שיקום גינה

מחפשים שירותי שיקום גינה? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של המקצוענים, הזמינו עכשיו:

שיקום גינה נעשה בידי גננים מקצועיים לצורך שיפור המראה שלה. אם הגינה שלכם לא מטופחת, מוזנחת או פגועה מנזקי מזג אוויר או שיפוצים, תצטרכו גנן מקצועי שיודע לטפל בעצים חולים, לגזום, לנכש עשבים שוטים, שתילה, דישון, החייאת דשא, התקנת מערכת השקיה וכל מה שירענן את הגינה, בין אם מדובר על גינה פרטית ובין אם על גינה בבניין משותף. למרות זאת, לא כל גינה ניתן לשקם ולכן צריך עין מקצועית שתבדוק אם לבצע שיקום או להקים גינה חדשה. כאן תקבלו מידע מה כולל שיקום גינה וכיצד משקמים אותה.

 

אלו צעדים עושים על מנת לשקם גינה?

שיקום גינה מתחיל בניקיון יסודי. מדובר על ניכוש העשבים, הורדת צמחייה נבולה וכרסום עצים ששורשיהם התפשטו לביוב או הסתעפו מסביב לצנרת. בין היתר מפנים את הפסולת לאחר גיזום של העצים והשיחים ולכלוך עקב שיפוץ או הזנחה. לאחר מכן יש לדאוג לאוורור הקרקע. נושא זה עוסק בדישון הקרקע ופינוי מקום כדי שלצמחייה יהיו תנאי שטח אופטימליים. כלומר, לדשן וליישר את הקרקע על מנת לטייב אותה ולהוסיף אדמה במקומות בהם רוצים לשתול צמחייה.

הצעד הבא הוא בדיקת תקינות מערכת ההשקיה. במידה ועדיין ניתן לעבוד איתה הגנן יתקן מתזים וטפטפות, יחדש את הברזים ויאטום מקומות המועדים לפורענות. במידה והמערכת לא ניתנת לתיקון מומלץ לרכוש מערכת השקיה ממוחשבת על מנת שתוכלו להשקות את הצמחייה בצורה חסכונית בכמות מים הדרושה לכל צמח וצמח ובזמנים קבועים. הצעד האחרון עוסק בשתילה מחודשת של ירקות, צמחי תבלין, עצי פרי, עצי נוי והוספת אלמנטים דקורטיביים כמו שבילי חצץ, עציצים, כדים, ריהוט גן, חלוקי נחל, בריכת נוי, מזרקה, אמצעי הצללה כמו פרגולה או סככה ועוד.

 

מה כולל שיקום גינה?

בנוסף לכל הפעולות שהזכרנו השיקום עוסק בטיפול של עצים חולים ושיקום נזקים, הדברה, כריתת עצים המהווים מפגע בטיחותי, טיפול במדשאה והנחיות מקצועיות לשימור הגינה. למשל, גיזום של עצים, שיחים או גדר חיה לצורך אוורור הצמחייה וחדירת קרני השמש שמייעלת את ההתחדשות שלהם. דוגמה נוספת עוסקת בחידוש המדשאה. כיסוח דשא, השקיה ודישון שלו יעילים לצורך התחדשות העלים על מנת שיהיו ירוקים ורעננים. למרות זאת, כאשר משקמים גינה ניתן במקום זה להשקיע בדשא סינטטי ולחסוך הוצאות תחזוקה ועלויות של מים. מבחינת עצים חולים, לאחר הגיזום, הגנן ימרח על הפצעים משחה מיוחדת שתסייע למנוע פגיעות של מזיקים וכך לשקם גם אותם.

