עבירות כלכליות (להתייחס להלבנות הון)

עם התקדמות הטכנולוגיה והגברת אופציות הקידוד וההצפנה ביישומי המסרונים הנפוצים (כגון וואטסאפ וטלגרם), הולכים ומתעצמים גופי העבריינות וארגוני הפשיעה בישראל.

אם בעבר מכירת סמים היתה מתבצעת ברחוב באופן עצמאי כיום באמצעות הטכנולוגיות השונות קיימים ארגונים המשתמשים באפליקצית טלגרם המוצפנת וביישומים דומים כדי לנהל את המסחר באופן עצמאי אשר מוערכים כיום מדינת ישראל במחזורים של מיליוני שקלים  במזומן בלבד. (ישראל נפרדת מהשימוש במזומנים).

קרן המטבע הבינלאומית מעריכה כי בישראל היקף הלבנת ההון נע בין 15 -45 מיליארד שקלים בשנה.

מה זה הלבנות הון?

הלבנות הון היא ביצוע שימוש בכסף או רכוש אשר מקורו בעבירות כלכליות, אשר מטרתו "להכשיר" את הכסף, ולמעשה להראות כי המקור של כסף זה הוא מקור לגיטימי ובכך לאפשר לעבריינים להשתמש בכסף אשר הרוויחו בערוצים לא חוקיים (כגון הימורים, מסחר בסמים ובנשק, סרסור, סחיטה ,גניבה ועוד) ללא דאגה.

הלבנת הון היא עבירה פלילית במדינת ישראל וההליכים כנגד העבריינים מתבצעים בידי הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור. ארגון ממשלתי משפטי אשר דואג לחקיקה בתחום.

למידע נוסף ניתן להכנס לאתר: https://www.ordanlaw.co.il

דרכים להלבנת הון:

1.בניית "עסקי קש" –

פתיחת בתי עסק וארגונים אשר מטרתם להוות "צינור" לכספים רבים לא חוקיים וכן אשר אמורים לדווח על הכנסות מרובות. לרוב מדובר בעסקים אשר יש להם פוטנציאל להיות רווחיים מאוד אבל למעשה איש לא מגיע אליהם.

בקרב ארגונים אלו הדיווחים על ההכנסות שלהם מנופחים שכן כך ארגון הפשע "מלבין", כלומר הופך לנקי את הכסף שהושג תוך ביצוע עבירות.

דוגמאות רבות קיימות לבניית עסקי קש כאלו – לדוגמא בארגנטינה הייתה פרשת שחיתות אשר בתי מלון ענקיים ומפוארים אשר היו שייכים למשפחה עשירה בארגנטינה, דיווחו על הכנסות רבות ואכן לא ניתן היה להזמין חדר במלון רוב הזמן שכן היה מפורסם שהוא "בתפוסה מלאה". לאחר תחקיר מקיף של העיתונאים במקום נמצא כי המלון עומד שומם לחלוטין בעוד הוא מדווח על הכנסות כאילו היה מלא עד אפס מקום בכל יום מימות השנה.

דוגמא נוספת היא עסקים כמו מסעדות או מספרות אשר גובים מחירים גבוהים מאוד עבור שירותים פשוטים יחסית ובכך יכולים לדווח גם כן על הכנסות שקריות רבות.

  1. קניית חפצים יקרי ערך או נדלן אשר לא ניתן למדוד את ערכם.

תתארו לכם את המקרה הבא: אותו בית מלון שנמצא בבעלות ארגון הפשיעה קונה מאחד מבני המשפחה של ארגון הפשיעה יצירת אומנות במחיר של מאות אלפי שקלים, ותולה את יצירת האמנות הזו באחד מהחדרים במלון.

ניפוח העלות של יצירת האומנות הזו הוא דבר אשר קל לביצוע שכן "שמאות" ומחירים של יצירות אומנות, יהלומים ובמקרים רבים גם נדל"ן ניתנים לשיקול הדעת של המתבונן וכך מאפשרים לעשות עסקאות בעלות נפח גדול הרבה יותר תחת מעטה "תמים".

להיכן נעלם הכסף של העובד השכיר? 

תוכן עניינים