גינון אנכי

מחפשים שירותי גינון אנכי? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של המקצוענים, הזמינו עכשיו:

גינון אנכי הוא פתרון מושלם וחסכוני מבחינה עיצובית לשטחים קטנים בהם רוצים לטפח צמחייה עשירה. בשמו הלועזי הוא קרוי גינון ורטיקלי. כלומר, הצמחייה גדלה זו מעל זו ולא זו לצד זו כמו בגינון קרקעי. כאן תמצאו כל מה שצריך לדעת על גינון אנכי.

 

גינון אנכי – שיטת גינון עתיקה

בשנת 562-604 לפנה"ס בנה נבוכדנצר מלך בבל גנים תלויים באזור נהר הפרת. שיטת הגינון נעשתה באמצעות טרסות כמחווה לאשתו הנסיכה אמיטיס. גנים אלו הפכו עם השנים לאחד מ-7 פלאי תבל בשל הייחודיות שלהם. הם נבנו מעל פני הקרקע באופן שנראה כאילו הם תלויים באוויר.

ההשקיה שלהם נעשתה באמצעות מערכת מתוחכמת שהעבירה את מי הנהר לצורך זה. את שרידי הגנים גילו בחפירות ארכיאולוגיות לאחר שנהרסו ברעידות אדמה עוד במאה ה-2 לספירה. כיום ניתן למצוא גנים אנכיים באזורים עירוניים במיוחד במרפסות או בשטחים מוגבלים אחרים.

 

מטרת הגינון האנכי

לגינון האנכי יש 2 מטרות עיקריות. האחת היא מטרה עיצובית על מנת לקשט ולכסות שטח אנכי כמו קירות והשנייה היא כדי לנצל את הצורה האנכית ולחסוך במים. כאשר משקים את הגינה האנכית מלמעלה המים זורמים מצמח לצמח ולכן מדובר על ניצול יעיל של השקיה.

בנוסף, כאשר שותלים בצורה אנכית את הצמחים על קיר החשוף לאור השמש הם מקבלים אור טבעי ואין צורך בתאורה מיוחדת. לאור עובדות אלו ניתן לרכוש מערכות הידרופוניות שהמצע שלהן מנותק ולטפח גינה אנכית בה הצמחים גדלים אחד מעל השני.

 

היתרונות של הגינון האנכי

  • עיצוב קירות בתים פרטיים, משרדים, מבנים ציבוריים, מוסדות וכד'.
  • חיסכון במים ובחומרי דישון.
  • הפקת תהליך פוטוסינתזה טבעי היעיל לאיכות הסביבה. הצמחים פולטים חמצן לאוויר וכאשר הם נמצאים בצורה אנכית הסביבה נקיה יותר מבחינת זיהום האוויר.
  • גינון אנכי כשכבת בידוד. פחות חשיפה למפגעי לחות, חום או קור וטמפרטורה נעימה לאורך כל השנה.
  • מיתוג לחברות ובתי עסקים. כאשר מעטרים משרדים בגינון אנכי באופן טבעי ממתגים את העסק מאחר והגינון האנכי של המקום מזוהה עימו והלקוחות מגיעים רק כדי לראות את העיצוב המדהים. לראיה הקונדיטוריה של אור שפיץ בתל אביב המקושטת בגינון אנכי.

 

מהי מערכת הידרופונית?

מערכת הידרופונית היא שיטה בה החומרים המזינים את הצמחים מומסים במים ללא צורך בשימוש באדמה. כלומר לא צריך מצע קרקעי מדושן על מנת לגדל את הצמחים. שיטה זו יעילה בעיקר למדענים המבצעים ניסויים המיועדים לענף החקלאות כדי להוזיל עלויות של חומרים ותנאים סביבתיים בהם מגדלים גידולים שונים.

יתרה מכך, הגידולים אינם נפגעים ממחלות המגיעות מהקרקע והם נמצאים בתנאים בהם מערכת המים ממחזרת את המים להם הם זקוקים בכמויות קטנות לעומת גידולים הגדלים על הקרקע. זו הסיבה העיקרית שרבים משתמשים במערכות אלו גם בגינון האנכי.

