גינון גגות

מחפשים שירותי גינון גגות? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של המקצוענים, הזמינו עכשיו:

גינון גגות עוסק בפיתוח שטח מרוצף, באופן חלקי בדרך כלל, המשמש כריאה ירוקה בין אם מדובר בפנטהאוס ובין אם בגג משותף. כלומר גג ירוק עם מצע גידול, מערכת השקיה, צמחייה מתאימה ומגוונת, אבנים, ריהוט גן ועוד. כל זה על מנת שבני הבית יוכלו לשבת בניחותה על הגג, להשתזף, לנוח, לארח וליהנות מפינה ירוקה פרטית. מאחר והגג הוא מקום שיש לאטום כנגד נזילות ורטיבות, השאלה היא איך עושים את זה. כאן נכנסים לתמונה שירותי גינון גגות עם ניסיון ומקצועיות שיכולים להגשים את החלום שלכם ולסייע לכם לבנות גינה על הגג.

 

איך בונים גינה על הגג?

כדי לבנות גינה על הגג צריך בראש ובראשונה לאטום אותו בחומרים אוטמי לחות כמו זפת או יריעות איטום לחסימת שורשים שעושות את שתי הפעולות. כמו כן, יש לבנות מערכת ניקוז יעילה ורק אז להניח יריעות סינון ועליהם את מצע הגידול. במקביל ובהתאם לגודל הגינה, יש להתקין מערכת השקיה ממוחשבת וחסכונית. שכבת מצע הגידול צריכה להיות עבה וכבדה במיוחד אם חושבים לשתול על הגג שיחים ועצים. הגג, כמו הקרקע, בהתאם לגודל השטח והמגבלות שלו יכול להפוך גם למגרש משחקים אם רוצים. כלומר, ניתן לבנות בו הכל, מבריכת שחיה עם דק ופרגולה ועד לבריכת נוי עם מזרקה, דשא וצמחייה טרופית. במילים אחרות, משקל הגג מתחיל ב-200 ק"ג ועשוי להתפתח פי 5 מבחינת המשקל או שמסתפקים באדניות ועציצים שיכולים להרשים לא פחות. הכל הוא עניין של תקציב ותנאי שטח.

 

היתרונות לגינון גגות

היתרון הבולט ביותר בגינון גגות הוא ניצול שטח הגג האפור והפיכתו לשטח ירוק ונעים לישיבה. עוד בשלב תכנון הדירה בעלי פנטהאוס רבים מתכננים כיצד ייראה הגג שלהם כדי שישרת את הצרכים שלהם ויהווה פינה של מנוחה ופנאי. אך לא רק מדובר ביתרון עיצובי ואסתטי, אלא גם על יתרון אקולוגי. כלומר, גינה שתשפיע עלינו כסביבה ובמקביל תשמור על הסביבה ותשפר את איכות החיים והבריאות שלנו. יתרון נוסף הוא כלכלי. ניתן לגדל על הגג עצי פרי וגינת ירק ולחסוך בעלויות של פירות וירקות. הכל בהתאם לפיתוח של הגג והתחזוקה שלו. לבסוף, הגג הירוק מאפשר לנו לחזור אל הטבע, לקחת פסק זמן, להירגע ממרוץ החיים האינטנסיבי, לעסוק בפעילות גופנית לצד מנוחה ולהתחשב במגוון הביולוגי.

 

