תחזוקת גינה

מחפשים שירותי גינון? ריכזנו עבורכם את אנשי המקצוע וחברות הריסוס המומלצות ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

תחזוקת גינה יכולה להיות עבודה מורכבת שיש להשקיע בה זמן ומאמץ גדול. ישנם אנשים חובבי גינון שמקדישים יום בשבוע לתחזוקת הגינה ואף נהנים מכך. אך רוב האנשים משכירים את שירותיהם של גננים מקצועיים על מנת שיטפלו בגינות שלהם באופן קבוע ויכינו אותן לעונות השנה, ישקמו אותן, ידשנו את הדשא ויכסחו אותו, ישתלו צמחייה ויגזמו צמחייה, יעצבו אותה, יטפלו במערכת ההשקיה, בבריכת הנוי, בניקיון הגינה ועוד משימות מגוונות אחרות. קבלו את המרכיבים הדורשים תחזוקה בגינה.

 

כיסוח דשא

כיסוח דשא הוא פעולה המיועדת לטיפוח הדשא הנעשית באמצעות מכסחת דשא. המטרה היא לשמור על דשא בריא על מנת שלא ייווצרו בו קרחות, על מנת שכל השטח יקבל מים וכמובן כדי למנוע הגעה של מזיקים לא רצויים. הכיסוח עצמו נעשה בהתאם לקצב צמיחתו של הדשא ובלו"ז קבוע. למשל, אחת לשבוע בעיקר בעונת הקיץ ובתדירות של כשבועיים בעונת החורף. הזמן האידאלי לכיסוח הדשא הוא בשעות הערב כיוון שקריר יותר והדשא אינו רטוב מהטל.

הרטיבות עלולה לגרום לעלים להיכנס למכסחת הדשא. בשעות הצהרים הכיסוח לא יהיה אפקטיבי כיוון שהעלים מתכווצים ומתקפלים בשל החשיפה לחום. ניתן לרכוש מכסחה חשמלית או מכסחה הפועלת באמצעות בנזין ולכסח את הדשא באופן עצמאי. לחילופין, ניתן לקבל שירות זה מגנן מקצועי, במיוחד אם אתם לא חובבי ספורט מאחר ומדובר על פעילות גופנית מאומצת בעת כיסוח הדשא. בכל מקרה הכיסוח נעשה במהירות גבוהה כשמדובר על דשא צפוף ועדין. יש לכסח את השליש העליון על מנת שלא יצוצו עלים פגומים שיפגעו במראה העיצובי של הדשא לאחר הכיסוח. את ההשקיה של הדשא בצעו רק למחרת כדי למנוע מזיקים.

 

דישון דשא

מטרת דישון הדשא היא לסייע לבריאות ולמראה החיוני שלו. את הדישון עושים באמצעות פיזור חומר אורגני או קומפוסט. הדישון מתחיל עוד בשלב בו מכינים את הקרקע לשתילת הדשא. מאחר והדשא צריך להחזיק לאורך שנים, מומלץ לדשן את האדמה בזרחן וחומרים מטיבי קרקע אחרים ביחד עם גרינית, כבול או קומפוסט. כאשר הדשא מתחיל לגדול יש להכין תכנית דישון מסודרת בהתאם לסוג הקרקע עליה הוא גדל, סוג הדשא וכמות המשקעים באזור המגורים שלכם.

כלומר, יש לקחת בחשבון מספר פרמטרים כשבונים את התכנית. למשל, לעומת דשא הגדל על אדמה חרסתית, באדמה חולית תדירות הדישון תהיה גבוהה יותר. סוגי דשא כמו אלטורו, זויסיה או פספלום יזדקקו לכמות מצומצמת יותר של דשן מאשר דשא מסוג ברמודה. מבחינת משקעים, באזורי מגורים שבהם יורדים יותר גשמים הדשן נשטף ולכן התכנית צריכה להיות בהתאם. את הדישון עושים בדרך כלל בסתיו ובאביב כי בעונה חמה הדישון יאלץ אתכם לכסח את הדשא בתדירות גבוהה יותר.

 

גיזום צמחים

אחת מעבודות התחזוקה הנפוצות בגינה היא גיזום צמחים. השקעתם בגינה יפה עם עצים ושיחים וכדי שהיא תמשיך להיות יפה יש לגזום ענפים וצמחייה אחרת בגינה בצורה שתחדש אותם. הגיזום מעודד את הצמיחה בדיוק כמו תספורת. כשמדובר על פריחה יבשה יש לגזום את עמוד התפרחת היבש במזמרה. גובה הגיזום צריך להיות שליש מגובה הצמח ולא יותר.

לעיתים תצטרכו לגזום צמחים שונים בצדדים על מנת שהם יוותרו גבוהים ובמידה ותרצו שהצמח יתרחב בהתאם לסוגו, גזמו רק את חלקו העליון. גיזום צמחים נעשה לאורך כל השנה. יחד עם זאת, גיזום של צמחים נשירים נעשה בחודשים ינואר או פברואר. ישנם אנשים החוששים מפעולת הגיזום על מנת שלא יפגעו בצמח ויגזמו יותר מדי. ניתן לנסות את הגיזום על ענף אחד ולעקוב אחר ההתפתחות שלו או להשאיר את העבודה בידי גנן מקצועי שלמד וצבר ניסיון בפעולת הגיזום.