 

איזו צמחייה מתאימה לגינון אנכי?

בדומה לבריטניה בה בתים שלמים או קירות חיצוניים מכוסים בפרחים, השימוש הנפוץ ביותר שמתאים גם למזג האוויר הישראלי הוא בענבי בר או ענבי קיסוס. אלו זנים של ליאנות לגינון אנכי מעוצב בטוב טעם ויעיל להסתרת פגמים חיצוניים במבנים.

אך מדובר לא רק על מטרה דקורטיבית אלא דרך לוויסות המיקרו אקלים בעונת הקיץ. ניתן להפוך ביתנים, גלריות, קשתות ומרפסות לאזורים מוצלים ונעימים לשהייה בחום הישראלי. צמחים נוספים כמו פוקסיות ופטוניות שאותם שותלים בעציצים יוסיפו חן לעיצוב המבנים. למעשה כמעט כל הצמחים מתאימים לגינון אנכי וצמחים אלו אף יותר.

 

היכן מומלץ להקים גינות אנכיות?

מלבד קישוט קירות ובתים ניתן לבנות גדר חיה בצורה אנכית מצמחים מטפסים. הגדר מפרידה ותוחמת אזורים שונים בין אם ההפרדה באמצעות רשתות עץ, מתכת או פלסטיק ובין אם אלו פרגולות. בגנים הפתוחים לציבור בעיקר בארצות מעבר לים ניתן אף להבחין בקשתות מעוצבות בגינון אנכי מדהימות ביופיין.

למשל, גן הנס בדובאי או גני שנברון בווינה. הרעיון הוא להשתמש בוורדים מטפסים, זלזלת, יערה או תהילת הבוקר על מנת לקבל אלמנט אנכי דקורטיבי ומיוחד וכך גם להרחיב את החלל.

 

גינון אנכי – עשה זאת בעצמך!

אנשים המעוניינים לעצב מרפסות, פרגולות, חצרות וכד' באמצעות גינון אנכי יכולים לבצע זאת באמצעות ארגזים או מכולות תלויות. גם שימוש באגרטלים דקורטיביים נפוץ בעיקר במרפסות או פטיו. בתוך המכלים שותלים פטוניות, פלרגוניום וכד' ותולים אותם אחד מעל השני. ניתן גם לחתוך צינור פלסטיק ולחורר בו חורים על מנת שהמים יזרמו מלמעלה למטה בגינה האנכית.

גם הגדר התוחמת את הבית יכולה להוות רקע ירוק ושימושי אם תהיה מכוסה בגפן או שעועית נוי. באופן כזה הצמחייה מקבלת אור טבעי ואתם תקבלו פרטיות, צל ופינה למנוחה. מי שרוצה להתנסות בגינון אנכי בקטנה יכול לרכוש מתקן לערוגת פרחים אנכית שאינה תופסת הרבה מקום או לבנות לבד באמצעות מכלים מעוצבים 3-4 קומות ובהן לשתול צמחים על פי הטעם האישי.

 

הכנת גינת ירק אנכית במגדל

גם ירקות ועשבי תיבול ניתן לשתול בשיטת הגינון האנכי בארגזים צבעוניים בגדלים שונים לאחר שהוצאתם להם את התחתית. סידור הארגזים בצורת מגדל כאשר החלק התחתון רחב יותר ועליה תיבה יותר קטנה וכן הלאה יאפשר לאדמה ולמים לעבור מתיבה לתיבה. לחילופין, אפשר לקחת מתלה נעליים ישן ולגדל עשבי תיבול בכיסיו לאחר שמילתם אותם בקומפוסט ותליתם את המתקן על אחד הקירות.

המים יחלחלו דרך הבד של המתקן ויעברו מכיס לכיס. בכל אופן אם מתקן כזה ממוקם במרפסת מרוצפת מומלץ להניח על הריצוף כלי לאיסוף המים בהם תוכלו לעשות שימוש חוזר או מעל חור ניקוז. בצורה כזו אפשר גם לגדל צמחים מטפסים, דליות, ציפורני חתול, מגמות, אסטרים ועוד.

תוכן עניינים