גיזום עצים במעלה אדומים

מחפשים גיזום עצים במעלה אדומים? ריכזנו עבורכם את הגננים והחברות גינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

גני סאקורה
פרנק דוד

גני סאקורה

נבדק לאחרונה 04.07.2024
4.86
21
חוות דעת
התמחויות: שיקום גינות , תיכנון והקמות גינה , מערכות השקיה ממוחשבות , דשא סינטטי , עמידה בלוחות זמנים , אחריות על כל עבודה , יחס אישי וחם לכל אחד , מחירים הוגנים
גנן בגן
אהרון צרטקוב

גנן בגן

נבדק לאחרונה 14.07.2024
5
1
חוות דעת
התמחויות: הקמה ושיקום גינות , תחזוקה שוטפת , שתילת דשא סינטטי , התקנת מערכות השקיה ממוחשבות , עבודות גיזום וכיסוח , התקנת תאורת גינה
גן עדן - גינון עם נשמה
משה סער

גן עדן - גינון עם נשמה

נבדק לאחרונה 14.07.2024
4.77
74
חוות דעת
התמחויות: מערכות השקייה ודישון ממוחשבות , בריכות ומפלים , דשא סינטטי , אחזקה של גינות פנים וחוץ , חיפויי קרקע , אחריות מלאה על כל עבודה

גיזום עצים במעלה אדומים, או בכל מקום אחר בארץ, הינו הליך חשוב ונחוץ למדי. הליך גיזום עצים במעלה אדומים ישפר את רמת חיינו, ישמור על הבטיחות שלנו וישמור על העץ בריא ורענן. ישנן מספר סיבות בגינן נדרש גיזום עצים במעלה אדומים. כמו כן, אופן גיזום עצים בגובה שונה מגיזום עצים רגילים. מעוניינים לדעת מהן אותן סיבות? מה ההבדל בין הגיזומים? יש לכם עוד שאלות קריטיות בנוגע לגיזום עצים במעלה אדומים? המשיכו לקרוא ומצאו את כל התשובות הנחוצות.

 

הצורך בגיזום עצים במעלה אדומים

נפתח מדריך זה בסקירת המצבים השונים בהם גיזום עצים במעלה אדומים הינו נצרך. גיזום עצים במעלה אדומים הינו נצרך כאשר העץ יוצר מפגע כלשהו, לעצמו או לסובבים אותו. ככלל, ניתן לחלק את המפגעים למפגעים בטיחותיים, מפגעי נוף ומפגעים לעץ עצמו.

למאמר בנושא: עלויות של גנן

הצורך-בגיזום-עצים

 

מפגעי בטיחות

לצערנו הרב, כמעט מידי חורף אנו שומעים על מפגעי בטיחות הקשורים לעצים. ענף קרס מעץ בטבריה וגבה את חייה של קשישה שעברה תחתיו. ענף קרס במעלה אדומים והוביל לפגיעה ברכבים חונים ורק בנס לא היו נפגעים בנפש. רובם של הדיווחים הכואבים הללו, יכלו להיחסך לו בוצעו בעצים עבודות גיזום כאשר התעורר הצורך בכך.

ענף בריא בעץ בריא, לא צפוי לקרוס גם בסופות המקומיות שלנו. לעומת זאת, כאשר הענף אינו בריא ומתחיל להתייבש, קריסת הענף לא רק שאינה מפתיעה, אלא שהיא אפילו צפויה. אותה קריסה של ענף, השוקל עשרות קילוגרמים לפחות, עלולה לגבות מחירים כבדים. הפתרון הוא, כפי שכבר יכולתם לנחש, ביצוע גיזום עצים במעלה אדומים. גיזום זה יבטיח שהענפים הנותרים על העץ הם ענפים בריאים ולא כאלו שיצרו סכנות בטיחותיות בעתיד.

 

מפגעי נוף

המפגעים העלולים להיגרם מעצים אינם רק בטיחותיים, אלא גם כאלו העלולים להשפיע על שגרת חיינו. אזרחים רבים בארץ השקיעו מיליוני שקלים ורכשו דירה בקומה גבוהה יחסית ממנה נשקף להם נוף משגע. אולם חלפו השנים, והנה העץ מתחת לבית הלך וצמח עד אשר הוא מסתיר את אותו הנוף והיתרון בדירה אובד.

לא רק שהעץ מסתיר את הנוף, אלא גם את קרני השמש. במקום בית מואר ושמח, הבית קודר וחשוך ואין מנוס אלא להדליק תאורה מלאכותית גם בשעות היום.