 

גיזום שיחים

בשונה מצמחייה אחרת, גיזום שיחים מחייב עדינות ודיוק על מנת לשמור על הצורה הטבעית שלהם. קיצור של הענפים מתאים לשיחים בהם יש פריחה על ענפים צעירים או לשיחים נשירים. כדי לא לפגוע בעיצובם יש לדאוג שהבסיס שלהם יהיה יותר רחב מהצמרת. באופן כזה תהיה חדירה של קרני שמש לחלק התחתון שלהם.

לחילופין, לעיתים יש רק צורך לדלל את השיחים כדי שיכנס אליהם אור וכדי לאוורר אותם. הדילול יגרום לשיחים ללבלב והעיצוב שלהם לא ייפגע. למרות זאת, כשמדובר בשיחים מבוגרים שאיבדו צורה עקב הזדקנות, צריך לגזום את הנצרים היוצאים מהשורשים ולחדש אותם. ישנה גם אפשרות לגזום את השיחים בצורה פיסולית על פי סגנון הגינה או על פי טעמכם האישי. למשל, בגינה היפנית נהוג לפסל את השיחים בגיזום.

 

גיזום צמחייה גבוהה

כשמדובר על צמחייה גבוהה הכוונה בדרך כלל לעצים. כאשר העץ צעיר יש לקצר את ענפיו על מנת לעודד את הצמיחה וההתעבות שלו. לעומת זאת, פעולת קיטום תתבצע על מנת שהעץ הצעיר יצמיח ענפים צדדיים וילבלב. רק את העצים הבוגרים יש לגזום ולדלל. הגיזום נעשה בבסיס העץ ובקיצור הענפים על מנת להאריך את חייו. צורת גיזום זו נקראת גיזום מסורתי. בניגוד לכך, סגנון גיזום פולארד יפחית את גובהם הטבעי של העצים בשל אילוצים שונים.

מתמקדים בענפים הראשיים בכל שנה כדי לעצב את העצים בצורה כדורית. חשוב לדעת שלעיתים ישנם אילוצים וצרכים שיחייבו אתכם לגזום צמחייה גבוהה. למשל, כשהצמחייה מגיעה לעמודי חשמל או תקשורת, כשיש להוריד ענפים שנפגעו, לעיצוב כל הצמחייה הגבוהה באותו הגובה, לייצור סככה של עצים סמוכים וגזימה בצורה עיצובית וכד'. יחד עם זאת, המטרה העיקרית היא לסייע לאור הטבעי לחדור לצמחייה הגבוהה על מנת שתתפתח בצורה בריאה. לאור עובדות אלו גיזום של צמחייה גבוהה צריך להיעשות בידי גנן מקצועי ומיומן.

 

שיקום גינה

שיקום גינה הוא עסק מורכב יותר מהקמת גינה ונעשה כאשר מאבחנים עצים מנוונים בגינה, שיחים וצמחייה שלא מצליחה להתפתח, דשא צהוב ולא מטופח, חוסר התפתחות של צמחים שאינם מקבלים מספיק שמש או צל, צמחייה שנפגעה ממזיקים, שריפה או נזקים כתוצאה מפגעי מזג האוויר, עצים שיש להעתיק למיקום אחר בגינה או עקב שיפוץ בבית ובחצר. השיקום לא רק מתייחס לצמחייה אלא גם לאלמנטים כמו התקנת מערכת השקיה חדישה, בניית בריכת נוי או מזרקה, הקמת גינת ירק וגינת נוי וכד'. כדי לשקם את הגינה על פי הצרכים והתקציב שלכם, קודם כל יש להזמין את הגנן על מנת שיאבחן את הגינה ויבדוק אם אכן ניתן לשקם אותה או שצריך להקים גינה חדשה.

גינה פגועה או מוזנחת תחייב יותר פעולות שיקום מאשר אלמנט אחד או שניים שיש לשקם בגינה ולכן חשוב להתייעץ עם הגנן ולבדוק עלויות. מבין עבודות השיקום ניתן למנות ניקוי ופינוי פסולת מהגינה, ניכוש עשבים שוטים, גיזום, טיפול בעצים ושיחים חולים, כריתה של עצים המחייבים זאת ושתילה מחודשת, מילוי באדמה, דישון, טיפול במדשאות, בדיקת תקינות מערכת ההשקיה והדרכה על מנת שהגינה תישמר ולא יהיה צורך שוב לשקמה.

 

לסיכום

תחזוקת הגינה כוללת הרבה מרכיבים שלעיתים יהיה קל לבצע לבד ולעיתים קשה יותר. שירותי גינון הניתנים על בסיס קבוע יכולים לגרום לגינות שלכם תמיד לפרוח ולהיות מעוצבות מבלי שתתאמצו או תבזבזו זמן יקר.

מה היה לנו עד כה?