 

שיקום גינה בעקבות שיפוץ

שיפוץ בית פרטי או בניין משותף יכול לגרום לנזקים גדולים בגינה בשל הצטברות של פסולת. הקבלנים משליכים שאריות מלט, בטון וחול ולמרות שהם משתדלים לאסוף אותה למכולה, הפסולת והאבק מגיעים לגינה והורסים אותה לעיתים באופן חלקי ולעיתים לגמרי. ניתן למנוע את ההרס כשמדובר בקבלן אחראי. אך אם אינכם גרים בבית בתקופת השיפוץ או אינכם מפקחים עליו, בהחלט הגינה עלולה להיפגע ותצטרך לעבור שיקום. השיקום ייעשה לאחר ניקיון יסודי שלה מפסולת הבניין ולאחר התייעצות עם הגנן. אם הנזק אינו משמעותי אפשר לשדרג את הגינה על מנת שתתאים לבית החדש או לשיפוץ שעשיתם.

 

איך משדרגים גינה?

חלק משדרוג גינה הוא שיקומי וחלק הוא לצורך אסתטי וטכנולוגי. כלומר, אם יש צורך משקמים עצים חולים ומאווררים את הקרקע, אך ההתמקדות היא בחידוש ורכישת אלמנטים עיצוביים וטכנולוגים. למשל, מערכת השקיה חדשה, דשא סינטטי, הקמת גינת ירק וגינת נוי, הצבת ספסלים בגינה, שדרוג התאורה, הכנסת אבן טבעית וסלעים ועיצוב בהתאם לסוג הגינה ולתנאי האקלים.

לדוגמה, אפשר להחליט שמשדרגים את הגינה לגינת בר קיימא ולהכניס קומפוסטר לצורך הכנת קומפוסט טבעי, לשתול צמחי תבלין ועוד. יש להתחשב בכיוונים המשפיעים על אור השמש והצל ואז לבחור את הצמחייה הדרושה לשדרוג. למשל, שתילה של צמחי כיסוי כמו חרציות או מרווה יתאימו לחצי שמש ולא תצטרכו להשקות ולתחזק אותם יותר מדי. באופן כללי בגינת בר קיימא שימוש בצמחי בר הוא האופטימלי ביותר.

 

כיצד לשמר גינה משוקמת?

גינה משוקמת שחזרה לחיים צריכה טיפול ותחזוקה שוטפת על מנת שתישאר רעננה ותחזיק לשנים רבות. הפתרון הוא לשכור שירותי גינון לצורך תחזוקה שוטפת או לפנות זמן לטיפול קבוע בגינה. התחזוקה נעשית אחת לשבועיים ובגינה קטנה מספיק גם פעם בחודש.

אם אתם משמרים את השיקום לבד תצטרכו לדשן ולגזום את הצמחים בעונה הנכונה לסוג שלהם, לכסח את הדשא, לנכש עשבים, לדאוג לחיפוי הקרקע במקומות מסוימים, לעצב את הפרחים עם מזמרה, לקטוף את הפירות מעצי הפרי, לטפל במזיקים, לתפעל את מערכת ההשקיה, לגרוף, לשתול צמחים עונתיים, לנקות את הדשא הסינטטי ועוד. השאלה היא האם יש לכם זמן לדברים הללו ואתם מוכנים להשקיע בהם מאמצים, או שגנן קבוע יעשה את העבודה והתוצאות יהיו מקסימליות.

 

כמה יעלה לכם שיקום גינה?

עלויות של שיקום גינה מותנות במה שצריך לעשות וכמה. כלומר, האם צריך שיקום חלקי או שיקום מלא, האם רוצים לחדש צמחייה ולרכוש פריטים טכנולוגיים או לחדש עצים קיימים וצמחייה בוגרת, האם מדובר על שיקום פשוט או שיקום מורכב, האם מדובר על עבודה חד פעמית או חלק מתחזוקה שוטפת וכד'.

לפיכך, הדרך הטובה ביותר היא לקבוע עם הגנן פגישה בגינה שלכם ולקבל ממנו ייעוץ מה ניתן לשקם ומה לא, כיצד לשדרג את הגינה ולהחיות אותה. לאחר מכן לבקש הצעת מחיר מפורטת בה יופיע כל מה שהגנן יעשה כדי לשקם את הגינה, הזמנים, מחיר על חומרים, מכשירים ועוד. לסיכום, מומלץ להשוות מחירים בין מספר גננים שיחוו את דעתם על הגינה לצורך שיקום ולקבל עליהם המלצות.

 

תוכן עניינים