היתרונות האקולוגיים של גינה על הגג

גינה על הגג בה יש צמחים המזמנים פרפרים, חרקים אפקטיביים לסביבה ובעלי כנף אחרים היא דוגמה טובה לשימור המגוון הביולוגי. עוד יתרון הוא הורדת הטמפרטורה בבית. בבתים רבים, במיוחד בערים גדולות וצפופות, החום בקיץ הוא בלתי נסבל והשימוש במזגנים לא נפסק בכל שעות היום והלילה. מחקרים גילו שאם 15% משטח הגג מכוסה בגינה, ניתן להוריד את הטמפרטורה לפחות ב-3 מעלות אם לא יותר. יתרה מכך, גינה על הגג משפרת את איכות האוויר שאנו נושמים. הצמחייה סופחת רעלים מהאוויר המזוהם ומעשירה אותו בחמצן בתהליך הפוטוסינתזה. כלומר, היא מפחיתה אבק. יתרון אקולוגי נוסף הוא הבידוד האקוסטי. כלומר, צמצום הרעש, בעיקר בעיר, של מכוניות, מטוסים חולפים, רכבות ועוד. בניית גינה אקולוגית על הגג גם תוסיף יתרונות ותרומה לסביבה. לכן כאשר מתכננים גינה כזו מומלץ להשתמש בחומרים ממוחזרים על מנת להפחית גם פסולת ולחסוך בעלויות של משאבים כמו חשמל ומים.

 

עיצוב וגינון גגות

בשונה מגינון קרקע, לגינון גגות יש משמעות אחרת על התחושה מאחר והשימוש בבטון מבחינה עיצובית הוא שונה. גם גובה הגג נותן משמעות אחרת כי השמיים קרובים יותר וקו הרקיע נראה שונה במיוחד שאין בניינים אחרים המסתירים אותו. כלומר, כבר אלמנטים אלו משרתים עיצוב קווי, חד ומדויק. למרות זאת, גגות שקו הרקיע מסביבן הוא נוף של בניינים יכול להיות מעניין בצורה אחרת בדומה לבריכות האינפיניטי שבתי מלון יוקרתיים בחו"ל מקימים על הגגות כדי להרשים את האורחים בנוף מדהים ואין סופי. אך עם נחזור לעניין הגינה, הצמחייה למשל תהיה בדיוק כמו צמחייה שמגדלים על הקרקע. כלומר, אין הגבלה לגודל, צורה וצבע בכל הנוגע לצמחייה כאשר מעצבים את הגג. ברוב הגגות נהוג להציב אדניות בקו ישר מסביב לגג. העיצוב, למרות זאת, יכול להיות רוחבי וממש לשלב אדמה עליה תגדלו צמחייה. שטח כזה שגובהו בין 5-10 ס"מ מהרצפה, התחום בדשא סינטטי או באבנים וסלעים ייתן אפקט אחר לגינה בעיצוב דקורטיבי ולא סטנדרטי.

 

סגנונות לעיצוב גינות על הגג

גינון גגות נעשה על פי טעם אישי, גודל ותנאי השטח. כלומר, אם מדובר בגג קטן אפשר לעצב גינה מרשימה מעציצים ואדניות ולגדל בהן פרחי נוי וצמחי תבלין. ככל שיש שטח גדול יותר השמים הם הגבול. ניתן לעצב גינות גיאומטריות, טרופיות, אקולוגיות, ים תיכוניות ואפילו יפניות. אפשר לשלב ריהוט גן, פינת מנגל או מטבח חוץ, ספסלים, בריכת נוי ועוד. למשל, ישנם עיצובים מרשימים שניתן להשיג באמצעות אדניות שצורתן גליות ומוסיפים אפקט ייחודי במיוחד לבתים עם גגות המשקיפים אל הים.

לסיכום לגינון גגות יש יתרונות עיצוביים, סביבתיים ויתרונות טכניים. למשל, הגינה תצמצם בעיות עתידניות בכל הנוגע לנזילות על הגג מאחר ויהיה ניתן לאתר נזילה בקלות. גם אם מאתרים נזילה היא לא תיפגע בבית מאחר ויש נקודות ניקוז נוספות בגינה ולכן זה מהווה חיסכון בתיקוני דליפה מהגג וכיוצא בזה. באופן כללי תחזוקה של גינון גגות זולה מאחר והיא עמידה למפגעי מזג האוויר ובנויה כדי לשרוד אותם. לבסוף, היתרון המשמעותי ביותר הוא העיצוב המרשים והיכולת לשוות לגג מראה בסגנון מודרני, כפרי או אקלקטי הן מבחינת עיצוב הגינה והן מבחינת הריהוט ואלמנטים נוספים.

תוכן עניינים