גינון בוטני

מחפשים שירותי גינון בוטני? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של המקצוענים, הזמינו עכשיו:

גינון בוטני הוא גינון בו עוסקים בחקר הצומח. בשל המטרה הברורה שעבורה מיועד הגן הבוטני, כך גם סוג הצמחים יהיה מגוון וניתן לזיהוי באמצעות שילוט המעניק הסברים על כל צמח וצמח. מדובר על ספריית צמחים מוחשית שהפכה גם ליעד תיירותי, חינוכי וטיפולי בשל העושר הרב של הצמחייה המצויה בגן.

 

מהן מטרות הגינון הבוטני?

בראש ובראשונה מטרת הגינון הבוטני היא מחקר מדעי לצרכים חקלאיים, ניסויים, טיפוח זנים שונים, והרכבה בין צמחים שונים. המחקרים בודקים כיצד ניתן לשלב צמחייה אקזוטית וכיצד להאריך את חייהם של צמחים הנמצאים בסכנת הכחדה. לאור העובדה שבגן הבוטני מגדלים סוגי צמחים שונים מצמחים פשוטים ועד לצמחייה אקזוטית והתאמתם לאקלים הישראלי באמצעות ניסויים, הגן הבוטני הפך למקום אליו מגיעים מוסדות חינוכיים כדי ללמוד על הצמחייה השונה. מטרה נוספת היא מטרה טיפולית. ישנם אנשים העוברים שיקום נפשי באמצעות גינון שאותו הם מבצעים בגן הבוטני. בנוסף, הגן הבוטני מיועד להכרת הצומח, לצבירת ניסיון בהתמחות של טיפוח צמחים, אפשרות לעסוק בגננות ביתית ולמטרות פנאי ותיירות. גנים בוטנים רבים מציעים למבקרים לשוטט בהם, להתוודע לצומח, לערוך פיקניקים וליהנות מהטבע בצורה עמוקה יותר.

 

גנים בוטניים בישראל ובעולם

הגנים הבוטניים הראשונים נבנו ליד האוניברסיטאות בצפון איטליה עוד במאה ה-16 והמאה ה-17. יותר מאוחר התפתחו גנים שונים בעולם כמו גני קיו באנגליה, הגן הבוטני במינכן, הגנים הבוטניים בוושינגטון ובשיקגו, הגן הבוטני הלאומי בפריז וכמו כן בבאזל ובוורשה. בישראל הגן הבוטני המפורסם ביותר נמצא באוניברסיטה העברית על הר הצופים. גנים בוטניים אחרים ניתן למצוא בגבעת רם בירושלים, בגן וואהל בירושלים, באוניברסיטת תל אביב, באבו כביר בתל אביב, בבית הספר החקלאי מקווה ישראל בחולון, בנאות קדומים, מכללת אורנים, בחוות הנוי שבעמק חפר, הגן הבוטני בקיבוץ ניר עוז, בטכניון בחיפה, הגן הבוטני לצמחי מים באגמון החולה, הגן הבוטני בקיבוץ עין גדי, באילת, בארסוף קדם ובקיבוץ נגבה.

 

כיצד בנוי הגן הבוטני?

הגן הבוטני יכול להיות בנוי לפי פרמטרים שונים. ניתן לבנות אותו לפי אזורי אקלים בהם מגדלים את הצומח, לפי סוג הקרקע או לפי סדר הא"ב של הצומח. את הצמחים ניתן למיין על פי בית גידולם הטבעי ואזור גידולם הגיאוגרפי ולאו דווקא בשל תכונות אחרות המשותפות להם. כלומר, בגן הבוטני יגדלו למשל צמחים טרופיים המדמים את הצמחייה באמזונס, אזור המדמה את הצומח במדבר וכד'. יחד עם זאת, ישנם גנים בוטניים כמו הגן הבוטני בשיקגו שאותו בנו על פי מאפייני ארכיטקטורה דומים ולכל קטע ממכלול הגן יצרו גינה עם שם ייחודי לה כמו הגן הסנסורי או גן השושנים. יתרה מכך, בגנים בוטניים רבים ניצבת חממה המדמה תנאי אקלים שונים כמו המדבר או אזור טרופי על מנת לגדל את הצמחייה בסביבה טבעית. בנוסף, ישנם גנים בוטניים המשלבים משתלות, אגמים, נחלים וצמחי מים.