מפגעי הנוף לא מסתכמים רק בנוף ובשמש. אותו מפגע גם מוביל לכניסת עכברים ושאר מזיקים לבית דרך העץ, גם לקומות גבוהות בבניין. יונים מקוננות בסמוך לחלונכם ומעירות אתכם עם הנץ החמה. ענפי העץ מצילים על קולטני השמש שלכם ומונעים את התחממות המים ובעבר אף פוגעים בקליטת לווייני הטלוויזיה. כמו כן, הענפים עלולים לנטות לרחוב ולהפריע לעוברים ולשבים. כל אלו הינם מפגעי נוף המצריכים ביצוע של גיזום עצים במעלה אדומים.

 

מפגעים עצמיים

קבוצה נוספת של מפגעים, הם אלו שהעץ גורם לעצמו. ענפים יבשים עלולים להיות סימפטומים למחלה בעץ, שללא גיזום תתפשט לרחבי העץ ותהרוג אותו. הדבר דומה לנמק בגפיים, המחייב פעמים רבות את כריתת הגפה כדי להציל את הגוף כולו.

גם אם העץ לא מצוי בסכנה כלשהי, גיזום העץ אחת לתקופה יסייע לו לחדש את עצמו, לשמור על צורתו ועל בריאותו ולהפיק פירות ועלים נאים. כך, גיזום העצים שומר על העץ בריא ועמיד לאורך זמן.

גיזום עצים במעלה אדומים נעשה גם פעמים רבות לצרכים אסתטיים. בעלי העצים מעוניינים לשמור את העץ שלהם בצורה מסוימת וגיזומו מאפשר להם לעשות זאת.

אלו היו, אם כן, הסיבות העיקריות בגינן נצרך גיזום עצים במעלה אדומים. כעת, נעבור אל מועד הגיזום המומלץ עבור עצים שונים.

 

זמני הגיזום

שאלת מועדי הגיזום מתחלקת, למעשה, לשתי שאלות משנה. ראשית, יש לברר מהי תדירות הגיזום המומלצת. שנית, נציג את המועד בשנה בו הגיזום מומלץ ביותר. נפתח בשאלה הראשונה, אודות תדירות הגיזום.

 

תדירות הגיזום

תדירות הגיזום הינה פונקציה של מספר מאפיינים. כדי לקבל תשובה מדויקת בנושא, יש לדעת מהו סוג העץ, מהו גילו ומה הייתה שגרת התחזוקה שלו עד עתה. ככלל, ניתן לקבוע כי עץ צעיר כמעט ולא דורש גיזום. בשלבי ההתפתחות המאסיביים של העץ, הגיזום עלול לפגוע בו ולהאט את צמיחתו. בגילאים מבוגרים יותר, הגיזום יבריא את העץ ויעניק לו כוחות.

עם זאת, גיזום ראשוני מומלץ אף כאשר העץ צעיר. זאת, לצורך עיצוב צמיחתו בעתיד. אם כן, מומלץ לגזום עץ פעם אחת בהיותו צעיר, בעזרת גוזם עצים מומחה, באופן שיעצב את צמיחתו. לאחר מכן, בבגרותו, מומלץ לגזום את העץ אחת לכמה שנים, בין שנה לשלוש, להבטחת איתנותו וחוסנו.

למאמר בנושא: איך לגזום עצי דקל

 

תדירות-הגיזום

 

מועד הגיזום

מועד הגיזום המומלץ תלויה בסוג העץ – נשיר, או לא נשיר. עבור עצים נשירים, מועד הגיזום המומלץ הוא בחורף בזמן שהעץ נקי מעליו. הגיזום יעניק לו כוחות לקראת הלבלוב באביב. עבור עצים שאינם נשירים אלא הם ירוקי עד, עונת הגיזום המומלצת היא הסתיו או האביב.

מועד-הגיזום

 

גיזום עצים בגובה

גיזום עצים בגובה שונה מגיזום עצים רגילים. מתודות הגיזום הרגילות לא יספיקו עבורו ויהיה צורך בשימוש בטכניקות מורכבות יותר. הטכניקות לביצוע גיזום עצים במעלה אדומים לגובה הן טיפוס חבלים ושימוש במסור חשמלי, או שימוש במנוף.

חשוב לשים לב שכל שירותים נוספים בגיזום מצריכים רישיון ממשרד החקלאות. זאת, מאחר שמדובר בעבודה מורכבת ומסוכנת המשפיעה על העובד, על העץ ועל המרחב הציבורי. גם אם גיזום רגיל ניתן לבצע לעיתים ללא תעודת רישיון, בגיזום עצים לגובה אין מקום לפשרות. אל תכניסו לגינתכם גוזם עצים שאין לו רישיון ייעודי לגיזום עצים בגובה.

כעת, הידע שלכם בגיזום עצים הוא רב במיוחד וכמעט שלם. נסיים בשתי שאלות אחרונות בנושא גיזום עצים במעלה אדומים, שאחריהן תוכלו לצאת ולדאוג לגיזום העץ שלכם.

למאמר בנושא: גיזום צמחייה בגובה

גיזום-עצים-בגובה

תוכן עניינים