייקח בחשבון את גודל שטח הדשא, גובה העלים וטיפולים קוסמטיים שונים. במידה ומדובר בגנן המגיע מדי שבוע לטפל בגינה שלכם, לא תצטרכו להוסיף לעלויות התחזוקה כיוון שהיא כוללת את כיסוח הדשא.

 

הדשא ויתרונותיו

הדשא הוא חלק מצמחיית החד פסיגיים הירוקים. יש לו עלים ארוכים וצרים הצומחים כלפי מעלה מהקרקע. הדשא מתרבה באופן טבעי והוא חלק מעיצוב הגינה וסביבת הבית. גם בגינון הציבורי שותלים מדשאות, למשל, בפארקים הציבוריים, מגרשי כדורגל, מוסדות חינוך, בריכות ציבוריות וכד' על מנת לטפח את הסביבה.

מלבד יתרונותיו האסתטיים, הוא מאפשר פעילות פנאי, מנוחה, פיקניק, משחק ואף מונע בוץ ושלוליות בעונת החורף. מעבר לכך, הוא מצמצם רעשים כיוון שהדריכה עליו שקטה ומפחית את הקרינה. הדשא מתומחר על פי מטר מרובע וכאשר שותלים אותו יש לבחור בסוג המתאים לטמפרטורה והאקלים של אזור המגורים, לסוג הקרקע, לכיווני השמש ולקחת בחשבון שיש לתחזק אותו.

 

איך תתחזקו את הדשא בגינה

אם כבר השקעתם בדשא איכותי בוודאי תרצו לשמור עליו כדי שיוותר ירוק ורענן. גינה עם דשא נבול או מצהיב היא גינה מוזנחת ולכן הדשא צריך טיפול קבוע. הטיפול נעשה בעיקר בחודשי הקיץ וכולל השקיה, כיסוח, הדברה, דלדול ואוורור. יש להשקות את הדשא ב-1,500 ליטר מים על כל 100 מ"ר פעמיים בשבוע בשעות הערב.

לעיתים תדירות ההשקיה תהיה כל 3-4 ימים בהתאם לשורשים שלו. על מנת שלא יטיילו עליו מזיקים שונים וייוצרו עליו פטריות מומלץ להדביר אותו בצורה שאינה פוגעת בסביבה. בנוסף, מומלץ לאוורר את האדמה באמצעות דילול הדשא ולכסח אותו בקביעות כדי לעודד צמיחה מחודשת.

 

כיסוח דשא באופן עצמאי

כיסוח הדשא מתחיל בחלק המרכזי של המשטח ולבסוף מגיע לפינות ולגבולות שלו עם הצמחייה בגינה או הבית. יש לעבוד עם מכסת דשא בחלקים הרחבים ועם חרמש בחלקים הצרים הגובלים עם אלמנטים אחרים בגינה. את מכסחת הדשא תוכלו לרכוש עם אחריות אך יש לדעת שמדובר בהשקעה לא קטנה.

תוכלו לבחור בין מכסחת בנזין או בין מכסחה חשמלית. בכל מקרה תצטרכו להתאים אותה לגובה שלכם ולהקפיד על כללי בטיחות. כלומר, לדאוג לנעליים גבוהות וסגורות, מגן פנים ומשקפי מגן. בנוסף, כאשר מכסחים את הדשא יש להרחיק חפצים, בעלי חיים וילדים מהאזור על מנת שלא יפגעו ולפעול על פי הוראות היצרן.

 

תחזוקת החרמש ומכסחת הדשא

כיסוח דשא מחייב ידע בכלי העבודה הקשוחים מכיוון שמדובר על להבים חדים במכסחת ועל סליל חרמש חד. יש להקפיד על הוראות היצרן ולטפל בתחזוקת המכשור. למשל, את סליל החרמש משרים במים ליומיים כדי שלא יקרע. לגבי המכסחה יש לבחור סוג איכותי, להשתמש בשמן התואם לסוג שבחרתם ולאחסן אותה רק לאחר שניקיתם את שאריות הבוץ, הגזם והעשבים. בנוסף, יש להקפיד על אחסון במקום יבש ולכסות אותה באמצעות יריעת מגן אותה ניתן לרכוש עם המכסחה.

לפני השימוש בה הקפידו שמשטח הדשא נקי ואל תשקו אותו יום לפני שאתם מתכננים לכסח את הדשא. במידה ומנוע המכסחת קר סימן שחסר לכם דלק. על מנת למלא דלק או אם ברצונכם להשחיז את הלהבים ולבדוק את המכסחה יש לכבות אותה. זכרו לבדוק לפני הכיסוח שהפילטר נקי ושיש במכסחה שמן. כאשר הלהבים אינם חדים או שהם עקומים הדשא עלול להיפגע ולחלות. במידה והדשא חולה עקב חוסר מים או סיבה אחרת, אין לכסח אותו ויש להיוועץ עם הגנן.

 

כיסוח דשא באמצעות גנן

כיסוח דשא באמצעות גנן כאמור כלול בתפקידיו במידה והשכרתם את שירותיו באופן שוטף. כאשר מזמינים גנן באופן חד פעמי הוא יגבה מחיר בהתאם לשטח שעליו לכסח ויביא עימו את כלי העבודה. הוא גם ידאג לנקות את השטח לפני העבודה, להרחיק חפצים ולדשן את הדשא.

עלות של כיסוח דשא חד פעמי היא בסביבות 400 ₪ על 100 מ"ר של מדשאה, על דישון וטיפול בדשא כמו הדברה תהיה תוספת תשלום. במידה והגנן מבצע תחזוקה קבועה לדשא אחת לחודש, העלות תהיה בין 350-500 ₪. בכל מקרה העבודה תהיה מקצועית ולא תצטרכו להתעסק איתה. אפשרות אחרת היא לוותר על הדשא הטבעי ולעשות שימוש בדשא סינטטי, אך האם זה כדאי?

 

ההבדל בין דשא טבעי לדשא סינטטי

את הדשא הסינטטי לא תצטרכו לכסח אלא רק לנקות. למרות זאת, בשל העובדה שהוא עדין ודק הוא מתעגל בקצוות ולכן יש לעצב אותו מדי פעם. בנוסף, העלות של דשא סינטטי היא יקרה יותר מדשא טבעי וישנם אנשים שמוצאים אותו יעיל בעיקר שישנם ילדים בבית או בני משפחה שאלרגיים לדשא הטבעי.על אף זאת, אין לו את הריח שיש לדשא האמיתי במיוחד אחרי שמכסחים אותו והוא נהרס כשדורכים עליו יותר מדי.

עוד חיסרון הוא בקיץ כאשר הדשא הסינטטי מתחמם ודריכה עליו  ללא נעליים יכולה לגרום לכוויה. לעומת זאת, הדשא הטבעי קריר ונעים בימים חמים. במילים אחרות, זהו דשא מלאכותי שלא צריך להשקות, לכסח ולתחזק, אך מפסידים את הרעננות של הדשא הטבעי.לסיכום, ההחלטה אם לשתול דשא טבעי בגינה צריכה להיות על סמך טעמכם האישי, הצרכים והתקציב שלכם. יש לקחת בחשבון שצריכת המים בבית תעלה ותצטרכו להשקיע עלויות גם בתחזוקה שלו.

 

תוכן עניינים