 

גינה בוטנית לצרכים פרטיים

גינון בוטני הפך בשנים האחרונות לפופולרי גם בבתים פרטיים בהם רוצים לעסוק בניסויים ולגדל צמחי מרפא וזנים אחרים בתנאי גידול שונים. אם לא מדובר על כל הגינה, לפחות בחלק ממנה מוקצה מקום לגינה בוטנית אותה חוקרים ומטפחים. ישנן משפחות שאף משלבות בגן הבוטני הפרטי שלהם פינת ישיבה ואזור משחקים לילדים. המטרה העיקרית אומנם היא ניסוי ותהיה אך מבחינה עיצובית גינות אלו מוסיפות הרבה חן למראה הכללי של הבית. את הגינה הבוטנית ניתן לחלק לפי מיון הנוח לצרכים שלכם ולשלב בה חממה לגידול תותים או צמחייה טרופית, לשלב מקור מים שיהווה גם חקר לצמחי מים ולהשרות למקום אווירה מיוחדת שתשדרג את הסביבה החיצונית של הבית ובו זמנית תהיה מקור ללמידה.

 

התחזוקה ובחירת הצומח בגן הבוטני

חשוב לדעת לתכנן את הגן הבוטני הפרטי שלכם עד לפרטים הקטנים על מנת שהתוצאות יהיו מוצלחות. יתרה מכך, צריך לקחת בחשבון שבגן כזה תצטרכו לא מעט תחזוקה שוטפת באמצעות גנן מקצועי הבקיא בתחום הגינון הבוטני. את הגידולים שלכם בחרו על פי תחומי העניין שלכם. תוכלו לגדל פרחים כמו פינבוס המתאימים למזג האוויר בדרום אפריקה, עצי הדס עם פריחה אדומה בוהקת כמו באוסטרליה, עצי ינבוט עדינים, עצים קטניתיים ופרחים כמו קוראופסיס, גיירדיה, חמניות, קיפודנית וכרודבקיה כפי שמגדלים בקנדה ובצפון ארצות הברית, עצי דולב, אלון או צפצפה בתנאי גידול מימיים, צמחים מדבריים כמו אשל, לענה, עדעד או עצי אשוח, דובדבן ואגס האופייניים למרכז אסיה. מבחינת תחזוקה שוטפת חשוב לתחזק גם את בריכת הנוי ולדאוג לדגי זהב, להשקיע בגשרונים ופינת ישיבה ולהגשים את חלום הגן הבוטני שלכם.

 

לטפל באנשים בגן הבוטני

אחד מהצרכים של אנשים העובדים במקצועות טיפוליים הוא לטפח גן בוטני בחצר ביתם על מנת לאפשר בו גינון טיפולי לזקוקים לכך. את מקצוע הגינון הטיפולי ניתן ללמוד למשל במכללת אורנים בצפון הארץ. במקום עצמו יש גן בוטני עם יותר מאלף זני צמחים בו מתקיימים הלימודים. הגן הבוטני הטיפולי מסייע לילדים ולמבוגרים עם צרכים מיוחדים, ללוקים בנפשם או הזקוקים לטיפולים רגשיים. בגן הם עוסקים בפעולת הגינון כתרפיה ומפיגים מתחים באמצעות פעולת הגינון ויצירה בחומרים מהטבע. מטפלים שרוצים לקדם ולשפר מיומנויות רגשיות, חברתיות ותפקודיות מוצאים שהקמת גן בוטני בחצר ביתם תהיה השקעה רווחית הן מבחינה כספית והן מבחינה הומניטרית.

לסיכום, כל מה שצריך הוא להתחבר למקום בו תוכלו לבצע חקר וניסוי, לגדל צמחייה באקלים ובתנאי גידול שונים, לספק את הסקרנות שלכם ולעצב את הסביבה בצורה מרשימה ומלמדת שיכולה להועיל גם לאנשים העוסקים בתחומים טיפוליים. כלומר, הגינון הבוטני יכול לשרת מטרות רבות בהתאם לצרכים שלכם.

תוכן עניינים