מהם פיצויים ממוניים ולא ממוניים ברשלנות רפואית?

החוק בישראל מאפשר לאנשים רבים להגיש תביעות שונות, על מנת לקבל פיצויים כספיים. המטרה בתביעות פיצויים היא לפצות את מי שנגרם לו עוול מסוים, על ידי אדם אחר, בעל מקצוע או גוף כלשהו. הפיצויים בחלק מהתביעות, כמו תביעת רשלנות רפואית, מתחלקים לפיצויים ממוניים ולפיצויים לא ממוניים. במאמר הבא נסביר מה זה אומר.

 

תביעת רשלנות רפואית

אחת מתביעות הפיצויים שהחוק מאפשר לאזרחים להגיש היא תביעת רשלנות רפואית. תביעה זו מוגשת נגד רופא, גורם טיפולי במוסד רפואי או נגד המוסד הרפואי עצמו. תביעת רשלנות רפואית, כפי שניתן להבין מהשם שלה, היא תביעה שמוגשת בעקבות רשלנות שאירעה לאדם במהלך הליך רפואי כלשהו.

הרשלנות באה לידי ביטוי בצורה של נזק משמעותי, שיכול להיגרם באופן מידי, במהלך ההליך עצמו, אך גם לאחר שפרק זמן ארוך חולף מההליך הרפואי. קשה להעריך את באופן כספי את הנזק שנגרם לאדם. חישוב פיצויים ברשלנות רפואית הוא עניין מורכב כתוצאה מכך.

 

ממה מורכבים הפיצויים?

הפיצויים בעקבות אירוע של רשלנות פיצויים אינם פשוטים להערכה. אם למשל אדם הפך לנכה כתוצאה מאירוע של רשלנות רפואית, אף אחד לא יכול לדעת מה הערך הכספי של המצוקה הנפשית שנגרמה לו בעקבות השינוי הקיצוני באיכות חייו למשל. לכן, הפיצויים מחולקים לשניים במקרה של רשלנות רפואית: פיצויים ממוניים ופיצויים לא ממוניים.

 

פיצויים ממוניים

פיצויים ממוניים הם פיצויים שהחישוב שלהם הרבה יותר פשוט ואפשרי מבחינה מעשית. נזק ממוני הוא נזק שקשור לכושר ההשתכרות של התובע עוד מלפני הנזק הרפואי שנגרם לו, הוצאות על טיפולים רפואיים ועל מכשור רפואי והוצאות על נסיעות לקבלת הטיפולים.

 

חישוב שמסתמך על עובדות

כשבית המשפט מחשב פיצויים לנזק ממוני, הוא מסתמך על עובדות. באמצעות קבלות למשל, יכול לדעת בית המשפט כמה שילם מטופל על מכושר רפואי כלשהו. הוא יכול לדעת כמה ומתי הוא שילם על דלק, ובאמצעות תלושי משכורת בית המשפט יכול להבין בית המשפט כמה כסף הפסיד התובע בעקבות הנזק שאירע לו.

 

פיצויים לא ממוניים

פיצויים לא ממוניים מתייחסים לנזק לא ממוני, כלומר לאותו הנזק שאי אפשר להעריך מבחינה כספית. עוגמת נפש, סבל וכאב, ירידה באיכות החיים, ירידה בתוחלת החיים – אלו דברים שאי אפשר להעריך כספית.

 

תפקידו של השופט

אחד התפקידים של השופט בתביעת רשלנות רפואית הוא לחשב את הפיצויים הלא ממוניים. החישוב הזה הרבה יותר מסובך, אך הוא יסתמך גם על חייו של התובע עוד מלפני שהנזק אירע לו.

 

כיצד עורך דין יכול לסייע לכם?

עורך דין רשלנות רפואית עשוי להיות משמעותי מאוד בעת ייצוג תובע במהלך תביעת רשלנות רפואית. עורך דין כזה שיבצע את עבודתו בצורה יסודית, יפעל באמצעות כלים שונים לכך שהשופט יחשב פיצויים, ממוניים ולא ממוניים, גבוהים ככל הניתן עבור המיוצג שלו.

רשלנות רפואית

תוכן עניינים